اهداف سیاسی بنیانگذاران این قطعنامه علیه ایران محقق نخواهد شد


سفیر و نماینده دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی با تاکید بر عزم و پافشاری ایران در حفظ منافع تندروها و فشار کشورهای غربی خاطرنشان کرد: پذیرش این قطعنامه علیه ایران ممکن است بر روند تسلیحات هسته ای تاثیر بگذارد. همکاری و همکاری سازنده کشورمان با آژانس. .

به گزارش ایرنا؛ محسن نظیری روز پنجشنبه گفت: هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی با فشارهای شدید سیاسی آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، قطعنامه ای علیه فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان تصویب کرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: حامیان پیش نویس قطعنامه در جریان بررسی این موضوع اطلاعات نادرست و اظهارات بی اساس را برای توجیه رویکرد غیرخلاقانه خود به شورای حکام ارائه کردند. از این جلسه به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت استفاده کنید. برای دستیابی به دیدگاه سیاسی فراتر از نقش و اختیار آژانس.

نذیری در ادامه گفت: هفته گذشته این کشورها ادامه همکاری ایران با آژانس را زیر سوال بردند و هیچ تلاشی برای تردید در چشم انداز توافق بر سر لغو تحریم ها علیه کشورمان و احیای قراردادهای همکاری نکردند. . وی تاکید کرد: یقین داریم که این قطعنامه هیچ کمکی به بنیانگذاران به ویژه برای بازگرداندن وجهه لکه دار آنها به عنوان ناقضان اصلی توافقنامه همکاری و ایجاد توجیهی برای تحریم های یکجانبه علیه ملت ایران نخواهد کرد.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران پذیرش قطعنامه بدون توافق سه کشور اروپایی و آمریکا در نشست امروز شورای حکام را به عنوان اقدامی سیاسی، غیر خلاقانه و نادرست به شدت محکوم می کند و آن را غیرقابل قبول و مردود می داند. . : در این قطعنامه از ایران خواسته شده که با آژانس ارتباط و همکاری داشته باشد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: با توجه به تداوم همکاری‌های گسترده ایران و آژانس، از ایران برای همکاری با آژانس دعوت می‌کنیم و از ابزارهای شورای حکام برای اعمال فشار بر آن استفاده و اتخاذ می‌کنیم. قطعنامه غیر منطقی و بی معنی است.

نظیری در ادامه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با حسن نیت با آژانس همکاری کرده و برای رفع برخی ابهامات در سایر مسائل امنیتی تعامل سازنده داشته است، افزود: آنچه از آژانس انتظار داریم مستقل، مستقل و حرفه ای باشد. تلاش برای رفع این ابهامات امنیتی بدون تحت تاثیر قرار گرفتن اهداف سیاسی برخی کشورها و مسائل عدم اشاعه. بخشی از این ابهامات ناشی از مسائل گذشته بین ایران و آژانس است که در سال ۲۰۱۵ توسط هیئت مدیره برای همیشه تعطیل شد.

وی با اشاره به اینکه برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان در حال حاضر یکی از شفاف ترین برنامه ها در بین کشورهای عضو برجام است، گفت: اهداف سیاسی بنیانگذاران این قطعنامه علیه ایران محقق نمی شود، اما تصویب آن تاثیرگذار خواهد بود. . روند همکاری و تعامل سازنده جمهوری اسلامی ایران با آژانس موثر است.

نظیری با تاکید بر اینکه اجرای مستمر حفاظت ها و بازرسی های گسترده آژانس در ایران طی دو دهه گذشته تنها با همکاری و حسن نیت ایران امکان پذیر است، افزود: جمهوری اسلامی ایران به اصل پایبندی به تعهدات خود پایبند است. بسیاری از کشورها در حفظ منافع و حقوق کشور و مقاومت در برابر فشارها و زیاده‌روی‌های آمریکا و غرب استوار و پیگیر خواهند بود.