تأثیر جنگ روسیه و اوکراین بر تولید، صادرات و قیمت سنگ آهن


در سه ماهه آخر به دلیل تاثیر جنگ اوکراین تغییر عمده ای در قیمت فلز پایه رخ داده است. از زمان شروع جنگ در مرز اوکراین و روسیه، قیمت هر تن فولاد در بازارهایی مانند چین بیش از ۸۰ دلار بوده است. پارلمان اروپا گفته است که اثرات جنگ بر صنعت، معدن و تجارت جهانی باعث اختلال در عرضه جهانی، افزایش قیمت کالاها و تشدید عدم اطمینان شده است. این اثرات به شکل قیمت های بالای کالاها، کمبود مواد اولیه و تورم صنعتی است.

اتحادیه اروپا به دلیل نزدیکی به طرف های درگیر، بیشترین آسیب را در این درگیری متحمل شده است. کارشناسان اروپایی بر این باورند که اقتصاد جهانی بسیار یکپارچه است و به شدت به بخش انرژی و مواد خام روسیه و اوکراین وابسته است که بیشترین آسیب را به قاره سبز وارد کرده است.

از سوی دیگر صنعت فولاد و بخش‌های مرتبط بیشترین بهره را از این تحولات سیاسی و امنیتی برده‌اند. به گفته کارشناسان صنعت، در نتیجه این جنگ، قیمت فولاد نسبتاً بالا باقی خواهد ماند. این جریان سرمایه‌گذاری‌های فولاد سبز و انرژی‌های جدید را به سمت اروپای دارای کمبود سنگ آهن و سوخت فسیلی و برخی دیگر از تولیدکنندگان فولاد مانند چین، هند و بخش‌هایی از شرق آسیا تقویت می‌کند.

با توجه به این اظهارات، می توان فرض کرد که بازیگران اروپا، چین و سایر کشورهای فولادی و انرژی بر در نهایت قادر به رسیدگی به تحولات اخیر قیمت و ایجاد یک اقتصاد سبز خواهند بود. با این حال، واضح تر است که روسیه بر روی این گزینه و گذار فعلی به یک اقتصاد سبز و کم کربن متمرکز شده است.

تحلیل نوسانات قیمت در بورس فلزات زمان جنگ

طبق واقعیات، از ابتدای مارس ۱۴۰۰ تا پایان اردیبهشت ماه، قیمت فولاد در بورس فلزات شانگهای بین ۷۰۰ تا ۷۸۰ دلار در هر تن بود. دو روز پس از آغاز جنگ، قیمت فولاد به ۶۹۴ دلار کاهش یافت و در اواسط ماه می به ۷۸۰ دلار در هر تن رسید. از ۱۰ سال آخر ماه می امسال، رشد اقتصادی چین کاهش یافته و قیمت فولاد به ۷۲۰ دلار در تن نزدیک شده است. در دوره فوق، دلیل چنین نوساناتی تاثیر جنگ بر صنعت فولاد و تولید انرژی در روسیه و اوکراین بوده است.

این نوسانات باعث شده است که بسیاری از فولادسازان زنجیره تامین خود را توسعه دهند و این بدان معنا نیست که سیستم برق یا تولید فولاد به طور کامل داخلی سازی می شود. اما این تحول تاثیر منفی بر روابط بین الملل خواهد داشت.

در نشستی در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل در ۱۸ مه ۲۰۲۲، اروپایی ها یک سیاست سه بعدی را برای محدود کردن تنش ها اتخاذ کردند. سه راه برای حل بحران قاره سبز در دو بازار فلزات اساسی و انرژی تنوع تامین کنندگان انرژی و فولاد، اقدامات امدادی کوتاه مدت برای کاهش تنش ها و تبدیل انرژی به هیدروژن را برجسته می کند.

تولید فولاد در اروپا کاهش یافت

برای درک بهتر تاثیر جنگ بر تولید فولاد، باید به روند تولید فولاد در ماه های می و آوریل نگاهی بیندازیم. ارقامی در ماه می وجود ندارد، اما اولین شواهد تولید در آوریل ۲۰۲۲ ۱۶۰ میلیون تن فولاد بود. این رقم در ماه مارس ۱۶۱ میلیون تن است که ۵.۸ درصد کمتر از تولید جهانی فولاد است.

در سه ماهه اول، تولید ۶.۸ درصد کاهش یافت و به ۴۵۶ میلیون تن رسید. در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲، چین تنها ۲۴۳ میلیون تن فولاد تولید کرد که این کاهش حتی بیشتر بود. این روند منعکس کننده تاثیر قیمت های بالای انرژی و آسیب های ناشی از جنگ اوکراین به زنجیره فولاد جهانی است.

