تالاب های میکان می توانند محل پرورش گرد و غبار باشند


تالاب میکان و آینده آن

طبق اطلاعات گالونی از اراک به سمت فرودگاه حرکت می کنیم و به آرامی منظره برج پرندگان را می بینیم که برای تماشای بازدیدکنندگان جغرافیایی پیچیده اراک ساخته شده است. این برج که از بیش از ۲۰۰ مهره‌دار دیگر در دریاچه میکان خبر می‌دهد، شامل درنا گری و فلامینگو است، یک سنگ قیمتی در اطراف اراک است.

این تالاب در ۸ کیلومتری شمال شرقی اراک، دشتی وسیع به ارتفاع حداقل ۱۶۵۰ متر، در پست ترین نقطه جغرافیایی اراک قرار دارد. این تالاب یکی از معدود تالاب های زنده در اعماق خاک ایران باستان است که در مسیر ۲۲ تالاب بین المللی قرار دارد و یکی از ۱۰۵ منطقه پرندگان مهاجر جهان است.

این تالاب ۲۵ هزار هکتاری دارای بیشترین ذخایر سولفات سدیم در خاورمیانه است و نقش مهمی در تامین بخشی از نیازهای اساسی کشور در تولید پاک کننده و شوینده دارد.

وجود این معدن بزرگ به مردم این امکان را می دهد که از زاویه ای متفاوت به آنچه در جغرافیای میکا می گذرد نگاه کنند.

فعالان محیط زیست، دوستداران محیط زیست و مسئولان استانی به طور مداوم در مورد امکان احداث جاده در عمق تالاب میکان و استخراج معدن در اراک و ده ها روستا و شهر بحث می کنند.

ما شاهد فعالیت‌های معدنی در ابعاد و جبهه‌های دیگر هستیم که ممکن است منجر به حفر چاه‌های کشاورزی درست در کنار این تالاب شود که ممکن است منجر به حرکت آب نمک به سمت چاه‌های تمیز و جابه‌جایی به آب شرب مجاور شود. حتی چاه های آبیاری شهر را تهدید می کند.

نگرانی های مربوط به آینده منطقه اراک شامل استخراج معادن و حفاری و همچنین احداث مخازن، سدها، عملیات خاکی و سایر پروژه های مشابه است.تالاب ها دسترسی به آب دریاچه را فراهم می کنند. بنابراین قسمت اعظم دریاچه برخلاف طبیعت و معمولی خود نیازمند آبیاری مستقیم آب باران در سطح خود است.

از آنجایی که این تالاب با چنین چالش هایی مواجه است، برخی خواستار استفاده نادرست از نام های بیابان هستند که منجر به مشکلات تالاب می شود که منجر به خشکسالی می شود و آبگیری را تا حد بارش های سطحی محدود می کند.

مشکلات زیست محیطی تالاب ۲۵ هزار هکتاری مایکان تنها به خاک، آب و زندگی بیش از ۲۰۰ مهره داران محدود نمی شود، بلکه کیفیت هوایی که اراکس تنفس می کند نیز دارد.

در فصل زمستان علاوه بر فرآورده های سوختی، هوای آلوده کننده کارخانه ها و خودروها در صورت عدم اقدام فوری در نیمه اول سال تبدیل به گرد و غبار می شود.

بر کسی پوشیده نیست که دریاچه ارومیه، سنگ قیمتی حلقه آذربایجان ایران، در صورت بی توجهی، تا حد زیادی آلوده به گرد و غبار است، اما با تالاب کوچک میکان همراه است. زندگی در اراک را می توان کوتاه کرد توانبخشی می تواند در مناطق کوچک به مشکل جدی تری تبدیل شود. فراموش نکنید که فاصله تالاب میکان تا اراک نیمی از طولانی ترین خروجی شهر را تشکیل می دهد!

امید است به ایمنی ده ها هزار گونه جانوری در ایران توجه بیشتری شود و در کشور و یا در مناطق چهارگانه اکولوژیکی کشور رها نشوند.

در مورد تالاب میکان بخوانید

انتهای پیام/

روزنامه نگار: علی ناهیدی نژاد

نگرانی ایرانیان چیست؟
اینجا را ببین