تمدید ممنوعیت صادرات کالاهای روسیه به کشورهای غیردوست


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در واکنش به تحریم های غرب علیه مسکو، ممنوعیت تجارت و صادرات به کشورهای غیردوست را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه دستور عدم صادرات کالا و مواد خام به کشورهای غیردوست را تمدید کرد. روسیه اخیرا قانونی را برای مقابله به مثل با کشورهای غربی که علیه مسکو تحریم می کنند، تصویب کرده است.

فرمان وی پوتین مربوط به این قانون در ماه مارس و مدتی پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین که قرار بود در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲ به پایان برسد صادر شد، اما برای یک سال دیگر تا پایان سال ۲۰۲۳ تمدید شد.

بر اساس این فرمان وی پوتین و قانون دولت فدراسیون روسیه، فروش و صادرات بیش از ۲۰۰ نوع تجهیزات فنی، ارتباطی، پزشکی، ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی به کشورهای غیر دوست ممنوع است.

صادرات این کالاها به طور موقت به همه کشورهای خارجی به جز اتحادیه اقتصادی اوراسیا و شرکای روسیه در اوستیای جنوبی محدود شده است.

پوتین روز چهارشنبه فهرستی از ۴۵ بانک روسی را اعلام کرد که به طور موقت از انجام تراکنش های مالی با شهروندان کشورهای غیردوست منع شده اند.

آمریکا، انگلستان، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آلبانی، آندورا، استرالیا، باهاما، ایسلند، لیختن اشتاین، کانادا، میکرونزی، موناکو، نیوزیلند، نروژ، کره جنوبی، سن مارینو، مقدونیه شمالی، سنگاپور، تایوان، کشورهای اوکراین. سوئیس و ژاپن در فهرست کشورهای غیردوست قرار دارند.