با شاکیان پرونده های کلاهبرداری شهری؛ از مواجهه با متهم تا غم گمشدگان! + عکس و فیلم


گروه انتظامی فارس – مریم عربانسری: مالباختگانی که برای شکایت آمده بودند دور متهم جمع شدند تا اینکه وارد کلانتری چهاردهم پلیس آگاهی شد.

متهمی که یک دستبند راه راه آبی به دست دارد در وسط دادگاه کنار ستونی ایستاده است. شورش در می آید و هرکس چیزی می گوید. پلیس مردم را به آرامش دعوت می کند، اما بازنده ها بیشتر از آنچه شما فکر می کنید عصبانی هستند. پولی را که چندین سال پس انداز کرده بودند به مرد و شرکت تحت کنترلش دادند تا آپارتمانی در طبقه یازدهم پردیس بخرند و حالا پول از بین رفته است و کار گذشته اینجا در چهاردهم متمرکز شده است. پلیس آگاه بخش

متهم آرام است. سخنان و عبارات و فحاشی ها و ناسزاهای مدعیان نه در برابر حمله حرف می زند، نه به دل مردم ختم می شود و یکی از مدعیان با صدای بلند حرف می زند; از سال ۱۳۷۷ تا به حال ۷۸ متر را اقساط پرداخت کرده ایم اما حالا بگو با پول ما چه کردی؟ از طرفی بگویید بازنده دیگر پول شما نیست، پول ما پول همه مالباختگان است.

یکی از آنها از آن سوی جمعیت بیرون آمد و به متهم و شوهرش اشاره کرد. با چشمانی اشکبار … زن، مرد، پیر و جوان، بازنشسته، فرهنگی، نظامی و خانه دار از جمله کسانی هستند که برای حقوق از دست رفته خود از پلیس شکایت می کنند.

گم شده: پول خانه ای که اصلا وجود ندارد / زن هنوز نمی داند!

امین یک نظامی است. گفت؛ در سال ۱۳۷۸ به سرپرستی این متهم دستگیر شده یک واحد ۷۸ متری را به مبلغ ۴۷۵ میلیون از تعاونی خریداری کردم. قرار بود شهریور امسال آپارتمان را تحویل بدهند اما الان رفته اند.

می پرسم قبل از خرید واحد ندیدی؟ گفت؛ جاده ساخته نشده بود، کار ساخت و ساز در حال انجام بود، بنابراین شما گفتید از قسمت بعدی بازدید خواهید کرد. طبق این صفحات طبقه ۱۱، طبقه ۴ منطقه ۳، بلوک ۱۷ بلوک ۳۸، اما خانه ای است با صاحب خودش!

امین نفسی گفت: همسرم هنوز نمی داند چه بر سر ما آمده است، یک واحد پول به ما دادند که اصلاً در خانه نبود.

شاکی: قلب پسرم جلوی مهر شرکت فرو رفت/ تمام پس انداز زندگی ام هدر رفت.

پیرمردی با کت و شلوار خاکستری در گوشه پرونده ایستاده و خود را در میان جمعیت اطراف متهم پرتاب نمی کند. ادامه می دهم و می پرسم؛ آیا شما هم بازنده هستید؟

با صدایی که آه و شنیدن آن سخت بود، گفت: بله من اهوازی هستم.

دوباره می پرسم تو پردیس خونه خریدی؟ پرونده های دستش را باز کرد و به من نشان داد: جانباز شیمیایی هستم و پسرم پارسال در دانشگاه آزاد پردیس ثبت نام کرد. وقتی برای ثبت نام آمد، گفتم خانه ای نزدیک دانشگاه بخر و برای معالجه به تهران بیا.

۲۳ مرداد سال گذشته پردیس اداری خود را در خیابان پاسداران در خیابان هدایت فروختم. من به املاک اعتقادی نداشتم، گفتم کلاهبرداری است. همچنین برج ۱۰ با ما تماس گرفت و گفت برای دریافت سریع واحد حساب ها را با هم تطبیق دهیم و تام ۱۲۰ میلیون وام داشت. وامم را پس دادم، ۵۰ میلیون نقد، ۱۷۵ میلیون چک رمزدار بزرگ پرداخت کردم و حسابم را تسویه کردم.

همه چیز خوب بود، اما اردیبهشت که به درب شرکت رفتم و دنبال واحد رفتم، شرکت پلمپ شد و پسرم را که دید سکته قلبی کرده است، به بیمارستان رساندیم. کمک مردم

با حوله پیشانی اش را پاک می کند. مدارک طبقه هفتم بلوک ۹۹ و منطقه ۲ را یکی یکی به من نشان داد: دیشب از خوزستان رفت و صبح به اداره اطلاعات آمد. او هنوز نمی داند چه اتفاقی خواهد افتاد.

فقط بگو؛ همه قرص ها رو گرفتم پول مستمری و پس انداز در طول سال.

متهم: من حق شک می دهم / کار خلافی نکردم!

من دوباره به جمع شاکیان و مالباختگان ملحق می شوم، متهم با اطمینان می ایستد و به شاکیان پاسخ می دهد. او در برابر توهین و بداخلاقی کافران چیزی نمی گوید … فقط به آنها می گوید: من به شما حق می دهم اما هیچ غلطی نکرده ام. واحدها را خرید و فروش کردیم. کسانی که به موقع پرداخت کردند واحد را گرفتند.

یکی از آنها این وسط می گوید که صحبت های متهم تمام نشده است. چرا دروغ میگی دو سال است که یک ارز حساب کردم اما هنوز آپارتمان نگرفتم.

بقیه مظنونان صدای خود را بلند کردند و پلیس آنها را برای تحقیق به داخل اتاق هدایت کرد.

جالب اینجاست که متهم این حرف را جلوی دوربین می‌زند. مردم در دلالان پول ندارند. چون ممکن است امضای من را جعل کرده باشند و یک واحد به من فروخته باشند!

از متهم می پرسم وقتی به دلال گفتید واحد نخرید چه کردید؟

متهم گفت: وظیفه ما رسیدگی به قرارداد بود. من در طول این سال ها بیش از ۸۰۰ نسخه تحویل داده ام. ما قرارداد تامین داریم. پس از پرداخت اولیه می توانیم افراد را به پردیس عمران معرفی و واحد دریافت کنیم.

من می پرسم آیا قرار است واحدها را تامین کنید، اما آیا مردم به امید بستن قرارداد با شما و گرفتن واحدها به شما پول دادند؟

متهم پاسخ می دهد: پیمانکاران برای آموزش در نظر گرفته شده اند. قرارداد همه چیز را می گفت و خودشان باید مراقب بودند.

پلیس: متهم به مدت ۴ ماه در بازداشت بود

در این مرحله افسر پرونده گفت؛ راستش را بخواهید متاسفانه این افراد قراردادشان را طوری تنظیم کردند که مردم شکایت نکنند و نشدند.

این مقام مسئول گفت: اگر پردیس ابتدا به یک شرکت غیرنظامی مراجعه می کرد، مردم فریب نمی خوردند.

متهم: من کلاهبردار نیستم!

از یک متهم با مدرک دکترا می پرسم آیا به گناه خود اعتراف می کنید؟ با اطمینان گفت؛ نه، من کلاهبردار نیستم، خیلی واحد به مردم داده ام، فقط ۶۰۰-۷۰۰ واحد، ۲۰۰-۳۰۰ واحد مانده است.

من می پرسم؛ پس چرا آنها را تحویل ندادند؟ گفت؛ افزایش و نوسان قیمت ها ما را به چالش کشیده است. به من بگو که من مردم و سوء ظن ها را درک می کنم، اما قصد فریب آنها را نداشتم. ما واحدها را به بهترین شکل ممکن به متقاضیان تحویل دادیم. اکثر شاکیان اکنون باید بیش از نیمی از بدهی خود را بپردازند.

می گویم برخی از آنها محاسبات خود را کامل نکرده و واحد دریافت کرده اند. وی به مدت چهار ماه به دلیل پرونده قضایی در بازداشت به سر می برد. باور کنید اگر قبل از حادثه واحدها واگذار می شد و هیچ کدام به دیگران فروخته نمی شد، الان مشکل به دلیل مشکل است. واحد را به افراد می فروشیم و پس از وکالت نامه واحد را به شرکت ساختمانی پردیس ارائه می کنیم.

پلیس روزنامه: ۲۰۰۰ شاکی شکایت کردند / واحد فروش پلمب شد

سرهنگ تگی پور رئیس اداره چهاردهم پلیس آگاهی شهرستان در تشریح جزئیات این پرونده در فارس گفت: دو هزار نفر با هم و به تنهایی از دادستان و پلیس آگاهی شکایت کردند.

وی در خصوص کلاهبرداری نیز گفت: عامل این جنایت در پوشش شرکت تعاونی اقدام کرده و با خریداران آپارتمان به توافق رسیده و آقا در حال فروش آپارتمان بوده و دو هفته پیش آن را پلمپ کرده است. تصمیم دادگاه.

سرهنگ تگی پور با بیان اینکه این آقا به نام مدیر تعاونی اقدام به فروش واحدها در پردیس می کرد گفت: شرکت ساختمانی پردیس برای تامین واحدها با برخی ارگان ها قرارداد بسته بود اما متهم به دروغ خود را زیرمجموعه یک شرکت معرفی کرد. این ارگان ها مورد بازرسی و اقدام قرار گرفتند و در صورتی که پردیس سیویل زیرمجموعه نبود، واحد فروخته شد.

وی گفت: اگر مالباختگان قبل از امضای قرارداد با پردیس مشورت می کردند، می فهمیدند که این تعاونی کلاهبرداری بوده است.

این مقام انتظامی افزود: خریداران متوجه نشده اند که خرید و فروش در محدوده پردیس مربوط به شرکت عمران پردیس بوده و واحدها دارای دفترچه پنج صفحه ای بوده که سند مالکیت آپارتمان محسوب می شود. متأسفانه شهروندان پس از ورود به ساختمان شرکت و بازدید از مجتمع آپارتمانی با امضای قرارداد، مبلغ را به حساب این افراد و شعبه واریز کردند.

رئیس پلیس آگاهی ۱۴ پلیس آگاهی گفت: تاکنون ۲۰۰۰ نفر از این طرح شکایت کرده اند. در قالب افراد و تعاونی ها؛ با وجود ۶۰۰ عضو مانند تعاونی، تعداد شکایات افزایش می یابد و پلیس اکنون در حال نظارت بر این آگاهی و تعیین تعداد نهایی شکایات است. پس از تجمیع پرونده، می توان نتیجه نهایی کلاهبرداری را نیز اعلام کرد.

باخت: ۴۲۰ میلیون دادم/ با صفحه هولوگرام دلم را شاد کردم!

در اداره چهاردهم پلیس آگاهی، جمعی از مردم در حال بیرون آمدن از اموال گمشده جنایت کلاهبرداری شهرک یازدهم همچنان در کلانتری تجمع می کنند.

یکی از آنها که زنی ۵۵ ساله است گفت: برای تعطیلات می رفتیم خانه بخریم. تمام پولی که در این سال ها پس انداز کرده بود و پاداش بازنشستگی همسرم، همه ما را گرد هم آورد و یک واحد در دانشگاه خریدیم.

پس می‌پرسم چرا در گذشته دنبال نمی‌کردید که واحد راه عید به شما تحویل داده نشد؟ من بعدا دنبال کردم اما گفتند محوطه سازی هنوز تمام نشده است. من فقط باور کردم.

می پرسم کی فهمیدی خودت را فریب داده ای؟

چادرش را گرفت: هنوز در حال بازپرداخت نسبی وام بودم و ماه گذشته که وام را پرداخت کردم به اداره ارشاد خیابان پاسداران آوردم و همه چیز برایم روشن شد. همه جمع شدند. آنجا بود که متوجه شدم کلاه بزرگی بر سر دارم. از مرداد ماه سال گذشته ۴۲۰ میلیون میلیون تن برگه هولوگرام به شرکت تعاونی داده شده است و حالا باید دویدیم تا این پول را چگونه پس بگیریم.

زن کاغذ قرارداد را صورتی کرد و گفت: فکر می کنی پول را بگیریم؟

جوابی ندارم؛ کاغذ را با ناراحتی در دهانش گذاشت و گفت: چه فایده ای دارد این پول را می گیری… اگر با آن پول جا نیفتی، بگو. شاید بتوانیم آن را روی پول خود نصب کنیم تا آن را تمدید کنیم. اجاره سالانه بعد … تا زمانی که پول در بیاورید.

پلیس: مردم شهر جدید برای خرید آپارتمان به یک شرکت رسمی مراجعه کنند نه بنگاه یا دلال!

سرهنگ تگی پور در خاتمه به هموطنان توصیه کرد: «همیشه به مردم دستور داده ایم که از اعتماد بی مورد پرهیز کنند؛ حتی فکر نمی کردم بپرسم.

وی گفت: در شهرک های جدید و پروژه های اجتماعی، مردم باید قبل از مراجعه به شرکت هایی مانند دلال ها و تبلیغات دیواری با شرکت های رسمی فروش واحد تماس بگیرند. افراد ابتدا باید اصالت واحد را مشخص کنند و سپس هزینه آن را پرداخت کنند نه اینکه واحد پولی وجود نداشته باشد.

من باید بگویم؛ پرونده کلاهبرداری این تعاونی در بازپرسی دادسرای و اداره چهاردهم پلیس آگاهی پایتخت (کلاهبرداری ویژه) در دست بررسی است. بازنده ها می توانند برای شکایت بروند.

انتهای پیام/