تدابیر امنیتی در اطراف سفارت ترکیه در بغداد تشدید شده است


به گزارش خبرگزاری فارس، یک منبع امنیتی عراق امروز (شنبه، ۲۳ جولای) از اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در اطراف سفارت ترکیه در «منطقه سبز» بغداد خبر داد.

وی در گفت و گو با سایت «المعلومه» گفت: نیروهای امنیتی تمامی ورودی های منطقه سبز بغداد را مسدود کرده و از ورود خودروهای غیرنظامی جلوگیری می کنند و چنین اقداماتی را برای جلوگیری از تشدید تنش علیه سفارت انجام می دهند.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی عراق برای جلوگیری از ورود معترضان عراقی به داخل ساختمان، بلوک های سیمانی در مقابل سفارت ترکیه در بغداد قرار داده و از استقرار نیروهای زرهی ویژه در نزدیکی سفارت خبر داده اند.

این حوادث امنیتی پس از حمله چهارشنبه شب به شهر زاهو در استان دهوک در اقلیم کردستان عراق که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از مردم عراق شد، خشم مردم عراق را به دنبال داشت. این حمله از سوی ترکیه به نمایندگی از بغداد اعلام شد، اما آنکارا قویا آن را تکذیب کرد و حزب کارگران کردستان عراق (پ‌ک‌ک) را مقصر دانست.

وزیر امور خارجه عراق شامگاه چهارشنبه در گفت و گو با شبکه السومریه گفت: اگر مشکلی بین دولت ترکیه و حزب کارگران وجود دارد، نباید این مشکل به خاک عراق کشیده شود. برخی از کارشناسان نظامی عراق تایید کردند که این حمله توسط ترکیه انجام شده است.

اما مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه گفت: «ما هیچ اطلاعاتی از نیروی هوایی در مورد حملات به غیرنظامیان نداریم. [در دهوک عراق] ما آن را نداشتیم.»

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه ای ادعای مقامات عراقی را رد کرد و این حمله را به عناصر پ ک ک نسبت داد.

پس از این حمله، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در بیانیه ای با بیان اینکه این عملیات را به ترکیه نسبت می دهد، گفت: عراق با حفظ حاکمیت خود، تمام اقدامات لازم را برای حفاظت از مردم این کشور و تحمل پیامدهای این تجاوزات انجام خواهد داد. ” اقدام مستمر علیه متجاوز صورت خواهد گرفت».

انتهای پیام/ص
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید