اردوغان: اروپا به دلیل بحران انرژی ضعیف است


به گزارش خبرگزاری فارس، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه گفت: رویدادهای بین المللی نشان می دهد که ترکیه چقدر برای اروپا اهمیت دارد.

وی این سخنان را پس از جلسه هیئت دولت در آنکارا بیان کرد و افزود: در واقع همه تحولات جهان نشان می دهد که ترکیه در اتحادیه اروپا و منطقه یورو مورد نیاز است.

رئیس جمهور ترکیه گفت: در حالی که اروپا به دلیل مسائل امنیتی انرژی در منطقه ضعیفی قرار دارد، ترکیه همه اقدامات را در این زمینه انجام داده است.

اعتراضات علیه افزایش قیمت ها و بحران انرژی در چند روز گذشته در بسیاری از شهرهای بزرگ اروپا برگزار شده است. شهروندان برلین، پایتخت آلمان شنبه گذشته در مقابل پارلمان بوندستاگ تجمع کردند و خواستار تدابیری برای مقابله با افزایش قیمت شدند.

علاوه بر این، معترضان آلمانی خواستار لغو تحریم های کشورهای غربی از جمله دولت خودشان علیه روسیه شدند که به بحران انرژی در اروپا دامن زد و خواستار انرژی شدند. تظاهرکنندگان در مرکز وین پایتخت اتریش همچنین خواستار کاهش قیمت ها، لغو تحریم ها علیه روسیه و روابط دوستانه با مسکو شدند.

بحران انرژی در اروپا به دلیل تحریم روسیه و کاهش عرضه گاز طبیعی این کشور بدتر شده است. پوتین با وجود حمایت اروپا از اوکراین در جنگ با روسیه و تحریم روسیه در پاسخ به برخی مقامات اروپایی از جمله اولاف شولتز صدراعظم آلمان، پوتین از موضوع صادرات انرژی استفاده کرد. دودستگی در اتحادیه اروپا مقصر است

با گذشت شش ماه از آغاز جنگ در اوکراین، مسکو به تدریج صادرات گاز خود به اتحادیه اروپا را کاهش داد. این کاهش به حدی رسیده است که گازپروم روسیه اخیراً اعلام کرده است که صادرات گاز به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم ۱ را به طور کامل متوقف کرده است.

انتهای پیام/.
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید