تامین آب پایدار همچنان مهمترین موضوع سیستان و بلوچستان است – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی استانداری حبانی، حسین مدرس شامگاه چهارشنبه در نهمین جلسه ستاد جهاد آبرسانی اظهار داشت: موضوع آب همچنان در راس اولویت های استان قرار دارد همچنین با توجه به اخیرا بارندگی ها بیشتر در مرکز و جنوب استان بوده و در قسمتی وارد شده است. خوشبختانه در پشت سد نجات یافت.

وی در ادامه گفت: بر اساس آمارهای داده شده بیش از ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب به ذخایر سدهای استان اضافه شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: همچنین بر اساس آمار اعلام شده از سوی منابع طبیعی ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب حاصل از بارندگی های اخیر توسط تاسیسات آبخیزداری مصرف شده و مابقی مورد استفاده قرار گرفته است. عنوان این یک منبع طبیعی در نظر گرفته می شد که منجر به کانال ها، چاه ها و آبیاری آب های زیرزمینی در ایالت شد.

وی ادامه داد: بارندگی های اخیر در استان نباید باعث شود از طرح جهاد آبرسانی غافل شویم. چارک د استان سیستان همچنان با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند.

مدرس حبانی با اشاره به اینکه طرح جهاد آبرسانی بزرگترین پروژه آبرسانی تاریخ جمهوری اسلامی در استان است، گفت: برای تامین آب استان نیز چندین جهت را ادامه می دهیم که یکی از آنها خط لوله آب است. از دریای عمان

وی گفت: خط لوله آب دریای عمان از چهار جبهه راه اندازی شده، مخازن آب تحویل داده شده است، اکنون پیمانکار مشغول کار است، امیدواریم ظرف چهار سال آب را به زاهدان برسانیم.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: ۱۰ حلقه چاه بنا به دستور رئیس جمهور محترم و سفر وزیر نیرو هارمک برای رفع کم آبی زاهدان، حفاری و تجهیز کمک می کند، هر ۱۰ حلقه چاه به شبکه آب زاهدان متصل است، اما میزان آب این چاه ها بستگی به کم آبی زاهدان دارد.

وی تاکید کرد: خوشبختانه در زاهدان کمبود مخازن وجود ندارد و در صورت نیاز هر ۱۰ حلقه چاه قابل بهره برداری است، بنابراین امسال کمترین کمبود آب را خواهیم داشت.

مدرس حبانی افزود: تاکنون ۳ حلقه چاه عمیق حفر شده است اما مهم ترین نکته این است که بتوانیم از این چاه ها استفاده کنیم. در این راستا ۱۰۰ متر مکعب دستگاه آب شیرین کن نصب شده و آب عید سعید فطر و قربان به صورت بسته توزیع می شود و نماز عید سعید فطر و کربان بین مردم توزیع می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر یک مدول دستگاه آب شیرین کن ۱۰۰۰ مترمکعبی در چاه عمیق سوم در حال نصب است و خط لوله انتقال آب به طول ۶ کیلومتر تا ابتدای شهریورماه امسال به بهره برداری می رسد تا روستاهای مجاور از چاه عمیق سوم آبرسانی شوند.

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: دو مدول هزار متر مکعب دیگر در چاه عمیق سوم نصب می شود و می توان گفت مشکلی برای تامین آب شرب و دام در حوضه سیستان وجود نخواهد داشت. عنوان از هیرمند نهایت استفاده را ببرید.

وی ادامه داد: انتقال اکنون بازی های ۴-۳ و ۲-۱ انجام شد و امیدوارم بتوانیم هم باران و هم حق را ببریم. اب بیایید از Hermand استفاده کنیم.

مدرس حبانی با بیان اینکه به زودی طرح استفاده از پتانسیل آب های سطحی استان تدوین می شود، اذعان داشت: با طرح. کم اهمیت امیدواریم با این کار بتوانیم با روش های نوین آبخیزداری از این آب های شیرین منطقه استفاده کنیم.

چاه با اشاره به اینکه نیما یکی از طرح های موفق در حوزه بهره برداری از آب های سطحی است، گفت: پس از جلسه بحران به زودی با حضور مسئولان و کارشناسان طرح استفاده بهینه از آب های سطحی تهیه می شود.