اولیانوف: نشست فردای آژانس بین المللی انرژی اتمی سخت خواهد بود


به گزارش خبرگزاری فارس، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی دستور کار نشست فردای آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در وین اتریش را اعلام کرد.

وی در توییتر نوشت: نشست هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه آغاز می شود. انتظار می رود این دیدار سخت باشد. علاوه بر تعدادی از موضوعات کلی کار آژانس، هیئت مدیره موضوعات مرتبط با ایران-اوکراین-AUKUS (معاهده سه جانبه منع گسترش سلاح های هسته ای استرالیا-بریتانیا-آمریکا) را بررسی خواهد کرد.

اولیانوف در توئیتر خود در واکنش به این احتمال که شورای مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی ممکن است روز شنبه تصمیمی حیاتی علیه ایران بگیرد، نوشت. بدون انرژی هسته ای و ایران خواهد بود. اگر غرب بخواهد نیاز به روابط نزدیک‌تر را نشان دهد (که روسیه از آن حمایت می‌کند)، می‌تواند به صورت شفاهی انجام شود.»

به گزارش رویترز، هفته گذشته آمریکا و سه عضو اروپایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (آلمان، فرانسه و بریتانیا) قصد داشتند با صدور قطعنامه‌ای از ایران به دلیل عدم همکاری با آژانس انتقاد کنند.

مذاکرات برای لغو تحریم ها در وین ماه ها متوقف شده است. از زمان آغاز مذاکرات، دولت آمریکا به‌جای برداشتن گام‌های مشخص برای پیشبرد مذاکرات، بارها تلاش کرده است تا طرف‌های مختلف را به کندی و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند.

یکی از دلایلی که آمریکا نتوانست اقدامات لازم را در مذاکرات وین انجام دهد، مخالفت اعضای کنگره با سیاست دولت بایدن در مورد برجام بود. یکی از انتقادات این گروه از قانونگذاران آمریکایی این است که برجام به همه حوزه های مناقشه آمریکا با ایران از جمله فعالیت های منطقه ای و برنامه موشکی ایران نمی پردازد.

کشورهای غربی از جمله آمریکا از پس از شکست مذاکرات وین و به جای ایفای نقش خود در از سرگیری کار برجام، ایران را متهم به ادامه فعالیت های رسانه ای و روانی خود کرده اند.

اولیانوف پیش از این هشدار داده بود که تصمیم احتمالی هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) علیه ایران، دورنمای نتیجه گیری موفقیت آمیز مذاکرات وین در مورد ایجاد مجدد برجام را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

انتهای پیام/.
آن را در صفحه اول پیشنهاد دهید