اعترافات نخست وزیر سابق بریتانیا: دوران هژمونی غرب به پایان رسیده است


به گزارش خبرگزاری فارس، تونی بلر، نخست وزیر اسبق انگلیس اعتراف کرد که دوره هژمونی غرب در جهان رو به پایان است.

بلر در سخنرانی سالانه خود در رویداد بنیاد دیچلی توضیح داد: «دوران هژمونی سیاسی و اقتصادی غرب به پایان رسیده است و جهان به سمت دوقطبی و شاید چند قطبی پیش می رود.

او در وب‌سایت «ریانوفستی» گفت: «بزرگ‌ترین تغییر ژئوپلیتیکی در قرن حاضر از چین خواهد بود، نه روسیه. پایان هژمونی سیاسی و اقتصادی غرب نزدیک است.

نخست وزیر سابق بریتانیا و جنگ افروز چین را «دومین ابرقدرت جهان» خواند و گفت که جهان حداقل دو قطبی و احتمالاً چند قطبی خواهد شد.

به گفته بلر، رئیس جمهور چین شی جین پینگ قصد خود را برای بازگرداندن تایوان به پکن پنهان نکرده است.

بر اساس گزارش‌ها، او گفت که چین تحت رهبری شی جین‌پینگ در مبارزه برای نفوذ خود «تهاجمی» است، اما غرب باید هزینه‌های دفاعی را افزایش دهد و برتری نظامی خود را حفظ کند.

این سیاستمدار بریتانیایی بر اهمیت «قدرت نرم» در رویارویی با چین تاکید کرد و روسیه و شاید ایران به متحدان کلیدی پکن در جهان چندقطبی جدید تبدیل شوند.

بلر از سیاست “قدرت به علاوه تعامل” در قبال چین دفاع می کند، که باید “به اندازه کافی قوی” باشد تا بتواند به آنچه که وضعیت آینده چین به ارمغان می آورد، رسیدگی کند، اما به دنبال “تکمیل جدایی” یا بستن خط نباشد.

پیش از این الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس با انتقاد از سیاست های غرب هشدار داده بود که چنین سیاست هایی جهان را به ورطه یک جنگ بزرگ بدون برنده نزدیک می کند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید