تعداد افراد گزیده شده توسط حیوانات در سال ۱۴۰۰ به ۲۶۰۰۰۰ نفر رسید


رئیس اداره بیماری های عفونی انسان و دام مرکز تحقیقات بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: در سال های اخیر تعداد حیوانات گزیدگی در کشور افزایش یافته و در هزار و ۴۰۰ مورد به ۲۶۰ هزار مورد رسیده است.

بهزاد امیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سال گذشته ۱۶ مورد مرگ بر اثر حیوان گزیدگی و هاری در کشور داشتیم و از ابتدای امسال تا ۲۰ مهرماه ۸ نفر بر اثر گزیدگی حیوانات جان خود را از دست دادند که علت آن سگ گزیدگی بود.

با اشاره به اینکه افزایش حیوان گزیدگی خطرآفرین است، خاطرنشان کرد: حدود ۷۰۰ مرکز در سراسر کشور خدمات رایگان مانند ضدعفونی زخم، شستشو، واکسیناسیون و تزریق سرم ضد هاری ارائه می کنند.

وی افزود: اما سال گذشته چندین نفر بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست دادند که بیشتر آنها خارجی بودند و به دلیل مراجعه نکردن به مرکز بهداشت جان خود را از دست دادند.

امیری تاکید کرد: خدمات درمان حیوان گزیدگی و هاری به تمامی افراد ساکن در کشورمان از جمله اتباع خارجی به صورت رایگان ارائه می شود.

وی یکی از عوامل مهم در کاهش حیوان گزیدگی را اقدامات پیشگیرانه عنوان کرد. قبلاً در این زمینه صادر شده است. بازنویسی، تکمیل، تحویل و امیدواریم اجرا شود.

امیری همچنین تعداد جان باختگان بیماری تب کریمه کنگو در کشور در سال جاری را هفت نفر اعلام و خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۷ مورد ابتلا به این بیماری در کشور شناسایی شده است.

اقدامات انجام شده در مقابله با تب کریمه کنگو شامل آموزش و ظرفیت سازی گروه های در معرض خطر مانند کارگران کشتارگاه، دامپزشکان و عشایر، آموزش پزشکان در تشخیص به موقع، تقویت ظرفیت ایجاد آزمایشگاه های تشخیصی منطقه ای و تهیه داروهای لازم است.

تب کریمه کنگو یکی از بیماری های شایع در بین انسان و دام است و با گزش کنه آلوده منتقل می شود.