ایجاد شغل با ماهیان زینتی/ماهی آبی در کرمانشاه نان آور می شود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استانی – مهسا حشمتی: آبزی پروری یکی از صنایعی است که برای اشتغال زایی مناسب است و محصولات آن به قدری متنوع است که حتی در صورت ایجاد اشتغال می توانید وارد این صنعت شوید و از آن بهره مند شوید. زمینه فعالیت پرورش ماهی، تولید و تکثیر ماهی است، ماهی های تزیینی و تزیینی به ۲ نوع تقسیم می شوند، ماهی های آکواریومی، ماهی قرمز، ماهی قرمز در ایام نوروز رواج دارند، اما ماهی های آکواریومی در هر فصلی محبوب هستند.

فراموش نکنید که پرورش ماهیان زینتی مشکلات زیست محیطی کمتری نسبت به پرورش سایر حیوانات دارد و البته پرورش و تکثیر هر حیوانی نیاز به مهارت و تجربه حرفه ای دارد.

پرورش ماهیان زینتی علاوه بر ایجاد اشتغال در حفظ تنوع زیستی و افزایش گردشگری موثر است و از این رو در رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای پیشرفته نقش بسزایی دارد و سالانه ۲۰۰ میلیون ماهی زینتی در ایران تولید می شود. به گفته کارشناسان، خلیج فارس یک زیستگاه است. از بیش از ۲۵۰ گونه ماهی زینتی، تنها تعداد کمی از آنها تاکنون شناسایی شده است.

فعالیت ۵۲ مرکز پرورش ماهیان زینتی در کرمانشاه

فرزاد افضلی مدیرکل شیلات استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان کرمانشاه به پرورش ماهیان زینتی توجه کرد و مرکز تکثیر و پرورش ماهیان زینتی را با ظرفیت یک میلیون ماهی ایجاد کرد. سال گذشته در فرامان کرمانشاه افتتاح شد و در سفر رئیس جمهور به استان کرمانشاه کارشناسان و نمایندگان رئیس جمهور نیز حضور داشتند.

در کرمانشاه با ماهیان زینتی/ آبزیان اشتغال ایجاد شد که نان آور خانه شدند

وی ظرفیت تولید زالوی طبی، جلبک اسپیرولینا و ماهیان زینتی را در حوزه علمی برشمرد و خاطرنشان کرد: می توان محصولات جانبی را در حوزه آب افزایش داد و از این طریق اشتغال را افزایش داد. در حال حاضر ۵۲ واحد پرورش ماهیان زینتی با ظرفیت پنج میلیون گونه زنده و تخم ریزی در کرمانشاه وجود دارد که برخی مراکز نیز در داخل شهر مستقر هستند. باید خارج از شهر فعالیت کنند، مجوزهای لازم به آنها داده نمی شود و امکانات دریافت نمی کنند

حمایت از تولیدکنندگان ماهیان زینتی

مدیرکل شیلات استان کرمانشاه گفت: قرار است شهرستانی مجزا با مراکز باکیفیت ایجاد شود که در راستای توسعه، درآمدزایی و ایجاد اشتغال گام مثبتی برداشته شود و استان کرمانشاه پیشتاز توسعه باشد. پرورش ماهیان زینتی و صنعت با تغییر سبک زندگی و استقبال جهانی از آکواریوم ها، پرورش ماهیان زینتی فرصتی پاک و ارزشمند برای ایجاد اشتغال، رونق، کسب و کارهای کوچک و ارز دولتی و کشوری است.

افضلی گفت: مرکز پرورش و تولید ماهیان زینتی استان کرمانشاه انواع ماهیان زینتی تخمگذار مانند فرشته، اسکار، فایتر، سیکلید و ماهیان زینتی زنده پرورش مانند گوپی، مولی و شمشیری را پرورش می دهد. و در کارگاه های پرورش ماهی استان پرورش داده می شود.

در کرمانشاه با ماهیان زینتی/ آبزیان اشتغال ایجاد شد که نان آور خانه شدند

تحقق شعار سال بر عهده همه دستگاه های اجرایی است

آیت الله مصطفی علما ابتدای سال جاری در دیدار با مدیرکل شیلات استان کرمانشاه اظهار داشت: استان کرمانشاه ظرفیت های زیادی در زمینه تولید آب دارد و حوزه شیلات باید فرصت های جدیدی را برای جوانان ایجاد کند. با عنایت به ظرفیت‌های عظیم استان که خداوند متعال در آن بخشید و نقش اساسی در رفع معضل بیکاری دارد، اداره شیلات باید بتواند منویات سال مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را عملی کند. دستیابی به شعار سال مقام معظم رهبری برای «سال دانش بنیان، صنعت اشتغال آفرین» وظیفه همه سازمان ها برای داشتن سالی موفق خواهد بود.

متاسفانه استان کرمانشاه به عنوان یکی از استان های بیکار کشور نیازمند توجه و خلاقیت برای ایجاد اشتغال است و با وجود اینکه این استان ظرفیت های مغفول زیادی دارد، پرورش ماهیان زینتی فرصت بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال جوان است. جویندگان چون سرگرم کننده است، خوداشتغالی می تواند گام مهمی در کارآفرینی باشد و حمایت مسئولان در این مسیر می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

از کسب و کارهای کوچک حمایت کنید

معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه به خبرنگار مهر گفت: استان کرمانشاه یکی از استان های دارای ظرفیت کافی در زمینه های مختلف است اما همواره از معضل بیکاری رنج می برد.

بهزاد باباخانی افزود: در سفر رئیس جمهور به استان کرمانشاه، حل معضل بیکاری در اولویت قرار گرفت و وی با حضور فعالان حوزه اقتصادی جلسه ای برگزار و مشکلات آنها را بررسی کرد.

در کرمانشاه با ماهیان زینتی/ آبزیان اشتغال ایجاد شد که نان آور خانه شدند

معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: بر اساس ماده ۱۶ ب قانون بودجه سال ۱۴۰۱، ساختمان های خوبی به مشاغل خرد در کرمانشاه اختصاص یافت و کرمانشاه بهترین سهمیه را نسبت به جمعیت کشور دارد.

باباخانی که امسال را «تولید؛ دانش آفرینی، اشتغالزایی» نامید، گفت: همچنین در قانون بودجه امسال ۱۰ درصد از درآمد حاصل از تملک سرمایه نوع یک به طرح های دانش بنیان اختصاص دارد که حدود ۸۷ میلیارد تن

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، استان کرمانشاه در بهار سال ۱۴۰۱ با شاخص ۱۵.۴ از استان هرمزگان که سال ها پیش به رتبه اول بیکاری در کشور رسیده بود، پیشی گرفت و امسال استان هرمزگان به بالاترین سطح رسید. استان بیکار کشوری که نرخ بیکاری در آن کاهش یافته است.استان کرمانشاه.