افتادگی دریچه میترال و ارتباط آن با فشار


نارسایی میترال و ارتباط آن با استرس

افتادگی دریچه میترال نوعی بیماری دریچه میکسوماتوز است. بافت اطراف دریچه میترال و طناب به طور غیر طبیعی کشیده می شود ، به طوری که دریچه میترال همزمان با ضربان قلب خم می شود.
افرادی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند ممکن است عود نکنند (نشت دریچه) یا ممکن است درجه ای از نشت خفیف تا نشت دریچه فلپی داشته باشند. البته اکثر مردم نشتی یا نشتی جزئی را تجربه نمی کنند.

تعداد کمی از افراد مبتلا به افتادگی شدید دریچه میترال دارای MVP هستند که نیاز به درمان دارند. افتادگی دریچه میترال بسیار شایع است و حدود سه تا پنج درصد از افراد را درگیر می کند. گزارش ها نشان می دهد که زنان دو برابر مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند. به خاطر داشته باشید که افتادگی دریچه میترال در کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان قابل مشاهده است ، بنابراین می تواند در هر گروه سنی یا جنسیتی رخ دهد.

ترشح دریچه میترال قلبی

علائم افتادگی دریچه میترال

اگرچه افتادگی دریچه میترال معمولاً یک اختلال مادام العمر است ، بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری هرگز علائمی را تجربه نمی کنند.

بنابراین ، هنگامی که افراد مبتلا به این بیماری تشخیص داده شوند ، ممکن است شوکه شوند. هنگامی که علائم مشاهده می شود ، ممکن است به این دلیل باشد که خون از دریچه به عقب نشت می کند. علائم افتادگی دریچه میترال می تواند در افراد مختلف بسیار متفاوت باشد. همانطور که گفته شد ، این علائم خفیف هستند ، اما شایع ترین آنها عبارتند از:

ضربان قلب رقابتی یا نامنظم (آریتمی)
سرگیجه یا سبکی سر
مشکل در تنفس یا تنگی نفس ، اغلب در هنگام فعالیت بدنی یا هنگام دراز کشیدن
• خستگی

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت احساس هر یک از علائم فوق ، باید به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که بسیاری دیگر از بیماری های قلبی باعث علائم مشابه افتادگی دریچه میترال می شوند ، بنابراین تنها مراجعه به پزشک می تواند علت این علائم را مشخص کند.

• اگر درد قفسه سینه دارید و مطمئن نیستید که آیا می تواند باعث حمله قلبی شود یا خیر.

• اگر تا به حال دچار افتادگی دریچه میترال شده اید ، در صورت تشدید علائم ، به پزشک مراجعه کنید.

علل افتادگی دریچه میترال

دریچه میترال جریان خون بین حفره های بالا و پایین قلب چپ را کنترل می کند.

هنگامی که قلب به درستی کار می کند ، دریچه میترال با پمپاژ قلب به طور کامل بسته می شود و از جریان خون به سمت چپ بالا (دهلیز چپ) جلوگیری می کند.

اما در برخی از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال ، یک یا هر دو برگ دریچه میترال دارای بافت اضافی یا کشیدگی بیش از حد است که باعث می شود قلب هر بار که منقبض می شود مانند چتر به دهلیز چپ نزدیک شود. کبودی ممکن است محکم بسته نشود.

در برخی موارد ، خون ممکن است از دریچه به عقب نشت کند (نارسایی دریچه میترال) اگر فقط مقدار کمی خون به دهلیز چپ نشت کند ، ممکن است مشکلی ایجاد نشود. در بالا ذکر شد که نارسایی شدید دریچه میترال می تواند علائمی مانند تنگی نفس ، خستگی یا سرگیجه ایجاد کند.

نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم سوفل کلیک است. هنگامی که پزشک با استفاده از گوشی پزشکی به قلب گوش می دهد ، ممکن است صدایی را بشنود که انگار بروشور در حال بازگشت است ، و در پی آن جریان مجدد خون به داخل دهلیز به دنبال صدای دیگری می آید.

