بیماری سلیاک – ناباروری – ممکن است آن را داشته باشید و ندانید، دریابید که چرا مهم است!

دیسک های فشرده باروری مردانه و زنانه

بسیاری از بیماری های شدید مرتبط با بیماری سلیاک وجود دارد، اما هیچ کدام به اندازه تأثیر آن بر باروری شدید نیست. در حالی که سایر بیماری ها با علائم قابل مشاهده ظاهر می شوند، ناباروری فقدان چیزی (بارداری) است که تا همین اواخر قابل اثبات یا حتی استنباط نبود. اگرچه اطلاعات زیر قطعی نیست، اما به شدت پیشنهاد می کند CD درمان نشده می تواند ناباروری را افزایش دهد و حفظ یک رژیم غذایی سخت بدون گلوتن می تواند به طور قابل توجهی اثرات ناباروری را کاهش دهد.

اثرات بر بارداری بهتر تعریف شده است و در پایان این مقاله مورد بحث قرار گرفته است.

سی دی باروری زن

به نظر می رسد مقالات تحقیقاتی در مورد بیماری سلیاک و ناباروری همان آمار را نقل می کنند، که از سال ۲۰۰۰ همگی پیام مثبت یکسانی را حفظ کرده اند. این بدان معنی است که اگر از سلیاک رنج می برید، باید رژیم غذایی بدون گلوتن خود را در حین تلاش برای باردار شدن و پس از موفقیت آمیز بودن، در دوران بارداری حفظ کنید. تنها توصیه اضافی این است که با حذف غلات گلوتن از رژیم غذایی خود، ویتامین ها و مواد معدنی را که ممکن است از دست داده باشید، جایگزین کنید.

دلیل حفظ رژیم غذایی بدون گلوتن در دوران بارداری این باور است که ناباروری و سقط جنین در سلیاک ناشی از اثر سوء جذب است – به دلیل ناتوانی بدن در جذب مواد مغذی مورد نیاز برای باردار شدن و متعاقباً حمل یک نوزاد سالم. در واقع، مطالعات نشان داده است کهبروز بیماری سلیاک در زنان مبتلا به ناباروری غیرقابل توجیه چهار تا هشت درصد تخمین زده می شود.

محققان همچنین دریافتند که “زنانی که رژیم غذایی فاقد گلوتن نداشتند، یک سال و نیم دیرتر از زنان مبتلا به بیماری سلیاک که از این رژیم پیروی می کردند، پریودشان شروع شد. علاوه بر این، محققان دریافتند که تا ۳۹ درصد از زنان بدون رژیم غذایی بدون گلوتن از رژیم غذایی پیروی می کردند. رژیم غذایی بدون گلوتن برای دوره های یائسگی (قاعدگی نامنظم)، در مقایسه با تنها ۹ درصد از زنان مبتلا به بیماری سلیاک که از رژیم غذایی بدون گلوتن پیروی کردند تا ۴ تا ۵ سال زودتر از زنان مبتلا به سلیاک که تحت رژیم غذایی بودند، وارد یائسگی شدند. زنان دریافتند که آنها این آزمایش برای آنتی بادی های مرتبط با بیماری استرپتوکوک مثبت است، به میزانی که ده برابر بیشتر از جمعیت عادی است..

لازم به ذکر است که بسیاری از این زنان «نابارور» با کمک یک رژیم غذایی سخت بدون گلوتن، نوزادان سالمی به دنیا می آورند. راه معمول در استرالیا برای حل مشکلات ناباروری مراجعه به متخصص طبیعی، مصرف مقدار زیادی ویتامین و سپس مراجعه به متخصص IVF است. حقیقت این است که این روش ها بسیار پرهزینه و زمان بر هستند و اگر بیماری سلیاک دارید و آن را نمی دانید، احتمالا شانس باردار شدن شما را افزایش نمی دهد.

از نظر فنی به این عقیمی غیرقابل توضیح می گویند. توضیح ممکن است در این واقعیت باشد که او از بیماری سلیاک یا عدم تحمل گلوتن رنج می برد. در هر صورت، اگر سن شما محدود است یا سایر مسائل مرتبط با سلامتی یا بارداری دارید و تغذیه کافی دریافت نمی کنید، اثر اولیه بیماری سلیاک کاهش بیش از پیش تغذیه حیاتی شماست.

بیماری سلیاک و ناباروری باعث می شود که دوره شما دوباره متوقف شود. متأسفانه، در این شرایط، بارداری ممکن است بیشتر طول بکشد، زیرا پیروی از یک رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند منجر به شروع زودرس قاعدگی و یائسگی زودرس شود.

اگرچه هیچ یک از این داده‌ها ثابت نمی‌کند که بیماری سلیاک باعث ناباروری می‌شود، اما قویاً نشان می‌دهد که افراد مبتلا به سلیاک به احتمال زیاد مشکل بیشتری در باردار شدن دارند و می‌توانند به طور قابل توجهی شانس خود را هنگام پیروی از یک رژیم غذایی سخت بهبود بخشند. بدون گلوتن.

باروری مردانه

اثبات ناباروری مردان اغلب دشوارتر از ناباروری زنان است. آزمایش معمولی برای مردان این است که ببینند شکل، تعداد و چابکی کلی اسپرم “طبیعی” است یا خیر. چیزی که این آزمایش‌های ساده نشان نمی‌دهند، ارتباطی با عادی‌سازی کد ژنتیکی پیچیده‌ای است که اسپرم حمل می‌کند. طبیعی به نظر رسیدن و طبیعی بودن دو چیز کاملاً متفاوت در مورد اسپرم هستند. بنابراین، حتی اگر کاتر کوچولو به خوبی شنا می‌کرد و به نظر می‌رسید که کارهای درست را انجام می‌دهد، به احتمال زیاد حاوی DNA ناخواسته زیادی برای بالغ شدن جنین است.

موضوع دیگر این است که معمولاً مردانگی حکم به رسیدگی به ناحیه مرد می کند و اگر زن و شوهر باردار نشدند به دلیل «مشکلات زن» است. بیشتر زمان در یک چرخه IVF صرف اطمینان از سالم بودن تخمک زن می شود و برای حمایت وجود دارد. بچه ها، در صورت داشتن هر یک از علائم، از انجام آزمایش سلیاک غافل نشوید.

یک فرد مبتلا به CD در معرض خطر بالاتری برای ناباروری و سایر اختلالات تولید مثلی و همچنین افزایش بروز کمبود آندروژن است. این وضعیت پزشکی به معنای کمبود آندروژن در بدن است که منجر به فقدان قدرت جنسی و قدرت جنسی می شود.

از نظر جنبه های تغذیه ای، کمبود اسید فولیک CD می تواند بر بافت هایی که به سرعت در حال گسترش هستند، مانند جنین و اپیتلیوم منی تأثیر بگذارد. باید به کمبود ویتامین های محلول در چربی مانند A و E که در Cel مشاهده می شود توجه بیشتری شود. ویتامین A برای عملکرد سلول های سرتولی و همچنین برای مراحل اولیه اسپرماتوژنز مهم است. ویتامین E از تمایز و عملکرد مناسب اپیتلیوم ماکولا، بلوغ اسپرم و ترشح پروتئین های پروستات پشتیبانی می کند. بنابراین، بیماران مرد باید به عنوان افراد در معرض خطر در نظر گرفته شوند» (مرجع ۴).

نتیجه عملی این است که همانطور که CD تأثیر عمیقی بر باروری زنان دارد، تأثیر مشابهی بر باروری مردان از طریق کیفیت اسپرم آنها دارد. یک بار دیگر، رژیم غذایی بدون گلوتن تنها “راه حل” مناسب برای مشکلات ناباروری مردان با ناباروری غیرقابل توضیح است.

بارداری

اثرات نامطلوب این بیماری به همان اندازه برای بارداری مخرب است، اگرچه برای بارداری، بارداری سلیاک را می توان با پیروی از یک رژیم غذایی بدون گلوتن به محدوده طبیعی بازگرداند. به جای «گل لاله‌ها»، به سادگی آمار معروف را در زیر نقل می‌کنم:

در مطالعه‌ای بر روی ۲۵ بیمار و ۶۰ بارداری زنان سلیاک، محققان دریافتند که ۲۱ درصد از زنانی که رژیم غذایی GF را دنبال نمی‌کردند، از دست دادن بارداری را تجربه کردند و ۱۶ درصد از زنان محدودیت رشد جنین را تجربه کردند. در یک مطالعه بزرگ دانمارکی بر روی ۲۱۱ نوزاد و ۱۲۷ مادر مبتلا به بیماری سلیاک، محققان دریافتند که میانگین وزن کودکانی که از مادرانی که رژیم غذایی حاوی g را دنبال می کنند به طور قابل توجهی کمتر از وزن کودکان متولد شده از مادران بدون بیماری سلیاک است. همان مطالعه نشان داد که زنانی که از رژیم غذایی GF پیروی می کردند، نوزادانی با وزن بیشتری نسبت به زنانی که از مادران بدون سی دی به دنیا آمده بودند به دنیا آوردند!» (مرجع ۵).

در یک مطالعه مورد-شاهدی که به بررسی تأثیر رژیم غذایی gfree بر بارداری و شیردهی پرداخت، محققان دریافتند که زنان مبتلا به بیماری سلیاک که رژیم غذایی gfree را دنبال نمی‌کردند، میانگین کاهش بارداری ۱۷.۸ درصد را تجربه کردند، در مقایسه با ۲.۴ درصد از زنان. در گروهی از زنان مبتلا به بیماری سلیاک که بیش از یک بار بارداری داشتند، محققان به تأثیر رژیم غذایی بدون گلوتن بر بارداری آینده خود پرداختند. آنها به این نتیجه رسیدند که پیروی از رژیم غذایی بدون گلوتن در هنگام تشخیص باعث کاهش نسبی ۳۵.۶ درصدی از دست دادن بارداری، کاهش ۲۹.۴ درصدی وزن هنگام تولد و افزایش شیردهی به مدت دو ماه و نیم شد. (مرجع ۵)

همانطور که به راحتی می بینید، بیماری سلیاک که در اثر خوردن غلات حاوی گلوتن ایجاد می شود، اثرات گسترده ای از نظر مهار تولید مثل دارد. اگر هر یک از علائم را دارید (که در سایت در کادر مرجع بحث شده است)، این یک فرآیند نسبتاً ساده است تا خودتان را از آن رها کنید. ناباروری غیرقابل توضیح زیرمجموعه فزاینده ای از دلایلی است که افراد نمی توانند بچه دار شوند. اگر فکر می کنید علائمی دارید، علاوه بر ناباروری، چندین آزمایش غیر تهاجمی وجود دارد که می توانید قبل از رفتن به مسیر IVF امتحان کنید.

رژیم دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر