آخرین اخبار حوادث عراق / مراسم اربعین


آخرین اخبار توسعه به نقل از تجارت نیوز عراق به صورت زیر بیان می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، حمید سیلاوی فرماندار میدان آزادگان عصر امروز گفت: مرز چذابه به دلیل مذاکرات و بازگشت آرامش به عراق برای تردد زائران باز شده است.

وی در ادامه گفت: امروز در ساعت ۱۴:۳۰ اوضاع آرام شد و زائران توانستند از مرز عبور کنند.

سفر به مرزهای خوزستان، کرمانشاه و ایلام ممنوع است

به گفته مدیر توسعه گردشگری داخلی ایسنا: زائران تا اطلاع ثانوی از تردد به معابر مرزی خودداری کنند.

مصطفی فاطمی با اشاره به اتفاقات و تحولات عراق گفت: ستاد هماهنگی خدمات گردشگری و ستاد اربعین با هم هماهنگی کامل دارند و در این راستا هماهنگی های لازم بین این دو سازمان صورت گرفته است. خدمت رسانی به زائران

مدیر توسعه گردشگری داخلی افزود: با توجه به اتفاقات رخ داده در کشور عراق، از زائران تقاضا می شود برای جلوگیری از ازدحام جمعیت تا اطلاع ثانوی به مرزهای استان های خوزستان، کرمانشاه و ایلام مراجعه نکنند. مرز.

وی همچنین گفت: اربعین در حال برنامه ریزی برای استقرار موقت در مرز برای ارائه خدمات مناسب به زائران است و تاکنون خبری از مشکل زائران نشده است. با کمک مردم و مسئولان آرامش در مرز برقرار است و زائران در سلامت کامل به سر می برند.

فاطمی ادامه داد: تمهیدات لازم انجام شده و پیش بینی های لازم در سه استان مرز مشترک با عراق انجام شده است. اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سه استان خوزستان، کرمانشاه و ایلام به زائران خدمات رسانی می کند.

رئیس اداره توسعه گردشگری داخلی همچنین گفت: برای بازگشت زائرانی که در حال بازگشت به شهرهای خود هستند برنامه ریزی شده و وسایل حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس نیز در نظر گرفته شده است.

زمان بازگشت زائران ایرانی به زودی اعلام می شود

به گزارش ایسنا، سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که مقدمات دو پرواز ویژه برای بازگشت ایرانیان به عراق در حال انجام است و زمان دقیق این پروازها به زودی اعلام خواهد شد.

این شرکت هواپیمایی اعلام کرد تا امشب هیچ پروازی به نجف و بغداد وجود نخواهد داشت.

حسام قربانعلی سخنگوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در این خصوص درباره پرواز برگشت زائران ایرانی در عراق گفت: اگر وزارت کشور و امور خارجه مقدمات بازگشت حجاج را فراهم کنند، جمهوری اسلامی ایران شرکت هواپیمایی ایران در اسرع وقت زائران را به خارج از عراق اعزام می کند و آماده بازگشت هستند.

زمان این پرواز هنوز مشخص نشده است، گفت: هنوز مشخص نیست که کدام شرکت هواپیمایی این پروازها را انجام خواهد داد اما شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را برای ارائه بالاترین سطح خدمات به میهمانان خود به کار خواهد گرفت.

قربانعلی درباره هزینه پروازهای رفت و برگشت توضیح می دهد: این کار در چارچوب دستورالعمل و حقوق مسافر اعلام شده از سوی سازمان هواپیمایی کشوری انجام می شود. اگرچه در حال حاضر روند مالی در دستور کار نیست، اما تلاش هما بر این است که تعهدات رفاهی و خدماتی مهمان را انجام دهد.

میراکبر رضوی، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: تا زمانی که وضعیت عراق تثبیت نشود، اجازه حمل و نقل مسافر به آن کشور را نخواهیم داد. همچنین عراقی های مقیم ایران می توانند به کشور خود بازگردند.

رضوی گفت: طبق هماهنگی های انجام شده با ایرلاین ها، مسافران ایرانی دارای بلیت در فرودگاه نجف در صورت عدم امکان پرواز با آن ایرلاین، می توانند با سایر ایرلاین های ایرانی به خانه بازگردند. ضمناً در صورت نداشتن بلیت مسافر می تواند با مراجعه به دفاتر خدمات ایران ایر برای دریافت بلیت در فرودگاه نجف اقدام کند.

حامیان صدر یک ساعت فرصت دارند تا مجلس را آزاد کنند

به گزارش ایسنا، رهبر جنبش صدر عراق وی امروز سه شنبه در یک نشست خبری در حنانه نجف ابراز ناراحتی از حوادث جاری کرد.

مقتدی صدر رهبر جنبش الصدر عراق در این کنفرانس با بیان اینکه از آنچه در عراق می گذرد بسیار ناامید است و یکی از منتقدان این وضعیت است، با انتقاد از انقلاب تشرین گفت: این انقلاب است. خشونت یک انقلاب نیست، مردم عراق این گونه هستند.

وی گفت: در این درگیری هم قاتل و هم مقتول مقصر هستند. عراق که زمانی اسیر فساد بود، اکنون اسیر خشونت و فساد است. امیدوارم این تظاهرات مسالمت آمیز و سرشار از میهن پرستی باشد.

وی از بی طرفی نیروهای امنیتی و حشد شعبی و فرماندهی نیروهای مسلح در این درگیری ها و کمک آنها در تامین امنیت تشکر کرد.

در این نشست خبری از حامیان صدر و جنبش صدر خواسته شد تا ظرف ۶۰ دقیقه ساختمان مجلس را تخلیه و اعتصاب خود را متوقف کنند. او تهدید کرد که اگر حامیانش ظرف یک ساعت خیابان را ترک نکنند، تبرئه خواهد شد.

صدر ادامه داد: حرکت صدر یک حرکت منضبط و مطیع است و اگر نخواهند مجلس را ظرف یک ساعت خالی کنند، می خواهیم از این حرکت خارج شویم.

صدر با تاکید بر حرام بودن ریختن خون شهروندان عراقی، به شدت از عناصر جنبش انتقاد کرد و گفت که حشد الشعبی هیچ ارتباطی با اتفاقات رخ داده ندارد.

صدر افزود: من از مردم عراق به خاطر اتفاقی که افتاده عذرخواهی می کنم، صرف نظر از اینکه چه کسی این شورش را به راه انداخته است.

وی همچنین با اشاره به اینکه از سیاست دست می کشد، گفت: تصمیمش قطعی است زیرا این تصمیم «شرعی» است.

صدر درباره علل حوادث روز دوشنبه عراق نیز گفت: اگر گروه‌های سیاسی را همانطور که چندین بار درخواست کرده‌ایم منحل می‌کردیم، اکنون شاهد این وضعیت نبودیم.

اماکن زیارتی ایران امن است

به گزارش «هابرآنلاین»، معاون امنیتی و امنیتی وزارت کشور و رئیس ستاد مرکزی شهر اربعین گفت: مردم داخل عراق آنها در محیطی امن به خصوص کسانی که با خودروی شخصی سفر می کنند قرار دارند و اطلاعات لازم را در اختیار کسانی که به صورت انفرادی سفر می کنند می دهند.

وی ادامه داد: فعلا به آنها گفته ایم که در محل خود بمانند، زیرا این مسیرها به نظر ما شرایط لازم برای تردد را ندارند، به محض فراهم شدن شرایط لازم به آنها اطلاع رسانی می شود که در آن مسیرها جهت بازگشت به مرز.”

میراحمدی درباره شرایط بازگشت زائران هشدار داد و گفت: اقدامات لازم برای بازگرداندن مسافران در فرودگاه نجف در حال انجام است و مسافران ایرانی در این زمان از مرز خارج نشوند.

پرواز شگفت انگیز به عراق برای بازگرداندن زائران ایرانی

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، این شرکت هواپیمایی از برنامه های خود برای پروازهای ویژه به نجف برای بازگرداندن مسافران ایرانی خبر داده است. وی گفت: طبق قانون بهای بلیت پرواز لغو شده به مسافران مسترد می شود.

میراکبر رضوی گفت: با توجه به لغو این پروازها، شرکت های هواپیمایی طبق قانون اقدامات لازم را برای بازپرداخت کرایه ها به مسافران انجام می دهند.

وی افزود: پرواز به بسیاری از کشورها عراق لغو شد. بر اساس بیانیه سازمان هواپیمایی کشوری، پروازهای داخلی به مقصد عراق تا اطلاع ثانوی لغو شده است.

وی گفت: در خصوص ایرانیان مقیم عراق، سازمان هواپیمایی در حال برنامه ریزی برای پرواز ویژه به شهر نجف است.

سخنگوی سازمان هواپیمایی یادآور شد: این پرواز امروز توسط یک شرکت هواپیمایی داخلی انجام می شود.

آیا سفر اربعین لغو می شود؟

به گزارش «ایسنا»، مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت از توقف موقت اعزام کاروان زیارتی به دلیل ناآرامی های عراق خبر داد.

حمیدرضا محمدی به تشریح وضعیت اعزام زائران به عراق با توجه به هرج و مرج داخل کشور و همچنین وضعیت زائران در کشور پرداخت. زائران ایرانی در عراق نیز در سلامت هستند و هماهنگی های لازم انجام شده است.

وی همچنین از انجام اقدامات لازم برای بازگشت زائران به وطن خبر داد.

وزارت کشور و ستاد اربعین از زائران اربعین خواسته اند به عراق سفر نکنند. همچنین اعلام شد مرزهای زمینی و هوایی ایران و عراق بسته شد.

صدر دست به اعتصاب غذا زد

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسن الذاری، رئیس فراکسیون مستعفی جنبش صدر در پارلمان عراق گفت که مقتدی اعلام کرده است که صدر «تا زمانی که از خشونت و استفاده از سلاح دست نکشد» اعتصاب غذا خواهد کرد.

صدر پس از پایان مهلت ۷۲ ساعته ای که روز جمعه به دیوان عالی کشور برای انحلال مجلس داده شده بود، این خبر را اعلام کرد.

امارات سفر به عراق را تعلیق کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسی Alyum، خطوط هوایی امارات امروز (سه شنبه) اعلام کرد که پروازهای خود به بغداد و بصره در این کشور را تا اطلاع ثانوی متوقف کرده است.

پیش از این تصمیم، خطوط هوایی امارات چهار پرواز هفتگی از دبی به بغداد و چهار پرواز هفتگی از دبی به بصره انجام می داد.

این تصمیم به دنبال شورش های روز دوشنبه در بغداد و بصره در پی تظاهرات طرفداران صدر اتخاذ شد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، به نقل از خبرگزاری «رویترز»، شمار کشته شدگان درگیری روز دوشنبه عراق به ۳۳ نفر و مجروح شدن ۷۰۰ نفر رسید.

کویت و بحرین نیز سفر به عراق را ممنوع کردند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی کویت (KUNA)، سفارت کویت در بغداد درباره وضعیت کنونی اظهارنظر کرده است. عراق از اتباع کویتی که قصد سفر به عراق را دارند درخواست می شود که سفر خود را به تعویق بیندازند.

سفارت همچنین از شهروندان کویتی که در حال حاضر در عراق به سر می برند، خواست تا عراق را ترک کنند.

سفارت بحرین در بغداد در بیانیه‌ای از همه بحرینی‌های مقیم عراق خواست اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند، از تجمعات دوری کنند و دستورات مقامات محلی را رعایت کنند.

سازمان ملل متحد نگران وضعیت عراق است

از سوی دیگر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به درگیری ها در منطقه سبز بغداد نسبت به این خبر ابراز نگرانی کرد.

گوترش خواستار «آرامش و مدارا» در عراق شد.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه ای اعلام کرد: دبیرکل از تظاهرات جاری در عراق با ورود معترضان به ساختمان های دولتی نگران است.

وی گفت: گوترش «به ویژه درباره گزارش‌های تلفات در درگیری‌ها نگران است و از همه طرف‌های درگیر می‌خواهد تا اقدامات فوری برای پایان دادن به تشدید و اجتناب از هرگونه خشونت بیشتر انجام دهند».