آموزشکده فنی و حرفه ای چارو در بژنورد افتتاح شد


به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان بجنورد، محمدرضا گرهامیان معاون صنایع دستی خراسان شمالی ظهر امروز در گفت وگو با اصحاب رسانه اظهار داشت: آموزشگاه خصوصی فنی و حرفه ای چاروح در شهرستان بجنورد افتتاح شد.

وی گفت: این آموزشگاه با حضور مسئولین شهرستان به سرپرستی حسین محمدزاده معاون پژوهش و برنامه ریزی سازمان فنی و حرفه ای کشور، مدیرکل استان، حسین محمدزاده افتتاح شد. ، صنعتگران فعال استان چاروک دوزی.

معاون صنایع دستی خراسان شمالی افزود: چاروک نوعی کفش و چکمه است که از چرم ساخته می شود و با رشته های بلند و ضخیم بسته می شود.

گرهامیان خاطرنشان کرد: این کفش سنتی استان خراسان شمالی از قدیم مورد استفاده بوده است، متاسفانه از زمان پیدایش اولین نمونه های آن تاریخ دقیقی در دست نیست، قدیمی ترین نمونه چارو در این استان به هفتاد سال پیش می رسد اما قدمت این نوع کفش مربوط به این دوره است که به مهرومومس باز می گردد.

وی ادامه داد: چاروک به دلیل ویژگی ها و ظاهر منحصر به فردش از قدیم الایام در منطقه شمال شرق ایران از جمله بجنورد رواج داشته و ساکنان کرد و ترک هستند، بنابراین می توان این کفش سنتی را متعلق به این کشور دانست. کفش منطقه

معاون صنایع دستی خراسان شمالی گفت: صندل سنتی چارو به شماره ۶۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/الف
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید