اقدامات اضطراری برای حفاظت از پل آستانه اشرفیه نیاکو در حال انجام است


اقدامات اضطراری برای حفاظت از پل آستانه اشرفیه نیاکو در حال انجام است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان به همراه معاون هماهنگی و امور عمرانی استانداری گیلان از پل تاریخی نیاکوه آستانه اشرفیه بازدید کرد.

خبر دادن گلو به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان، در تاریخ ۴ تیر ۱۴۰۱، مسعود کاظمی معاون هماهنگ کننده استانداری گیلان و معاون امور عمرانی دادستان آستانه اشرفیه و جمعی از نمایندگان استان، شهرستان بازدید مسئولان آستانه از پل تاریخی نیاکو در آستانه اشرفیه.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان با تاکید بر اینکه در این بازدید اقدامات عاجل برای حفاظت از این پل تاریخی در حال انجام است، گفت: پل تاریخی نیاکوه آستانه اشرفیه که به کوچپورد نیز معروف است در بین ساکنان این پل تاریخی در حال انجام است. در سال ۱۳۹۲ در فهرست میراث ملی به ثبت رسید و در سال ۱۳۹۲ اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان عملیات مرمت دیوار و سنگفرش این پل را آغاز کرده است.

دفاع از پل آستانه اشرفیه نیاکو

جهانی با اشاره به قدمت کار گفت: این پل به دلیل عرض کم، ظرفیت عبور آب آزاد شده از سد سپیدرود برای آبیاری شالیزارهای پایین دست را ندارد. اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان طی سال های گذشته به شهردار گیلان، بخشداری و آب منطقه ای نامه نگاری کرده و به مضر بودن آب عبوری از این پل اشاره کرده است. استان

وی گفت: متأسفانه در سوم تیرماه سال ۱۴۰۱ در ساعت پنج عصر بخشی از آب حفره ای راکد به عمق پنج متر در زیر دیواره این پل تاریخی ایجاد کرد که بستر شنی رودخانه به آن منتهی می شد. تخریب قطعات و آسیب جزئی.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان اقدامات لازم برای حفاظت و مرمت این پل را برشمرد و گفت: امروز ساعت ۱۲ ظهر در بازدید از این پل تاریخی، اولین اقدام به دلیل خطرات احتمالی تردد خودروها از روی پل را ممنوع کرده و محوطه پل را به طور کامل حصارکشی کرده و با همکاری اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای، سنگ های ضایعات معادن رودبار به این پل منتقل می شود. مکان است و شالوده این اثر تاریخی توسط این سنگ‌ها محدود شده و از تشدید آسیب‌ها جلوگیری می‌کند. بیایید آن را انجام دهیم.”

جهانی از مردم و اهالی محله این پل تاریخی خواست تا با همکاری یکدیگر اقدامات حفاظتی از پل تاریخی نیاکو با همکاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اجرا شود. صنایع دستی، آبراه ها و بزرگراه های منطقه گیلان، حمل و نقل جاده ای.”

مرزبندی ۶ اثر تاریخی استان گیلان

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین