تورم ترکیه در این ماه ۸۱ درصد است


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، نرخ تورم ترکیه در ماه جولای (این ماه) به نزدیک به ۸۱ درصد رسید و پیش بینی می شود تا پایان سال ۲۰۲۲ به دلیل هزینه های بالای انرژی و کالا به ۷۰ درصد کاهش یابد. کاهش لیر در جهان ادامه دارد که همچنان قیمت ها را در ترکیه افزایش می دهد.

نرخ تورم ترکیه از پاییز گذشته رو به افزایش بوده است. بانک مرکزی این کشور با کاهش لیر، نرخ بهره را به ۱۴ درصد کاهش داد.

قیمت ها در سال جاری به دنبال پیامدهای اقتصادی ناشی از حمله روسیه به اوکراین و تضعیف مداوم لیر افزایش یافته است. سال گذشته لیر در برابر دلار آمریکا ۴۴ درصد کاهش یافت و امسال ۲۷ درصد کاهش یافت.

میانگین تورم سالانه ترکیه در ماه ژوئیه ۸۰.۵۰ درصد بوده است. پیش بینی این موسسات ۷۹.۴۵-۸۲.۵۰ درصد بوده است.

این بالاترین رقم از آگوست ۱۹۹۸ بود، زمانی که ترکیه در تلاش برای پایان دادن به چندین دهه تورم بالا بود، زمانی که تورم سالانه به ۸۱.۴ درصد رسید.

بر اساس پیش بینی ۱۱ اقتصاددان، تا پایان سال جاری نرخ تورم کشور تنها ۷۰ درصد کاهش می یابد.

دولت ترکیه اعلام کرده است که با اجرای برنامه جدید اقتصادی، نرخ تورم کاهش می یابد. این برنامه به منظور تقویت تولید و صادرات و حفظ حساب جاری مطلوب، نرخ بهره پایین را در اولویت قرار داده است.

رجب طیب اردوغانرئیس جمهور ترکیه گفت انتظار دارد نرخ تورم در ماه فوریه و مارس سال آینده به سطح قابل قبولی برسد، در حالی که بانک مرکزی این کشور نرخ تورم را تا پایان سال به ۶۰.۴ درصد رساند. پیش بینی این بانک ۴۲.۸ درصد بود.

قانونگذاران و مخالفان دولت ترکیه می گویند آمار ارائه شده نادرست است و نظرسنجی ها نشان می دهد شهروندان ترکیه بر این باورند که میزان جراحات بسیار بیشتر از آن چیزی است که به طور رسمی اعلام شده است.

اکثر کارشناسان معتقدند که سیاست های رجب طیب اشتباه است اردوغانرئیس جمهور ترکیه دلیل افزایش تورم در این کشور است.

ستاره دنباله دار کافکااوغلو رئیس بانک مرکزی ترکیه دیروز گفت: اقتصاد این کشور به دلیل استفاده و وابستگی به دلار هزینه سنگینی می پردازد.

کافکا اوغلو خاطرنشان کرد: بسیاری از شرکت ها برای بازپرداخت وام های کم بهره اگزیم بانک برای مدت طولانی درخواست کرده اند که ارز خود را به لیر تبدیل کنند و دیگر ارز خریداری نکنند.

لیر ترکیه در دسامبر سال گذشته به شدت کاهش یافت و از آن زمان بانک مرکزی این کشور تلاش می کند تا از ذخایر ارزی خود برای تثبیت لیر استفاده کند.

پایان حرف/
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید