آمریکا: با کره شمالی رابطه مستقیم نداریم – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش مهر نیوز به نقل از اسپوتنیک، «جان کربیسخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا امروز گفت که واشنگتن هیچ تماس مستقیمی با کره شمالی ندارد.

با تشدید تنش ها بین آمریکا و کره شمالی، ارتش کره جنوبی اعلام کرد که ارتش کره شمالی بامداد جمعه یک موشک بالستیک قاره پیما را آزمایش کرده است. وزیر دفاع ژاپن گفت این یک موشک بالستیک قاره پیما است پیما پرتاب امروز کره شمالی می توانست به خاک ایالات متحده برسد. “فومیدو کشیدانخست وزیر این کشور همچنین گفت: به نظر می رسد موشک کره شمالی در منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن در نزدیکی شمال جزیره هوکایدو به دریا سقوط کرده است. کره شمالی از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵۰ موشک شلیک کرده است و این تهدیدات قابل قبول نه

در همین حال، رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی صبح پنجشنبه گفت که کره شمالی یک موشک بالستیک ناشناس به سمت دریای ژاپن شلیک کرده است.

این پرتاب پس از آن صورت می گیرد که کره شمالی هفته گذشته هشدار داد که در برابر تلاش های ایالات متحده برای ایجاد قدرت نظامی در منطقه، تلافی نظامی خواهد کرد. کره شمالی همچنین از نشست سه جانبه اخیر آمریکا، کره جنوبی و ژاپن انتقاد کرد. در این نشست سه جانبه، رهبران سه کشور از آزمایش های تسلیحاتی اخیر کره شمالی انتقاد کردند. جو بایدنرئیس جمهور آمریکا در این کنفرانس گفت که این سه کشور در برابر رفتارهای تحریک آمیز قوی تر از همیشه هستند آمیز پیونگ یانگ یک مرد جوان هماهنگ هستند.

پس از این دیدار پیونگ یانگ یک مرد جوان این کشور با صدور بیانیه ای هشدار داد که مانورهای نظامی شبه جزیره کره را وارد مرحله ای غیرقابل پیش بینی می کند.

در سال ۲۰۲۲، کره شمالی تاکنون بیش از ۳۰ آزمایش موشک بالستیک انجام داده است. پیونگ یانگ این آزمایش موشکی را پاسخی به تحریکات و تشدید تنش از سوی آمریکا و کره جنوبی توصیف کرده است. اخیرا واشنگتن و سئول تمرینات مشترکی را در نزدیکی مرز کره شمالی برگزار کردند که بخشی از آن ژاپن نیز شرکت داشت.

مقامات کره جنوبی و آمریکا در هفته های اخیر بارها گفته اند که کره شمالی برای هفتمین آزمایش هسته ای خود آماده می شود. کره شمالی از سال ۲۰۱۷ تاکنون آزمایش هسته ای انجام نداده است.