ترکیه به اظهارات لیز تراس به شدت پاسخ می دهد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه ترکیه روز یکشنبه به اظهارات «لیز تراس» وزیر امور خارجه انگلیس مبنی بر توافق با ترکیه درباره موضوع پناهجویان پاسخ داد.

به گزارش روزنامه «حوریت»، شنبه گذشته خبری در رسانه های انگلیسی منتشر شد مبنی بر اینکه ممکن است لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس بخواهد با ترکیه قراردادی مشابه توافقنامه با رواندا در زمینه همکاری پناهجویان امضا کند.

پس از این موضوع «تانجو بیلگیچ» سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امیدواریم این اطلاعات منتشر شده درباره خانم تاراس موجه نباشد.

تراس یکی از مدعیان رهبری حزب محافظه کار بریتانیا پس از استعفای نخست وزیر کنونی بوریس جانسون است. بریتانیا و رواندا اخیراً توافقنامه همکاری پناهندگان را امضا کردند که براساس آن این کشور میزبان تعداد معینی از پناهندگان خواهد بود و از مزایای مالی برخوردار خواهد شد. طی ۸ سال گذشته، ترکیه بیشترین تعداد پناهجو را در جهان پذیرفته است.

این دیپلمات ترکیه ای در ادامه گفت: ترکیه برای هیچ کشوری اردوگاه آوارگان و مرزبان نخواهد بود. ترکیه هرگز تعهدات بین المللی یک کشور ثالث را نخواهد پذیرفت. علاوه بر این، در پی اخبار مشابه در سال گذشته در مورد پناهجویان افغان، موضع خود را به صورت علنی به اشتراک گذاشتیم.

تایمز روز شنبه گزارش داد که تارس به طور خصوصی به اعضای پارلمان گفته است که می خواهد ترکیه از توافق با رواندا الگوبرداری کند.

ایران پیش از این اعلام کرده بود که قصد دارد پناهجویان انگلیسی را به کشور آفریقایی رواندا منتقل کند، این طرح بریتانیایی با قرار دادن مسئولیت پناهجویان بر دوش کشورهای ثالث، نقض حقوق پناهندگان در این کشور را نشان می دهد. کنوانسیون ها و معاهدات حقوق بشر و بی توجهی کامل به مسائل انسانی و اخلاقی.

انتهای پیام/
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید