آیا بازار سهام سقوط خواهد کرد؟ / رشد سهام پروژه محور – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، بورس اوراق بهادار تهران امروز سه شنبه ۸ شهریور ۱۴۰۱ به روند نزولی خود ادامه داد و برای چهارمین روز متوالی سقوط کرد. شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز بیش از ۶۷۶۰ واحد افت کرد. بدین ترتیب شاخص با ۰.۵ درصد کاهش به سطح یک میلیون و ۳۶۷ هزار واحد رسید.

همراه با این کاهش، شاخص کل هم وزن نیز با افت ۲۳۰۲ واحدی معادل ۰.۶ درصد کاهش یافت. بنابراین، شاخص هم وزن در معاملات امروز بورس به رقم ۳۹۷۹۱۰ واحد رسید.

پیش بینی بازار سهام برای فردا

حسین مریدسادات، تحلیلگر بورس در گفتگو با تجارت نیوز گفت: تمام سبدگردان ها در این پروژه سهیم هستند و از طرفی همه افراد حقیقی که پول زیادی در بازار دارند پول خود را گرفته اند نمادها و بخش های خاص.

وی ادامه داد: تمام سهامی که امروز در صف خرید بودند و ارزش بازار آنها زیر هزار میلیارد تومان بود برنامه ریزی می شود. اکثر سهام شناور پایین با ارزش بازار کمتر از یک میلیارد توسط افراد خاص فکر می شود.

این کارشناس بورس توضیح می دهد: ارزش معاملات بورس نگران کننده است. آیا بازار در منطقه حمایتی است، روند نزولی تا کی ادامه خواهد داشت؟ با احتساب ارزش معاملات، افت بیشتر از شاخص دور نیست. در حوزه حمایتی، یعنی زمانی که بازار ارزش گذاری شده و خریدار وجود ندارد، باید انتظار کاهش شاخص را داشته باشیم. اگر خریدار در بازار وجود نداشته باشد، دامنه پشتیبانی خود را در اخبار از دست می دهد.

او توضیح می‌دهد: اکثر شرکت‌های بزرگ بازار الگوریتمی دارند که به آنها اجازه نمی‌دهد از قیمت تعیین‌شده پایین‌تر بروند. پولی در بورس وجود ندارد، ممکن است بازار حمایت خود را از دست بدهد. نتایج معاملات هفته های گذشته منفی بوده و همین عامل باعث خروج سهامداران از بورس شده است.