اسامی دیگر برای توصیف افتادگی دریچه میترال عبارتند از:
• سندرم بارلو
سندرم دریچه مایع
سندرم دریچه میترال
میکسوماتوز بیماری دریچه میترال

خطر افتادگی دریچه میترال

عوامل خطر افتادگی دریچه میترال

نارسایی میترال قلبی می تواند در هر فرد و در هر سنی رخ دهد. علائم جدی افتادگی دریچه میترال در مردان بالای 50 سال شایع تر است. افتادگی دریچه میترال می تواند با چندین بیماری دیگر همراه باشد ، مانند:

سندرم مارفان
سندرم Ehlers-Danlos
• ناهنجاری های زنان و زایمان
• دیستروفی عضلانی
بیماری گور
• اسکولیوز

تشخیص افتادگی دریچه میترال

از آنجا که اکثر بیماران مبتلا به MVP هیچ علامتی ندارند ، ممکن است هنگام معاینه فیزیکی هنگام گوش دادن به قلب با گوشی پزشکی زمزمه تشخیص داده شود. علائم شایع عبارتند از ضربان قلب سریع (ضربان قلب) ، ناراحتی در قفسه سینه و خستگی.

پزشک ممکن است پس از گوش دادن به قلب فرد با گوشی پزشکی به افتادگی دریچه میترال مشکوک شود. حرکات غیرعادی دریچه میترال می تواند صدایی متفاوت به نام “کلیک” ایجاد کند. اگر نارسایی میترال نیز رخ دهد ، پزشک ممکن است صدای سوفل قلبی ناشی از جریان برگشت را بشنود.

تشخیص قطعی افتادگی دریچه میترال مورد نیاز است اکوکاردیوگرام انجام دهید این یک نوع سونوگرافی قلبی است.

نحوه تشخیص افتادگی دریچه میترال

در صورت شکایت باید چکار کنم؟

حتی برای کسانی که هیچ علامتی ندارند ، در صورت تشخیص سوفل افتادگی دریچه میترال ، اکوکاردیوگرام (اکو) توصیه می شود. اکو از سونوگرافی برای ارزیابی وضعیت دریچه و میزان نشت خون (برگشت) از دریچه در هنگام انقباض قلب استفاده می کند.

آزمایش دیگر ممکن است تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (CMR) باشد که MRI قلبی نیز نامیده می شود.

درمان افتادگی دریچه میترال

نارسایی میترال برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کند ، بنابراین درمان معمولاً ضروری نیست.

افرادی که از نارسایی شدید میترال در نتیجه افتادگی دریچه میترال رنج می برند ، اغلب از جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه نشتی سود می برند. برای افرادی که به دلیل افتادگی دریچه میترال با نارسایی میترال علائم نارسایی احتقانی قلب دارند ، جراحی بهترین روش درمانی است.
اگر در اکوکاردیوگرام نارسایی میترال وجود نداشته باشد ، علائم افتادگی دریچه میترال به ندرت خطرناک است. بهترین درمان برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد ، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

• ورزش ها
• مسکن
تکنیک های آرام سازی و کاهش استرس
از مصرف کافئین و سایر محرک ها خودداری کنید

مسدود کننده های بتا ، که داروهایی برای کاهش ضربان قلب هستند ، می توانند به افرادی که دارای ضربان قلب سریع هستند ، معروف به تاکی کاردی ، با افتادگی دریچه میترال کمک کنند.

MVP بندرت به یک بیماری جدی تبدیل می شود. با این حال ، در جدی ترین موارد ، می تواند باعث ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی) شود که در نهایت می تواند زندگی را تهدید کند.

وقتی افتادگی دریچه میترال به حدی شدید باشد که باعث نشت قابل توجه دریچه شود ، که “شکست مجدد” نامیده می شود ، می تواند منجر به عوارض جدی مانند حمله قلبی و سکته مغزی شود.

زیرا هنگامی که شیر نشت می کند ، می تواند باعث بزرگ شدن دهلیز شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند مشکلات ریتم قلب مانند “فیبریلاسیون دهلیزی” را ایجاد کند که می تواند منجر به تشکیل لخته خون شود. وقتی لخته ها از قلب به عروق یا مغز منتقل می شوند ، می توانند باعث سکته مغزی یا حمله قلبی شوند.

جهت مشاوره رایگان با پزشک مجرب و تعیین وقت با مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ.

-۸۸۰۶۷۱۷۵

-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید