تصاویر جدید جیمز وب/ جزئیات شگفت انگیز کهکشان مارپیچی «فانتوم».


به گزارش تجارت نیوز، تلسکوپ فضایی جیمز وبتصویر جدیدی که توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا منتشر شده است، جزئیات جدید خیره کننده ای از برشی از کیهان در فاصله ۳۲ میلیون سال نوری را نشان می دهد.

فناوری مادون قرمز این تلسکوپ که در دسامبر ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شد، دید واضح تری از کهکشانی به نام فانتوم ارائه می دهد. ناسا و آژانس فضایی اروپا می‌گویند: «قدرت بینایی». جیمز وببازوهای مارپیچی بزرگ از مرکز این تصویر به سمت بیرون مارپیچ می شوند و رشته های ریز گاز و غبار را آشکار می کنند.”

به گزارش سی ان ان، این دو آژانس فضایی در بیانیه ای اعلام کردند: «عدم وجود گاز در منطقه مرکزی حاکی از وجود خوشه ای از ستاره ها در مرکز کهکشان است. این جرم آسمانی در حال چرخش با نام رسمی M74 در فاصله ۳۲ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی حوت قرار دارد. کانسار ماهی ها برای اولین بار در سال ۱۷۸۰ کشف شد. قطر آن ۹۵۰۰۰ سال نوری است و دانشمندان تخمین می زنند که حدود ۱۰۰ میلیارد ستاره در این ستاره وجود دارد.

نقاشی جیمز وب زائده‌های درخشان سفید، قرمز، صورتی و آبی کم‌رنگ، غبار و ستاره‌های کهکشان را نشان می‌دهد که در اطراف یک مرکز آبی روشن می‌چرخند که همگی در پس زمینه‌ای تاریک کیهانی قرار دارند. قرمز نشان دهنده گرد و غبار است، در حالی که نارنجی روشن نشان دهنده گرد و غبار داغ تر است. هسته اتمی و ستارگان جوان آن با رنگ آبی و ستارگان پیرتر با رنگ سبز و فیروزه ای مشخص شده اند. لکه های صورتی نشان دهنده تشکیل ستاره است.

عکس های قدیمی از فانتوم

تلسکوپ فضایی هابل قبلا از کهکشان فانتوم عکس گرفته بود و بازوهای آبی و بنفش پیچ خورده کهکشان را نشان می داد. در عوض، مرکز روشن آن زرد بود. دوربین پیشرفته هابل تصاویر واضحی از این کهکشان در طول موج های فرابنفش و مرئی گرفته است.
ترکیب داده های تلسکوپ های مختلف در سراسر طیف الکترومغناطیسی به دانشمندان کمک می کند تا شگفتی های نجوم را بهتر درک کنند.

مقایسه تصاویر هابل و جیمز وب از کهکشان فانتوم
مقایسه تصاویر تلسکوپ هابل و جیمز وب از کهکشان های ارواح

به گفته ناسا و آژانس فضایی اروپا، کهکشان فانتوم “هدف مورد علاقه اخترشناسانی است که منشا و ساختار مارپیچ های کهکشانی را مطالعه می کنند.” دو موجودیت به تصویر اضافه شده است جیمز وب این ضبط به آنها کمک می کند “درباره اولین مراحل تشکیل ستاره در کیهان بیشتر بیاموزند” و درباره ۱۹ کهکشان ستاره ساز نزدیک کهکشان راه شیری اطلاعات بیشتری کسب کنند.

توانایی وب برای دریافت نور با طول موج بیشتر به دانشمندان این امکان را می دهد که مناطق ستاره ساز را در کهکشان هایی مانند کهکشان فانتوم شناسایی کنند. در بیانیه آمده است: «اخترشناسان همچنین از این تصویر برای شناسایی مناطق ستاره‌زایی در کهکشان‌ها، اندازه‌گیری دقیق جرم و سن خوشه‌های ستاره‌ای و یادگیری ماهیت دانه‌های غبار ریز که در فضای بین ستاره‌ای حرکت می‌کنند، استفاده خواهند کرد.