ترس از سیل ستایش می شود


ترس از سیل ستایش می شود

خبر دادن گلوما مردم عصر جدید عموما ناتوان هستیم. حتی در شهری که زندگی می کنیم به راحتی می توانیم گم شویم و اگر دوره بقا را در شرایط سخت نگذرانیم در یک تصادف کوچک می میریم و در طبیعت گیر می افتیم.

حتی مردمی که در روستاها زندگی می کنند هم همینطور هستند. آنها به اندازه اجداد خود با طبیعت مرتبط نیستند.

ما در تشخیص خطر مشکل داریم زیرا چند اصل را نمی دانیم و این عدم درک باعث ایجاد ترس می شود.

ممکن است فردی را دیده باشید که در حال تلاش برای عبور از رودخانه پر آب با ماشین است. آیا می دانید چرا رودخانه مورد حمله قرار گرفت؟ چون فکر می کند ماشین سنگین است و نیروی آب به ماشین نمی رسد.

ما باید آنچه را که در فیزیک و شیمی نمی دانیم بدانیم، ما را می کشد. به عبارت دیگر، اگر بدانیم سی سانتی متر آب در ماشین ما شناور است یا نباید مواد شوینده را مخلوط کنیم، کار احمقانه ای انجام نمی دهیم.

ترس از سیل ستایش می شود

برنامه گلونی را دنبال کنید

ما به عنوان مردم این نسل، ویدیوهای زیادی از رانندگی مردم در سیل دیده‌ایم، اما از آنجایی که تماشای فیلم با تلفن همراه ما برای سرگرمی است، این تصاویر برای ما آموزشی نبوده و نبودند. در ذهنم حک شده بود که چنین چیزی را تکرار نکنم.

به همین دلیل است که در هر سیل و سیل، ایرانیانی هستند که می توانند یا نمی توانند در آخرین ثانیه از رودخانه بیرون بکشند.

بعد از سیل ماسوله در سال ۱۳۵۶ بارها از دوستان گیلانی خود شنیدیم که دیگر نمی توانیم به مردم هشدار دهیم. مردم خطر را تشخیص نمی دهند و به دلایل مختلف گیر می کنند و می میرند.

من فکر می کنم بهترین راه برای کنترل این ضررها از طریق هشدارهای میدانی است. کارهایی که برخی از استهبان ها در این ویدیو انجام می دهند را لایک کنید. در جریان سیل ۲۰۱۸ لرسان نیز همین اتفاق افتاد.

اخطار بلندگو در حاشیه رودخانه داده شود و نشستن در حاشیه رودخانه ممنوع است. هم پلیس، هم هلال احمر و هم نیروی مردمی می توانند کمک کنند.

این یک راه حل کوتاه مدت است مگر اینکه مردم به بالا نگاه کنند و بارش باران را تماشا کنند و برای گزارش سیل به سرویس هواشناسی بخندند.
آموزش پیشگیری از سیل در مدارس، ادارات و محله ها به افراد در هر سنی یکی از نیازهای امروز ماست و قطعاً این موضوعی است که سیاستمداران باید به آن توجه کنند.

از امروز می توانید ترس را در قلب خود زنده نگه دارید. ترس چیز خیلی خوبی است.

سیل در استهبان; فاجعه دوباره رخ داد

سیل دشمن حافظه است

انتهای پیام

نویسنده: رضا ساکی

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا دیدن