به گفته تحلیلگران بین المللی، رشد در بخش فولاد به ۰.۴ تا ۰.۵ درصد کاهش یافته است. نرخ رشد پیش بینی شده ۲ تا ۲.۵ درصد در سال ۲۰۲۳ نیز نشان دهنده روند نزولی است. بر اساس این پیش بینی ها، در سال ۲۰۲۱ کل تولید فولاد جهان از ۱ میلیارد و ۸۵۰ میلیون تن فراتر خواهد رفت که ۲.۷ درصد افزایش می یابد. اما این بخش بدون هیچ رشدی از احتمال امسال فراتر خواهد رفت.

چالش های اروپا در تولید فولاد

چالش های مقابله با مواد خام و سایر بحران های انرژی در اروپا در نتیجه جنگ اوکراین از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. اروپای مرکزی و شرقی، دو منطقه ای با هزینه های بالا و کمبود انرژی و همچنین کمبود فلزات اساسی و مواد اولیه، به نظر می رسد بیش از هر جای دیگری اثرات این استرس را احساس می کنند.

روسیه شبکه تولید خود را به جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ارمنستان، ازبکستان و بلاروس در رابطه با فروش انواع آهن، فولاد، پالادیوم، مس و آلومینیوم در بازار فلزات اساسی گسترش داده است. بازار اصلی فلزات این گروه از تولیدکنندگان فولاد در اختیار محصولات ایالات متحده، ایتالیا، ترکیه و بلژیک است.

این کاربردها عمدتاً در صنایع مختلف مانند ماشین‌آلات، خودروسازی و سایر وسایل نقلیه یافت می‌شوند. این بدان معناست که بخشی از تاثیر تحریم های اقتصادی روسیه بر این کارخانه ها در این کشورها خواهد بود و هزینه های بالای تولید و شوک ها منجر به اختلال در عرضه این مناطق می شود.

کارخانه های فولاد توفیقی کاماپرس

نمایی از دنیای تولید فولاد پس از جنگ در اوکراین

اگرچه نقشه جهانی انرژی از زمان اجلاس اسکاتلند ۲۶ در اسکاتلند تغییر کرده است، کشورهای سراسر جهان باید با افزایش قیمت ها به آینده ای پایدارتر فکر کنند. به این ترتیب می توانیم اقتصاد بین المللی را برای شوک های آتی آماده کنیم.

ساخت و ساز فولاد یک صنعت بزرگ در بسیاری از زمینه ها از جمله خودروسازی، حمل و نقل، ساخت و ساز و مهندسی عمران است. نوسانات قیمت محصولات اساسی و اساسی و محصولات کاربردی مانند قوطی پروفیلی، توری، رابیتس و … مورد نیاز کارهای ساختمانی به نوسانات قیمت فولاد بستگی دارد.

مش یکی از مهم ترین مواد مشبک مورد استفاده در ساختمان ها، ادارات و سایر انواع ساختمان ها می باشد. مش اولین ماده فلزی است که در کار فونداسیون در ابتدای ساخت و ساز استفاده می شود، بنابراین تامین آهن ساده ترین بخش بحران در کشورها است.

در بیشتر موارد کارخانه های فولادی و فلزی مورد استفاده برای پی ریزی ساختمان ها از اهمیت بیشتری برخوردارند، بنابراین تغییر قیمت ها و کاهش تن از این محصولات ممکن است روند ساخت و ساز را مختل کند.

شوک‌های مختلف به این بخش ناشی از توسعه سیاسی- اجتماعی و منطقه‌ای تأثیر مستقیم و غیرمستقیم بر سایر بخش‌های مرتبط دارد. بنابراین در سال های اخیر تحولی اساسی در جهان بینی صنعت فولاد ایجاد شده است.

سال گذشته به دلیل درگیری در اوکراین و نیاز به تولید آهن و فلز در این کشورها، تعداد بازرگانان فولاد در ایران با نام تجاری صنایع فولاد توفیقی، یکی از صادرکنندگان محصولات آهن به ماهانه صد تن افزایش یافت. کشورهای اطراف ایران

به‌عنوان تولیدکننده بیشتر کربن جهان، زمان آن فرا رسیده است که توسعه یافته و روی فناوری مبتنی بر هیدروژن برای نوسازی تولید فولاد کار کنیم. سرمایه گذاری در تولید سبز نیاز به تسهیل شرایط دارد. دولت‌ها در سرتاسر جهان باید بدانند که توانایی آنها در آزار دادن محیط‌زیست بسیار بالاست. بنابراین، تغییرات در روند تولید، به ویژه در بخش فولاد و فلزات اساسی، نیاز به بحث فشرده تر دارد.

انتهای پیام/

بستگی دارد به: صنایع فولاد توفیقی

برای دسترسی سریعتر: