بلبرینگ غلتکی چیست؟ – گلنی


بلبرینگ غلتکی چیست؟

Rolling bearing از دو کلمه انگلیسی Roll and Bearing تشکیل شده است که به معنای غلتیدن و یاتاقان است. لازم به ذکر است که این قطعات با نورد، انتقال بین دو قسمت را فراهم می کنند و این قطعات سطوح تماس سطح نورد با شکل خطی هستند.

رولبرینگ ها می توانند فشار شعاعی بسیار بالایی را تحمل کنند. بلبرینگ غلتکی قطعه ای است که می تواند بارهای زیادی را که بر روی آن وارد می شود تحمل کند.

بار یا فشار به دو دسته بار و فشار محوری و بار و فشار شعاعی تقسیم می شود.

اگر فشار یا بار شعاعی باشد، از یاتاقان های غلتشی استفاده می شود و همانطور که گفته شد، یاتاقان های غلتکی مقاومت بیشتری در برابر بارها و فشارهای شعاعی دارند.

انواع رولبرینگ

رولبرینگ استوانه ای: بلبرینگ های غلتشی غیر لغزنده یاتاقان های شناور یا استوانه ای هستند.

نمونه ای از این رولبرینگ های N و NU هستند که در جهت محوری بر روی لبه آزاد غلتک بسیار نرم و راحت حرکت می کنند.

طراحی بلبرینگ نورد NJ دارای دو لبه در لبه بیرونی و یک لبه در لبه داخلی است، بنابراین می تواند بارهای محوری را در یک جهت تحمل کند.

رولبرینگ های سوزنی ته گرد: این یاتاقان های غلتشی از واشرهای محفظه، واشر شفت و مجموعه قفسه و غلتک تشکیل شده اند. رولبرینگ های سوزنی ته گرد می توانند بارهای سنگین و فشار محوری را فقط در یک طرف تحمل کنند. همچنین این یاتاقان های غلتشی به بارها و فشارهای ضربه ای حساس نیستند و برای نصب نیازی به فاصله محوری زیادی ندارند.

در صورتی که محل نصب از استحکام و صافی خوبی برخوردار باشد، مجموعه قفسه و غلتک را می توان تنها با یک واشر کف استفاده کرد.

بلبرینگ مخروطی: بلبرینگ های مخروطی می توانند بارها و فشارهای محوری را تحمل کنند و بارها و فشارهای شعاعی را تحمل کنند.

یاتاقان های مخروطی به دو مدل مخروطی تک ردیفه و یاتاقان مخروطی دو ردیفه تقسیم می شوند و آخرین نوع یاتاقان ها رولبرینگ بشکه ای هستند.

انواع رولبرینگ بشکه ای

استفاده از رولبرینگ بشکه ای برای استفاده از آنها برای کار و حمل بارهای بسیار سنگین است. رولبرینگ بشکه ای از نوع مدرن با طراحی خاص از سایر غلتک ها می باشد. رولبرینگ های بشکه ای عملکرد و ویژگی های بسیار بالایی دارند و بر بسیاری از معایب ساختاری انواع دیگر غلتک ها مانند رولبرینگ استوانه ای غلبه می کنند.

رولبرینگ بشکه ای نوعی از یاتاقان های خود تراز می باشد و این ویژگی باعث ناهماهنگی زاویه شافت نسبت به یاتاقان می شود.

به دلیل استفاده از گلوله های استوانه ای متقارن بلند با قطر زیاد، میزان بار روی غلتک های بشکه ای کمی کمتر از یاتاقان های استوانه ای است. رولبرینگ بشکه ای عالی و مناسب برای بارهای بسیار سنگین است.

انعطاف پذیری کاری و عملکرد استثنایی رولربرینگ های بشکه ای تحت تاثیر شکل هندسی خاص ساچمه های به کار رفته در آن است که باعث می شود این نوع غلتک در ماشین های صنعتی به ویژه تحت سرعت زاویه ای دینامیکی، یک محور عمودی با اینرسی بالا باشد. . بسیار مناسب شود

اگر یاتاقان های غلتشی از دو ردیف غلتک بشکه ای ساخته شده باشند به آن یاتاقان های نورد کروی می گویند. رولبرینگ های کروی دارای دو ردیف غلتک بشکه ای هستند که به چرخ زاویه دارند به طوری که جهت محور چرخش چرخ ها جهت محور چرخش رینگ را قطع می کند.

