افزایش سرعت ویندوز ۱۱ چگونه کندی ویندوز ۱۱ را برطرف کنیم؟


کندی ویندوز ۱۱ دلایل مختلفی دارد

ویندوز ۱۱ در مقایسه با نسخه های قبلی پیشرفت های قابل توجهی در بسیاری از زمینه ها داشته و به ویژگی های جدیدی مجهز شده است. با این حال، گاهی اوقات کاربران با مشکلات تاخیر در ویندوز ۱۱ مواجه می شوند. ویندوز ۱۱ با وجود پیشرفت های فراوان هنوز در مراحل اولیه خود است و البته مشکلات مختلفی نیز وجود دارد که در آپدیت های بعدی برطرف خواهد شد. دلایل مختلفی برای کندی ویندوز ۱۱ وجود دارد. فضای کامل هارد دیسک، به روز رسانی ویندوز، سخت افزار ضعیف یا وجود ویروس در سیستم. با آموزش افزایش سرعت ویندوز ۱۱ با این مقاله همراه باشید.

دلایل کندی ویندوز ۱۱

همانطور که در بالا ذکر شد، دلایلی مانند فضای کامل هارد، سخت افزار ضعیف یا قدیمی می تواند باعث کند شدن ویندوز ۱۱ شود. از سوی دیگر، ویندوز ۱۱ در برخی شرایط خاص، مانند هنگام اجرای بازی ها یا زمانی که سیستم امنیتی یا آنتی ویروس فعال است، کند می شود. البته زمانی که سیستم کاربر دارای پردازنده های نسل دهم اینتل و نسل اول رایزن یا قدیمی تر یا رم و کارت گرافیک ضعیف باشد، این وضعیت بدتر می شود. البته مشکلات ناشی از پردازنده های ضعیف و قدیمی را نمی توان به راحتی با تغییر تنظیمات سیستم عامل حل کرد.

رفع مشکلات افزایش سرعت و کاهش سرعت ویندوز ۱۱

در مرحله اولیه، پردازنده های سیستم کامپیوتری باید قوی باشند و اگر ضعیف هستند، بهتر است آنها را ارتقا دهید یا یک سیستم جدید خریداری کنید. با این حال، راه ها و ترفندهایی وجود دارد که می توان سرعت ویندوز ۱۱ را تا حدودی بدون ارتقاء قطعات یا پردازنده ها افزایش داد. در قسمت زیر به معرفی این روش ها می پردازیم که با استفاده از آنها می توانید شاهد افزایش چشمگیر و واقعی سرعت ویندوز ۱۱ باشید. این روش ها عبارتند از:

  • آپدیت های ویندوز را دانلود و نصب کنید
  • جلوه های بصری را غیرفعال کنید
  • سیستم را ریستارت کنید
  • از برنامه های اصلی استفاده کنید
  • برنامه های راه اندازی را غیرفعال کنید
  • Storage Sense را فعال کنید
  • فعال کردن حالت عملکرد بالا در گزینه های برق
  • برنامه های غیر ضروری را حذف کنید
  • ویندوز را دوباره نصب کنید

در ادامه به بررسی برخی از این روش ها خواهیم پرداخت.

آپدیت های ویندوز ۱۱ را دانلود و نصب کنید

همیشه تمام به روز رسانی های موجود ویندوز را روی سیستم خود دانلود و نصب کنید. بسیاری از این به روز رسانی ها مشکلات ویندوز ۱۱ را برطرف می کنند، عملکرد را افزایش می دهند و عملکرد را به روش های مختلف بهبود می بخشند. بنابراین نصب آپدیت های ویندوز یکی از بهترین راه ها برای افزایش سرعت ویندوز ۱۱ و بهبود عملکرد کامپیوتر و سیستم عامل شماست.

همچنین مهم است که هرگز از نسخه خراب ویندوز برای نصب به روز رسانی های ویندوز ۱۱ استفاده نکنید. زیرا نسخه های خراب این سیستم عامل اجازه دانلود و نصب آپدیت را نمی دهند. برای نصب به‌روزرسانی‌های ویندوز ۱۱، باید به Settings > Windows Updates بروید و به‌روزرسانی‌های سیستم را از آنجا مجاز کنید.

قابلیت Storage Sense را فعال کنید. راه دیگری برای افزایش سرعت ویندوز ۱۱

ویندوز ۱۱ ویژگی جدیدی به نام Storage Sense اضافه کرده است که می تواند پس از مدت زمان مشخصی فایل های اضافی ذخیره شده در پوشه هایی مانند Downloads و Themes را به طور خودکار حذف کند. این ویژگی جدید با جلوگیری از باقی ماندن این فایل ها بر روی هارد دیسک و اشغال فضای ذخیره سازی اطلاعات سیستم بدون دلیل، سرعت ویندوز ۱۱ را افزایش می دهد.

برای فعال کردن این قابلیت به Settings > Storage رفته و Storage را انتخاب کنید تا این گزینه فعال شود و فایل های اضافی در این پوشه ها به صورت خودکار حذف شوند. برای تغییر تنظیمات می توانید روی این گزینه کلیک کنید تا صفحه تنظیمات با جزئیات بیشتر باز شود.

جلوه های بصری را غیرفعال کنید

یکی دیگر از راه های موثر برای افزایش سرعت ویندوز ۱۱، غیرفعال کردن جلوه های بصری است. برای غیرفعال کردن این افکت‌ها، ابتدا عبارت «View advanced system settings» را در نوار جستجوی ویندوز ۱۱ جستجو کنید و سپس آن را اجرا کنید. سپس روی “تنظیمات” در قسمت “پیشرفته” کلیک کنید.

پس از آن یک پنجره برای شما باز می شود. برای بهترین عملکرد در این پنجره، Adjust را انتخاب کنید و روی OK و Apply کلیک کنید تا تغییرات مورد نظر اعمال و ذخیره شوند. همچنین می توانید با انتخاب گزینه Custom از لیست ارائه شده، جلوه های بصری خاصی را فعال یا غیرفعال کنید. هرچه جلوه های بصری بیشتری را غیرفعال کنید، ویندوز ۱۱ سریعتر اجرا می شود.

برنامه های راه اندازی را غیرفعال کنید

هر رایانه دارای تعدادی برنامه است که هنگام بارگیری و اجرای محیط ویندوز در کنار سیستم عامل اجرا می شوند. این برنامه ها Startup Apps نامیده می شوند. هر چه تعداد برنامه های راه اندازی بیشتر باشد، فشار بیشتری در هنگام اجرا به ویندوز وارد می شود و در نتیجه سرعت ویندوز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

بنابراین برای افزایش سرعت ویندوز ۱۱ همیشه توصیه می شود تعداد برنامه های راه اندازی را کاهش دهید. برای کاهش راه‌اندازی برنامه‌ها، باید به «تنظیمات» > «برنامه‌ها» – «راه‌اندازی» بروید و برنامه‌های راه‌اندازی را که نیازی به اجرای خودکار هنگام بوت شدن ویندوز از لیست کشویی ندارند، غیرفعال کنید. برای این کار می توانید از روش دیگری استفاده کنید که در آن فقط باید کلیدهای Ctrl+Shift+Esc را همزمان فشار دهید. سپس تب “Startup” را باز کرده و از لیست برنامه هایی که باید متوقف شوند، آنها را در حالت “Disabled” قرار دهید.

با خرید نسخه اصلی ویندوز ۱۱ را افزایش دهید

بهترین راه برای افزایش سرعت ویندوز ۱۱ استفاده از نسخه اصلی ویندوز ۱۱ است که توسط مایکروسافت منتشر شده است. اگر از نسخه های خراب سیستم عامل ویندوز ۱۱ استفاده می کنید، نمی توانید از امکانات کامل آن استفاده کنید. زیرا در این صورت با دور زدن مایکروسافت از نسخه های غیر قانونی و محدود ویندوز استفاده می کنید.

پس از نصب و استفاده از نسخه اصلی ویندوز ۱۱، قطعا تفاوت عملکرد را نسبت به نسخه های شکسته احساس خواهید کرد. همچنین با نصب نسخه های قانونی می توانید آپدیت ها را از سرورهای مایکروسافت بدون محدودیت دانلود کنید. پس اگر قصد افزایش سرعت ویندوز ۱۱ را دارید، حتما نسخه اصلی این سیستم عامل را نصب و استفاده کنید.