آغاز فصل سوم کاوش های باستان شناسی در غار کالا کرد اوج


از پایین صفحه اصلی و داخل خرید کنید

آغاز فصل سوم کاوش های باستان شناسی در غار کالا کرد اوج

گالکرد رئیس کاوش های باستان شناسی غار آئوج از آغاز فصل جدید کاوش های مشترک تیم های ایرانی و فرانسوی در این محوطه باستانی خبر داد.

خبر دادن گلو به گزارش میراث آریا، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین، حامد وحدتیسب روز دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ با اعلام این خبر گفت: غار کلاکرد اوج یکی از قدیمی ترین غارها بر اساس نتایج اولیه قدمت گذاری است. از غارهای انجام شده در فرانسه، ایران، قدمت این محوطه بیش از ۴۰۰ هزار سال تخمین زده می شود و در واقع قدیمی ترین محوطه باستانی برای این عصر محسوب می شود. ایران.

باستان شناسی غار قلعه کرد اوج

سرپرست تیم کاوش باستان شناسی غار گالکرد افزود: در آخرین فصل کاوش های مشترک ایران و فرانسه در سال ۲۰۱۸، دندان شیری کودک منقرض شده نئاندرتال با بیش از ۱۲۵ هزار سال قدمت در این غار کشف شد. کشف سال قدیمی ترین قسمتی از بدن انسان است که تاکنون یافت شده است که در ارتفاعات ایران پیدا شده است و علاوه بر مواد فرهنگی، ابزار سنگی و بقایای حیوانی، نشان دهنده آب و هوای متفاوت این منطقه است.

وی با اشاره به آغاز فصل سوم کاوش در این منطقه گفت: بنابراین به دلیل شیوع بیماری و توقف عملیات حفاری، این محوطه به دلایل امنیتی و ایمنی پلمب و پلمپ شد و جلسه نمایندگان مشترک برگزار شد. ایران و فرانسه ظرف یک ماه آینده برگزار می شود.

وحدتی نسب افزود: در بخش ایرانی این تیم متشکل از ۱۰ دانشجوی دکتری و کارشناسی ارشد در رشته پارینه سنگی و پیش از تاریخ و ۲۰ کارشناس فرانسوی است.

سرپرست تیم کاوش باستان شناسی غار کلاکرد با تاکید بر امکان کاوش در فصل آینده گفت: با توجه به وسعت محوطه و نوع کاوش، باید بسیار دقیق و با حمایت کارشناسان انجام شود.

استاندار قزوین از وضعیت ثبت دولتی ۱۱ اثر فرهنگی و تاریخی خبر داد

انتهای پیام

ایرانی ها نگران چه هستند؟
اینجا را ببین

کد خبر: ۲۷۱۹۵۲ ساعت خبر: ۱۰:۱۵