بیشتر و بیشتر یاتاقان‌های غلتکی بشکه‌ای که امروزه توسط شرکت‌های بلبرینگ تولید می‌شوند، یاتاقان‌های بشکه‌ای کروی یا رولبرینگ‌های کروی هستند.

غلتک های بشکه ای در فواصل طولانی در کاربردهای سنگین مانند سنگ شکن های صنعتی و ماشین آلات معدنی به دلیل ظرفیت حمل بار بالاتر استفاده می شوند.

بلبرینگ غلتکی چیست؟
بلبرینگ غلتکی چیست؟

بلبرینگ ها و کاربردهای بلبرینگ

رولبرینگ ها و یاتاقان ها در بسیاری از صنایع مانند صنایع الکترونیک، صنایع شیمیایی و دارویی، توربین های بادی، هواپیما، صنایع فولاد، خودروسازی و لوازم خانگی نقش کلیدی و بسیار مهمی دارند. طبق آمار بیش از پنجاه میلیارد بلبرینگ و غلتک در سراسر دنیا برای این صنایع تولید می شود.برای خرید بلبرینگ SKF با بازرگانی اسپین بلبرینگ تماس بگیرید.

در این صنایع، اکثر استفاده کنندگان از یاتاقان های خودروهای برقی هستند و پیشرفت فنی عمدتاً به دوام، قابلیت اطمینان و کارایی بلبرینگ ها مربوط می شود.

بلبرینگ ها جزء جدایی ناپذیر اکثر موتورهای الکتریکی هستند. آنها به شفت ها و محورها اجازه می دهند تا با سرعت های فوق العاده بالا بچرخند و با جایگزینی حرکت لغزشی با حرکت لغزشی اصطکاک را تا حد زیادی کاهش می دهند.

یاتاقان ها معمولاً بر اساس نوع عنصر مورد استفاده طبقه بندی می شوند. رایج ترین آنها یاتاقان های استوانه ای و غلتکی هستند.

به طور کلی خرابی های مربوط به بلبرینگ پنجاه و یک درصد از خرابی موتورهای الکتریکی را تشکیل می دهند. هرچه اطلاعات کامل تری در مورد انواع یاتاقان های موتور الکتریکی، حالت های خرابی آنها و نحوه نگهداری از آنها داشته باشید، آمادگی بیشتری برای انجام اقداماتی برای افزایش طول عمر بلبرینگ موتور خواهید داشت.

بلبرینگ غلتکی چیست؟
بلبرینگ غلتکی چیست؟

برندهای مختلف رولبرینگ و بلبرینگ

به طور کلی برندهای بلبرینگ و غلتک معمولاً به دو دسته یاتاقان اروپایی، بلبرینگ روسی، بلبرینگ آمریکایی، بلبرینگ ژاپنی، بلبرینگ چینی و رومانیایی و تولید و طراحی بلبرینگ هندی تقسیم می شوند.

برندهای بلبرینگ ثبت شده اروپایی عبارتند از:

بلبرینگ SKF، بلبرینگ SNR، یاتاقان INA، یاتاقان FAG.

برندهای ثبت شده بلبرینگ چینی عبارتند از:

بلبرینگ های PFI یاتاقان های KYK و یاتاقان های KG هستند.

یاتاقان های ثبت شده در آمریکا و رومانی، بلبرینگ های TIMKEM و یاتاقان های URB هستند.

برترین برندهای بلبرینگ در بازار ایران بلبرینگ SKF و پس از آن بلبرینگ FAG و بلبرینگ ناچی در بازار ایران قرار دارند. بلبرینگ های ارزان را از شرکت Spin Bearing Trading بخواهید.

به طور کلی برندهای آمریکایی و اروپایی کیفیت بالاتری دارند بنابراین قیمت ها بالاتر است و برندهای چینی ارزان ترین در بازار هستند اما باید توجه داشت که در بین برندهای چینی KG طرفداران و محصولات بیشتری دارد. این برند نسبت به سایر برندهای چینی کیفیت بالاتری دارد. برای انواع یاتاقان ها با بازرگانی اسپین بلبرینگ تماس بگیرید.

تبلیغات در گلونی