ائتلاف کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای می تواند یک قدرت بزرگ در منطقه ایجاد کند


حمزه جلالی تحلیلگر سیاسی و اقتصادی گلستان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گرگان و نشست مشترک پنج کشور حاشیه دریای خزر عضو سازمان همکاری شانگهای درباره اهداف ایران اظهار داشت: ایران می تواند به شبه جزیره بپیوندد. کشورهای وابسته به گروه شانگهای حاشیه دریای خزر و زمانی در خاک ایران بزرگ قرار داشتند، از آن استفاده می کردند و حق حمل کالا از این سمت به خلیج فارس را دریافت می کردند. و دریای عمان

وی گفت: ایران می تواند میانجی هر گونه اختلاف بین این کشورها و سایر کشورهای منطقه باشد. اگر کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای متحد شوند، می توانند قدرت بزرگی در منطقه ایجاد کنند و معادلات کشورهای اروپایی و استعماری را که به حقوق کشورها تضییع کرده اند، بر هم بزنند. منطقه

گلستانی پژوهشگر سیاسی و اقتصادی خاطرنشان کرد: صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به این کشورها زمینه خوبی برای رشد علم در همه زمینه های فنی و مهندسی برای جوانان ایرانی خواهد بود و موجب تشویق تبادل استاد و استاد خواهد شد. دانشجویان بین این کشورها با ایجاد کارخانه‌های صنعتی در این کشورها با همکاری نیروهای فنی و مهندسی ایران، روابط و همکاری‌های این کشورها خوب خواهد شد.

وی در خصوص اهمیت دریای خزر و مشکلات زیست محیطی ادامه داد: دریای خزر از نظر ژئوپلیتیک، ژئومورفولوژی و ژئواستراتژیک بسیار حائز اهمیت است و متاسفانه آب های این دریا مدام در حال کاهش است. دلیل کاهش آب این دریا به دلیل سدسازی بر روی رودخانه هایی است که در این پنج کشور حاشیه دریای خزر به دریا می ریزند.

جلالی می گوید: برای حفظ و بقای دریا و مردم اطراف آن باید چاره ای اندیشید. وجود این دریا منجر به بارندگی و رونق کشاورزی و جنگل‌ها در ایران، آذربایجان، ترکمنستان، روسیه و سایر کشورهای مجاور شده است.

وی بیان کرد: کشورهای حاشیه دریای خزر باید برای حفظ سلامت این دریا مجدانه تلاش کنند و پساب های صنعتی را که باعث آلودگی دریای خزر می شود وارد نکنند. آب به دریا می ریزد، رودخانه های سد در پاییز، زمستان و بهار باز می شوند و آب به دریا می ریزد. هر گونه توسعه ای که دریا را آلوده کند در شعاع پنج کیلومتری ممنوع است و کشورهای حاشیه این دریا نباید در این فاصله درخت و نهال بکارند. کشورهای حاشیه این دریا باید مرتب بارورسازی ابرها را انجام دهند تا در صورت بارندگی مناسب، آب دریا خشک نشود.

گلستانی پژوهشگر سیاسی و اقتصادی گفت: استفاده از نفت و گاز طبیعی که باعث آلودگی دریاها می شود و استفاده از منابع دریایی مانند ماهیان خاویاری باید محدود شود. این کشورها برای نظارت، پیگیری و تشریح موارد فوق، جلسات مشترک فصلی برگزار می کنند و این کشورها از تجربیات متقابل استفاده می کنند.

انتهای پیام/۸۳۰۲۱
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید