به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری ایران و جهان، تحریم های غرب مانع همکاری اقتصادی با ایران نخواهد شدبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اقدامات خصمانه کشورهای غربی و تحریم ایران و روسیه مانع از توسعه همکاری های دوجانبه سودمند بین دو کشور در بسیاری از زمینه ها نخواهد شد.

این وزارتخانه با اشاره به آمار و ارقام تجارت خارجی دو کشور خاطرنشان کرد: در ژانویه تا ژوئیه ۲۰۲۲ تجارت دوجانبه روسیه و ایران به ۲.۷ میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۲.۷ درصد افزایش داشته است.

این وزارتخانه افزود: همچنین در مذاکرات بر سر توافقنامه تجارت آزاد جامع بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا پیشرفت هایی حاصل شده است.

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه به مسکو سفر می کند و در آنجا دیدار خواهد کرد سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

قرار است وزرای خارجه دو کشور درباره وضعیت توافق هسته ای ایران، پروژه های همکاری انرژی و حمل و نقل روسیه و ایران و برخی مسائل منطقه ای مانند اوکراین، سوریه و افغانستان گفتگو کنند.

مجله آمریکایی چند روز پیش روزنامه وال استریت گزارش تحلیلی “بنوا فائوکنوی نوشت: روسیه و ایران با وجود تحریم های غرب علیه خود در حال تقویت روابط هستند، موضوعی که واشنگتن را نگران کرده است.

این نویسنده افزود: ایران و روسیه بیش از هر زمان دیگری به هم نزدیک هستند. تلاش‌ها برای منزوی کردن دو کشور در سطح بین‌المللی، دو دشمن اصلی آمریکا را به گسترش همکاری‌های نظامی و تجاری سوق می‌دهد و واشنگتن را نگران می‌کند.

یکی از نویسندگان وال استریت ژورنال می نویسد که این دو کشور در مخالفت با نظم جهانی کنونی به رهبری ایالات متحده شریک هستند و هر دو تحت تأثیر تحریم های شدید ایالات متحده قرار گرفته اند. روابط نزدیک‌تر بین روسیه و ایران می‌تواند به هر دو کشور کمک کند تا بازارهای جدیدی برای محصولات خود پیدا کنند و با تقویت همکاری‌های نظامی، اثرات تحریم‌های غرب را کاهش دهند.

در خاتمه این نشریه آمریکایی آمده است: امسال تجارت دوجانبه روسیه و ایران ۱۰ درصد افزایش می یابد و در سال ۲۰۲۱ تجارت بین دو کشور ۸۰ درصد افزایش می یابد و به ۴ میلیارد دلار می رسد.