به گزارش خبرگزاری مهر، نشست آستانه به کار خود برای بازسازی سوریه ادامه خواهد داد. اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، نوزدهمین نشست بین بین المللی درباره سوریه در قالب آستانه روز سه شنبه در پایتخت قزاقستان منتشر می شود.

در این دو روز کاری، مذاکره کنندگان حساس ترین مسائل سوریه از جمله مسئولیت را حل و فصل کردند. عرضه آنها تامین مالی پروژه های بازسازی اولیه و امداد اجتماعی-اقتصادی در این کشور را بررسی خواهند کرد.

این نشست ممکن است دورنمای انتقال نشست کمیته قانون اساسی سوریه به مکانی غیر از ژنو را روشن کند.

یک روز قبل از مذاکرات در قالب آستانه قزاقستان، انتخابات مذکور فوق العاده با پیروزی قاسم، ریاست جمهوری این کار را کرد جومارت توکایف، رئیس فعلی دولت پایان داد. با وجود حوادث سیاسی داخلی در قزاقستان، مقامات این کشور برنامه‌هایی را برای نشست دو روزه آستانه در مورد سوریه ارائه کرده‌اند. تائیدیه و باید این دور از نشست آستانه با مجمع عمومی برنامه باشد کم اهمیت کنفرانس مطبوعاتی مذاکره کنندگان قرار است در ۲۳ نوامبر برگزار شود.

قبل از مذاکرات، طرف روسی موضع خود را اعلام کرد. میخائیل بوگدانوفنماینده ریاست جمهوری روسیه در خاورمیانه و آفریقا و معاون وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه به تاس گفت که مسکو “طرف راه حل است”. سلام مذاکره شد و راهی پیدا کرد راه حل این بر اساس “به رسمیت شناختن متقابل حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و ترکیه” است.

یکی دیگر از موضوعات حساس در دستور کار، سرنوشت آینده کمیته قانون اساسی سوریه است. در حال حاضر ژنو با پیوستن به تحریم‌های روسیه و سوریه وضعیت بی‌طرفی خود را از دست داده است، بنابراین جلسه کمیسیون قانون اساسی موقتاً به حالت تعلیق درآمده است. لاورنتیف از جمله گزینه های احتمالی برای برگزاری جلسه کمیته قانون اساسی، حضور نماینده رئیس جمهور در شهرها و پایتخت های امارات متحده عربی، عمان، بحرین، ابوظبی و … مسقط و منامه اعلام کرد.

علاوه بر این، عملیات آینده سازوکار کمک های فرامرزی در سوریه باید به دقت مورد بحث قرار گیرد. این مکانیسم تا ۱۰ ژانویه ۲۰۲۳ تمدید شده است. مسکو متقاعد شده است که تجهیزات باید با خطوط ارتباطی جایگزین شوند. مثل ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه زود وی تاکید کرد که روسیه این مکانیسم کمکی را اقدامی موقتی می‌داند و در نهایت باید مطابق با شرایط میدانی و موازین حقوق بشردوستانه به شهروندان سوری کمک کند. بین المللی بودن

تحریم های غرب همچنان باقی است اثر این به طور جدی بر وضعیت انسانی در سوریه تأثیر می گذارد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از این دیدارترویکاآستانه که در ۱۹ جولای در تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه تحریم‌های غرب علیه سوریه نتایج فاجعه‌باری برای مردم این کشور دارد، خواستار پرهیز از سیاسی شدن کمک‌های بشردوستانه در سوریه شد.