المالکی: تصمیم دستگاه قضایی به معنای لغو انتخابات زودهنگام است


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، نوری مالکی، یکی از اعضای کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «العطر التانسکی» (چارچوب هماهنگی) و رئیس ائتلاف حقوقی خاطرنشان کرد. تصمیم دادگاه عراق برای عدم انحلال پارلمان به معنای عدم برگزاری انتخابات زودهنگام است.

المالکی با انتشار بیانیه ای در توییتر خود نوشت: اگر دولت جدید با اختیارات کامل تشکیل شود و پارلمان از سر گرفته شود، می توانیم درباره انتخابات زودهنگام صحبت کنیم.

گروه های سیاسی نیز حمایت خود را از تصمیم قوه قضائیه اعلام کردند.

مالکی در پایان تاکید کرد: دلیلی برای گفتن بیشتر از این موضوع حقوقی، قضایی و سیاسی وجود ندارد. خوب است این موضوع را کنار بگذاریم و به پیشنهاداتی از جمله چگونگی فعال شدن فعالیت مجلس، تسریع در کار تشکیل دولت مشترک و تامین امنیت و ثبات سیاسی توجه کنیم.

به همین مناسبت محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق با خمیس الخنجر رئیس ائتلاف “الصیاد” و مسعود بارزانی رئیس حزب دمکرات کردستان دیدار و بر تشکیل دولت در این کشور تاکید کرد. کشور. عراق.

در این دیدار الحلبوسی، الحنجر و بارزانی در خصوص اوضاع سیاسی عراق و پیامدهای منفی آن برای این کشور بحث و تبادل نظر کردند و بر لزوم برگزاری انتخابات زودهنگام و تشکیل دولت تمام عیار تاکید کردند.

در این دیدار اعلام شد که مقدمات نزدیک شدن دیدگاه های احزاب مختلف عراقی در حال انجام است و السیاده و ائتلاف حزب دمکرات بر ادامه همکاری و هماهنگی تاکید کردند.

اما جنبش صدر برای تشکیل کابینه و انتخاب نخست وزیر خواستار انحلال مجلس شد. دادگاه عالی فدرال عراق روز چهارشنبه (۱۶ سپتامبر) این درخواست را رد کرد و گفت که انحلال پارلمان در صلاحیت این نهاد نیست.

پیش از این سید مقتدی صدر، رهبر جریان صدر در قوه قضائیه مداخله کرد و خواستار انحلال مجلس ظرف یک هفته شد. کسانی که خواهان انحلال پارلمان عراق هستند، این کشور را به ناتوانی در اجرای تعهدات قانون اساسی خود در ده ماه گذشته متهم می کنند.

بیش از یک ماه است که فراکسیون صدر به دلیل اختلافات سیاسی، حامیان خود را در عراق جمع می کند، روند سیاسی کشور را به بن بست می زند و با تصرف ساختمان پارلمان و به تاخیر انداختن آن تا سخنرانی اخیر، تشکیل دولت جدید را به تاخیر می اندازد. رهبر جنبش صدر

پس از تشدید ناآرامی ها در بغداد، سید مقتدی صدر از مردم عراق عذرخواهی کرد و خواستار آن شد که به حامیان جنبش یک ساعت فرصت داده شود تا فورا «منطقه سبز» بغداد را ترک کنند. پس از سخنرانی رهبر جنبش صدر، هواداران این جنبش بلافاصله منطقه سبز را ترک کردند و اوضاع در عراق تقریباً به حالت عادی بازگشت.

انتهای پیام
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید