برنامه های سازمان حج برای حضور زائران به اماکن متبرکه – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، سید سده حسینی روز دوشنبه در همایش مسجد با بیان اینکه معین و قطعا سلام موکب های حج امسال با ذکر سختی ها و موانع بر سر راه برگزاری حج تمتع در سال ۱۴۰۱ گفت: در ابتدا مشکلات فراوانی وجود داشت که به فضل الهی اهل بیت را به قداست و طهارت، تلاش و تدبیر خواند. . کم اهمیت سلام حدود یک ساعت مربیان ثابت و ۳۹ هزار و ۶۰۰ زائر برای کشورمان سفر حج از ۳۱ خرداد آغاز و در غروب ۲۱ تیرماه به پایان می رسد و اکثر زائران هم اکنون در مکه هستند و آخرین کاروان های مدینه نیز امشب وارد مکه می شوند.

او دستور داد تا مشیره را با شرکت ملاقات کند متوفین زائران ایرانی می گویند: خدمات رسانی خوب در عرفات امسال و از ما تهیه شده؛ خدماتی از قبیل تعمیر پست های برق، رفع مشکلات تهویه مطبوع، ارتقاء کیفیت چادر و چادر، سرویس های بهداشتی و …. تشریک در دعای مقدس ارائه می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: البته کشور میزبان هزینه این خدمات را ۱۲۰۰ دلار افزایش داده است که در کنار مالیات بر ارزش افزوده و افزایش قیمت محصولات پروتئینی نگران کننده است. سعی کردیم این هزینه ها را به زائران تحمیل نکنیم.

حسینی با بیان اینکه اقدامات لازم برای مدیریت بحران به خوبی انجام شده است، بیان کرد: همچنین برنامه پیشگیری و مدیریت بحران وجود دارد. کم اهمیت دارم میبینم از هر طرف نیز اقدامات مناسب انجام شد مربیان برای آن متشکرم.

برنامه دیگری را تدریس کرد کم اهمیت دارم میبینم در از ما عرفات بیان کرد: ایجاد بیمارستان ها برای ارائه خدمات درمانی، مدیریت بحران، پیشگیری از بیماری ها به ویژه کرونا، اقدامات و دستورالعمل های بهداشتی از جمله برنامه های در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره برخی نگرانی ها در مورد تغذیه زائران گفت: در اوایل تکرار و ماهیت برخی غذاها یکی از دغدغه های زائران بود و سعی در انجام زیارت داشت. افزایش رضایت در این زمینه؛ در همان زمان، در روز تشریک همچنین سعی کرده ایم از مواد غذایی مناسب برای اوقات شبانه روز و با کالری مناسب استفاده کنیم تا زائران بدون هیچ مشکلی از کرامت برخوردار شوند.

حسینی همچنین مدعی است که گاهی اوقات وعده های غذایی خود را تکرار می کند زیرا نیاز به مواد اولیه و شرایط است، گفت: روحانیون و مدیران کاروان ها و مجموعه ها نقش مهمی در تبیین زائران و متقاعد ساختن شرایط خواهند داشت.

وی با بیان اینکه موضوع هتل ها به ویژه اقامت در مدینه منوره باید به زبان شیوا تبیین شود، افزود: اجاره هتل. وبینار و همچنین کمبود هتل در مدینه قسمت البته برای ایجاد شرایط مناسب برای زائران مکه مشکلاتی داشتیم. با توجه به تعداد تخت های هتل های مدینه سعی خواهیم کرد شرایط مناسبی را برای زائران مدینه فراهم کنیم.

رئیس سازمان حج و زیارت، افزایش مالیات بر ارزش افزوده، گرانی محصولات پروتئینی، تاخیر در صدور روادید برای نمایندگان و در نهایت خروج زائران چند ساعت قبل از پرواز از جمله مشکلات ما بود. خوشبختانه وضعیت ایده آل و مطلوبی را شاهد هستیم.

حسینی بیان کرد: کارگران آشپزخانه در روزهای ابتدایی با مشکل مواجه شدند و با روحیه جهادی برای زائران غذا تهیه کردند و در نهایت توانستند شرایط سخت روزهای ابتدایی را پشت سر بگذارند. این رویکرد جهادی در حوزه مسکن، حمل‌ونقل و سایر بخش‌ها نیز بوده و مورد تشویق همه قرار گرفته است. مربیان وجود دارد.

وی در ادامه گفت: با وجود اینکه برخی کشورها به دلیل تاخیر در اعلام حج امسال ظرفیت خود را کاهش داده و یا نیامده اند، با فعالیت ها و برنامه های جهادی توانسته ایم این کار را انجام دهیم. کم اهمیت اعزام زائران به سرزمین وحی و شکر خداوند به این اهمیت; پس همه دست ها مربیان آنها باید اقدامات خود را توضیح دهند.

یکی از اقدامات مرتبط با بحران رئیس سازمان حج و زیارت، توجه به نظم و پیشگیری از بروز عوارض به ویژه در این ایام است. تشریک وی دانست و تاکید کرد: اتوبوس های حمل و نقل همه شرایط و برنامه ها را با نیروهای زبده و مجرب بررسی کردند. است از این حیث نظم بخشی در پیشگیری و مدیریت بحران ها به نوعی موثر است.

وی در ادامه گفت: ۲۸۲ نفر از وسایل نقلیه در اتوبوس هایی که زائران را به معبد می رسانند شرکت دارند و محل اتوبوس نیز مشخص است لذا خدا به خودروها و زائران رحمت کند تا مشکلی پیش نیاید. مزدلفهعرفات و از ما تمامی تمهیدات لازم برای آسایش زائران اندیشیده شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: همه کارها از جمله هدایت تردد، تسهیل مال باختگان، انضباط تردد، ایجاد بیمارستان برای ارائه خدمات درمانی و بکارگیری کارکنان در حال ساماندهی است. نوار نقاله به خوبی اندیشیده شده است و گفت: به زودی سامانه امدادی را برای زائران افتتاح خواهیم کرد که زائران در صورت نیاز به کمک فوری می توانند لینک ارسال کنند، همچنین زائران را مکان یابی کرده و به زائران کمک خواهیم کرد. مسیریابی در لینک ارائه شده است.

حسینی همچنین مشکل اینترنت را یکی از دغدغه های زائران برشمرد و گفت: از آنجایی که مشکل اینترنت به ویژه در نماز مبارک است، توصیه می شود مسئولان کاروان و روحانیون دستورات لازم را بدهند. در این راستا اقدامات توجیهی و رهنمودهای لازم لحاظ خواهد شد.»

وی همچنین گفت که زائران پس از چند روز با لباس شخصی وارد کشورمان شدند تشریک طواف گفت: به استدعا و مبنای قانونی موضوع پرداخت م. ما منتظر پاسخ وزارت حج و عمره عربستان هستیم.