اتاق تهران آمار نادرستی از صادرات نفت ایران به چین منتشر کرد


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری «فارس»، هر از چند گاهی اخباری مبنی بر کاهش شدید صادرات نفت ایران به چین در فضای مجازی منتشر می شود و گفته می شود چینی ها دیگر حاضر نیستند خرید نفت از ایران تحریم ها و تحریم صادرات نفت ایران به بن بست منجر شده است.

این گزارش به بررسی اعتبار و صحت آمارهای منتشر شده از سوی اتاق تهران درباره صادرات نفت ایران به چین می پردازد.

*اتاق تهران اعلام کرد روزانه ۲۲ هزار بشکه نفت به چین صادر می کند

ابتدا این سوال مطرح می شود که موضع کابینه تهران در مورد میزان صادرات نفت ایران به چین چیست؟ آیا اتاق تهران صلاحیت انتشار آماری مانند سازمان اوپک یا موسسات کنترل حامل های نفتی و سایر موسسات معتبر داخلی و خارجی را دارد یا هر سازمان یا گروهی می تواند یک سری نمودار و جداول تهیه کند و آمار تهیه کند؟ حضار؟

برای پاسخ به این سوال بد نیست آخرین گزارش اتاق تهران با عنوان «بررسی متغیرها و شاخص های اقتصادی تیر ۱۴۰۱» را مرور کنیم و ادعای صادرات نفت ایران به چین را با سایر نهادهای خارجی مقایسه کنیم.

طبق نمودار ۱، اتاق تهران مجموع درآمد حاصل از صادرات نفت ایران به چین در پنج ماهه نخست سال ۲۰۲۲ را ۳۵۰ میلیون دلار گزارش کرده است که نسبت به سال گذشته ۴۷ برابر شده است.

شکل ۱

بر اساس آمار اوپک، قیمت هر بشکه نفت ایران در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۰۵ دلار بوده است. بنابراین گزارش، بر اساس اعلام هیئت دولت تهران، ایران در سال جاری تنها ۲۲ هزار بشکه نفت به چین صادر کرده است.

جالب اینجاست که نمودار ۲ نشان می دهد که صادرات نفت ایران به چین در سه ماه فوریه، مارس و آوریل صفر بوده است و تنها تعداد کمی صادرات نفت به چین در دسامبر ۲۰۲۱ در مقایسه با چندین صادرات به چین در دسامبر ۲۰۲۱ بوده است. مطابق با این رقم همه گزارش های داخلی و یک خارجی کاملا متفاوت است.

شکل ۲

* کپلر اعتراف کرد که ایران بیش از ۶۱۷ هزار بشکه نفت به چین صادر کرده است.

اتاق بازرگانی ایران گزارش می دهد که ایران ۲۲ هزار بشکه نفت به چین صادر می کند، در حالی که بر اساس گزارش موسسه نظارت بر تانک کپلر، میزان نفت صادراتی ایران به چین در سال ۲۰۲۲ از ۶۱۷ هزار بشکه در روز فراتر رفته است (شکل های ۳ و ۴). .

شکل ۳

شکل ۴

تفاوت بین بیانیه ۲۲۰۰۰ بشکه ای صادرات نفت کابینه تهران و گزارش کپلر از صادرات ۶۱۷۰۰۰ بشکه ای نفت قابل تأمل است. علاوه بر این، مقایسه ادعای اتاق تهران مبنی بر صفر شدن صادرات در سه ماه بهمن، اسفند و فروردین با گزارش کپلر، صحت ادعای اتاق را نشان می دهد.

* بر اساس گزارش اوپک، ایران ۸۵۳ هزار بشکه نفت صادر کرده است

در زمان تحریم، کشور اصلی چین بودبیشترین مقصد صادرات نفت ایران است. در نتیجه اگر میزان نفت صادراتی ایران به چین ۲۲ هزار بشکه در روز باشد، طبق اعلام اتاق تهران، مجموع صادرات نفت ایران تقریباً یکسان خواهد بود، در حالی که آمار اوپک این موضوع را به شدت تکذیب می کند.

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۲، ۲ میلیون و ۵۴۴ هزار بشکه در روز بوده است. روزانه یک میلیون و ۶۹۱ هزار بشکه نفت به پالایشگاه های ایران ارسال می شود. در نتیجه صادرات نفت خام ایران ۸۵۳ هزار بشکه برآورد شده است.

شکل ۵

شکاف بین صادرات ۲۲ هزار بشکه ای نفت ایران به چین و گزارش اوپک مبنی بر صادرات ۸۵۳ هزار بشکه ای نفت ایران، قابل تامل است.

*رئیس اتاق ایران و چین: آمار جعلی صادرات نفت اتاق تهران بسیار زیاد است

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک بازرگانی و صنایع ایران و چین با استناد به گزارش یکی از اتاق‌های رسانه تهران، اعلام کرد که روسیه بازار نفت ایران در چین را در اختیار گرفته است. ، آن را یک اشتباه بزرگ خواند.

حریری در این خصوص گفت: آمار اتاق بازرگانی تهران مبنی بر کاهش فروش نفت از ایران به چین اشتباه بزرگی است و صادرات نفت ما نسبت به قبل از جنگ اوکراین کاهش پیدا نکرده است.

وی توضیح داد: نه من و نه خانه تهران صلاحیت اعلام آمار فروش نفت ایران در دوران تحریم را نداریم اما بر اساس آمار رسمی اوپک در چند ماه گذشته تولید نفت ایران ۳۶ هزار افزایش یافته است. بشکه در روز (نسبت به فرآوری منظم) تا ظرفیت).ایران) یعنی حداقل صادرات نفت ما نسبت به اوکراین قبل از جنگ کاهش نیافته است.

پس لطفا گزارش دهید اکتبر سال گذشته اتاق بازرگانی تهران در گزارشی اعلام کرد که درآمد نفتی ایران به چین در هفت ماهه اول سال ۲۰۲۱ کمتر از ۱۱ میلیون دلار بوده است.

بر این اساس با فرض قیمت ۵۰ دلار برای هر بشکه نفت، میانگین صادرات نفت ایران به چین تنها ۱۰۰۰ بشکه در روز بوده است. آماری که با گزارش های همه سازمان های خارجی از جمله اوپک و نفتکش در تناقض است ترک هاکپلر و غیره

حال این سوال را در ابتدای گزارش تکرار می کنیم که اساسا اتاق تهران چه اعتبار و اختیاراتی برای اعلام میزان نفت عرضه شده ایران به چین دارد؟ هدف اتاق تهران و رسانه نزدیک آن از انتشار گسترده نمودارها و جداول جعلی و نقاشی شده در فضای مجازی چیست؟

اگر اتاق تهران حاضر به پاسخگویی به این سؤالات نیست، انتظار داشته باشید که رگولاتورها درباره بازرگانان اتاق تهران که شایعاتی در مورد روابط ایران و چین منتشر می کنند، تحقیق کنند.

پایان حرف/
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید