اسپوتنیک: ترکیه به درخواست کیف کشتی روسی را توقیف کرد


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، یک منبع در اداره گمرک ترکیه با تایید توقیف کشتی روسی برای حمل غلات اوکراینی، گفت: «تاکنون تصمیم روشنی در این زمینه اتخاذ نشده است».

خبرگزاری روسی اسپوتنیک به نقل از یک مقام رسمی که خواست نامش فاش نشود، گفت: کشتی اینجا (در یکی از بندرهای ترکیه) است، اما تصمیم روشنی اتخاذ نشده است. (درخواست مصادره از رژیم کیف) و تحقیقات ادامه دارد. این تمام چیزی است که اکنون می توانم به شما بگویم.

به گفته منابع رسانه ای ترکیه، واسیل بودنار سفیر اوکراین نیز از توقیف این کشتی خبر داده و فردا دوشنبه در نشستی درباره سرنوشت آن تصمیم گیری خواهد شد. به گفته سفیر، کشتی در حال حاضر در مقابل ورودی بندر ایستاده است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی با وزیر امور خارجه انگلیس وعده داد که ترکیه درباره سرقت غلات اوکراینی توسط روسیه تحقیق خواهد کرد.

این مقام عالی رتبه آنکارا گفت: ترکیه ادعای سرقت غلات اوکراینی توسط روسیه را جدی می گیرد و در حال بررسی این ادعاها است. وی افزود: ترکیه اجازه نخواهد داد غلات دزدیده شده توسط روسیه و سایر کشورها به ترکیه آورده شود.

علیرغم اصرار روسیه مبنی بر اینکه اوکراین مقصر کمبود صادرات غلات این کشور است، مقامات غربی روسیه را مقصر اصلی این بحران می دانند و مسکو اعلام کرده است که آماده کمک به بازسازی بنادر اوکراین است. اخیرا، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روسیه را مقصر دانست و گفت: “ما از روسیه می خواهیم که مسدود کردن بنادر (اوکراین) را متوقف کند. غیرقابل تصور است، غیرقابل تصور است که میلیون ها تن گندم در اوکراین گیر کرده است در حالی که بقیه جهان در گرسنگی هستند. این یک جنایت جنگی واقعی است.”، بنابراین نمی توانم تصور کنم که خیلی بیشتر طول بکشد.

روسیه و اوکراین نزدیک به یک سوم عرضه گندم جهان را تامین می کنند. اوکراین همچنین صادرکننده عمده ذرت، جو، روغن آفتابگردان و روغن کلزا است. بر اساس گزارش سازمان ملل، ۳۶ کشور در جهان بیش از نیمی از گندم مورد نیاز خود را از طریق اوکراین و روسیه تامین می کنند، از جمله لبنان، سوریه، یمن، سومالی و کنگو.

انتهای پیام/
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید