آمار انجمن سرطان آمریکا چه می گوید؟


عصر ایران – سرطان پستان رایج ترین نوع سرطان همچنین یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است. سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در چندین گروه مرتبط است.

هر چند دلیل دقیق سرطان پستان هنوز مشخص نیست، اما برخی از عوامل خطر احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند. برخی از این عوامل، مانند ژنتیک یا سن، قابل کنترل نیستند، اما عوامل دیگر، به عنوان مثال سیگار کشیدن تغییر کرد

اثرات سیگار بر خطر سرطان سینه

بر اساس منابع موثق سازمان بهداشت جهانی (که)سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در بین زنان در سراسر جهان است.

تاسیس شده است تنباکو خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. این به این دلیل است که برخی از مواد شیمیایی موجود در محصولات تنباکو می توانند باعث رشد سلولی کنترل نشده در بدن ما شوند. اگرچه سیگار به عنوان عامل مستقیم سرطان سینه در نظر گرفته نمی شود، سیگار کشیدن برای برخی افراد با خطر بیشتری همراه است.

تحقیق از سال ۲۰۱۷ ناشر بریتانیایی Biomed Central در دسترس بودن، سیگار کشیدن با خطر متوسط ​​اما افزایش یافته سرطان سینه در گروه خاصی از زنان مرتبط است، از جمله:

– زنانی که سیگار کشیدن را در نوجوانی شروع کردند

– زنانی که قبل یا قبل از اولین قاعدگی شروع به کشیدن سیگار کرده اند

– زنانی که ۱-۴ سال پس از اولین قاعدگی شروع به کشیدن سیگار کردند

– زنان با سابقه خانوادگی سرطان سینه که در هر مقطعی از زندگی خود سیگار می کشند

– زنان در سنین باروری که دارای جهش BRCA2 هستند

– زنانی که حداقل ۱۰ سال سیگار کشیده اند

– زنانی که در کمتر از ۲۰ سال سیگار را ترک کردند

– زنانی که بیش از ۵ سال پس از اولین بارداری سیگار می کشیدند

– زنانی که بیش از پنج نخ سیگار در روز می کشند

آمار

بر اساس محاسبات انجمن سرطان آمریکا بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۲۰، ۲.۳ میلیون زن مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شدند و ۶۸۵۰۰۰ نفر از آنها بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

در سال ۲۰۱۹ مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) این مقاله نشان داد که نزدیک به ۱ نفر از هر ۵ بزرگسال آمریکایی (۵۰.۶ میلیون) تنباکو مصرف می کنند. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۸۰ درصد از ۱.۳ میلیارد مصرف کننده دخانیات در جهان در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​زندگی می کنند.

آمار اضافی به دست آمده از یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۷ مجله تحقیقات سرطان پستان ارسال شده توسط:

– زنانی که در مقطعی از زندگی خود سیگار می کشیدند ۱۴ درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض ابتلا به سرطان سینه بودند.

– تحقیقات نشان می دهد زنانی که قبل از ۱۷ سالگی سیگار را شروع می کنند، ۲۴ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. با این حال، احتمال ابتلا به سرطان سینه در افرادی که بین سنین ۱۷ تا ۱۹ سالگی شروع به سیگار کشیدن کرده اند، ۱۵ درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

– سیگار کشیدن برای بیش از ۱۰ سال خطر ابتلا به سرطان سینه را ۲۱ درصد افزایش می دهد.

– در بین زنانی که سیگار را ترک کردند، خطر ابتلا به سرطان سینه در بین زنانی که کمتر از ۱۰ سال پیش سیگار را ترک کردند، ۲۸ درصد افزایش یافت.

– برای زنانی که سابقه خانوادگی سرطان سینه دارند، اگر قبل از ۲۰ سالگی سیگار را شروع کنند، خطر ابتلا به این نوع سرطان ۵۶ درصد بیشتر است.

از سیگار کشیدن تا سرطان سینه؛  چه رابطه ای بین این دو وجود دارد؟

اثرات سیگار بر درمان سرطان سینه

درمان های رایج برای سرطان سینه عبارتند از:

– عمل جراحی

– رادیوتراپی

– درمان بیولوژیکی یا دارو درمانی هدفمند

– درمان هورمونی

– شیمی درمانی

به طور کلی، سیگار کشیدن برای افزایش عوارض درمان سرطان سینه شناخته شده است. از طریق نظرسنجی ۲۰۲۰ کتابخانه دیجیتال Science Live در دسترس باشد، سیگار کشیدن در طول پرتودرمانی می تواند عوارض جانبی زیر را ایجاد کند.

– پاسخ ضعیف به درمان

– بقای ۲ ساله ضعیف است

– میله سرطانی

– بیماری های قلبی عروقی مانند سکته های قلبی، سکته مغزی و حملات قلبی احتمالا افزایش می یابد.

تحقیقات نشان می‌دهد که سیگاری‌ها هنوز در معرض خطر عوارض جدی از جمله مشکل در بهبودی پس از جراحی هستند، حتی اگر پرتودرمانی دریافت نکنند.

اثرات سیگار کشیدن غیرفعال بر سرطان سینه

سیگار کشیدن غیرفعال که به نام دود دست دوم نیز شناخته می شود، ترکیبی از دود ناشی از سوزاندن سیگار و دودی است که افراد تنفس می کنند.

طبق گزارش CDC، دود دست دوم حاوی بیش از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی است. صدها مورد از این مواد شیمیایی سمی هستند و حدود ۷۰ مورد از آنها سرطان زا هستند.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده قرار گرفتن غیرفعال در معرض دود سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه و سینه را در زنان افزایش می دهد.

علاوه بر این، یک مطالعه چینی در سال ۲۰۱۵ ارتباط قوی بین سیگار کشیدن غیرفعال و خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان یائسه نشان داد.