ایجاد مرزها به معنای عادی سازی روابط با اسرائیل نیست


الیاس بوسب، نایب رئیس پارلمان لبنان شامگاه چهارشنبه گفت: توافق بر سر مرز دریایی لبنان و اسرائیل به معنای عادی سازی روابط با تل آویو نیست.

به گزارش ایرنا، بوسب به شبکه الجزیره قطر گفت: مذاکرات در مورد مرزهای دریایی آنقدر سخت بوده که رسانه ها ما را می ترسانند. [رژیم صهیونیستی] ما اهمیتی نمی دهیم.

وی افزود: ما در مذاکرات مرزهای دریایی به تشدید تنش ها و ارعاب اطلاعات اسرائیل توجهی نکردیم.

بوسب تصریح کرد: آنچه به دست آمده یک دستاورد است اما توافق در مرز دریایی با اسرائیل به معنای عادی سازی روابط با اسرائیل نیست.

وی گفت: لبنان علاقه مند به حفظ امنیت و آرامش تولید گاز طبیعی است.

بوساب همچنین شامگاه دوشنبه اعلام کرد که توافق بر سر مرز دریایی بین لبنان و اسرائیل قریب الوقوع است.

وی گفت: آموس هوخشتاین میانجی آمریکایی به راه حل و تفاهمی دست یافت که هر دو طرف لبنانی و صهیونیستی را راضی کرد.

بوسب با بیان اینکه مسئولیت رئیس جمهور لبنان بررسی پیشنهاد آمریکا در مورد مرزهای دریایی است، تاکید کرد که پیشنهاد آمریکا برای ایجاد مرز دریایی یک معامله یا توافق با اسرائیل نیست.

نایب رئیس پارلمان لبنان گفت: لبنان به طور کامل سهم خود از میدان گازی قانا را به دست آورده و همه نظرات این کشور را اجرا کرده است.

بوسب تاکید کرد: موضوع پذیرش نهایی پیشنهاد آمریکایی ها توسط رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان لبنان تعیین می شود.

شورای امنیت رژیم صهیونیستی امروز چهارشنبه با حضور نخست وزیر موقت این رژیم، توافقنامه تعیین مرزهای دریایی فلسطین اشغالی و لبنان را تدوین و تصویب کرد.

یایر لاپید، نفتالی بنت، نخست وزیر سابق، بنی گانتز وزیر جنگ، گیدون تزار وزیر دادگستری، آویگدور لیبرمن وزیر دارایی، کارین الحارار وزیر انرژی و برخی از وزیران دیگر در جلسه کابینه امنیتی حضور داشتند.

پیش از تصویب پیش نویس توافقنامه تعیین مرزهای دریایی با لبنان توسط اعضای شورای امنیت، دولت گسترده تر امروز و دو هفته قبل از تصویب نهایی آن را برای تصویب اولیه بررسی خواهد کرد.

جبران باسیل، رهبر نهضت ملی آزادی لبنان پیشتر در گفت و گو با تلویزیون لبنانی «ال بی سی» گفته بود: حزب الله موازنه قوا (در صورت ترسیم خط مرزی به رژیم اسرائیل) و مرزهای این کشور را برقرار کرده است. دریای لبنان مشکل تصویر نیاز شما برآورده شده است، اکنون فقط یک قدم باقی مانده است. به جای اجماع، جنگ خواهد بود.

یک مقام ارشد آمریکایی پیش از انتشار نسخه نهایی پیش نویس توافقنامه این کشور درباره مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی به بیروت و رژیم صهیونیستی اطلاع داده است.

این مقام آمریکایی تاکید کرد: به امضای قرارداد بسیار نزدیک هستیم.