جزئیات آتش سوزی دریاچه انزلی


به گزارش خبرگزاری تجارت ، فرماندار انزلی گفت: آتش سوزی در تالاب های انزلی گسترش یافته و دسترسی به مناطق مجاور را غیرممکن کرده است.

به گزارش ایرنا، فرماندار استان انزلی گفت: پس از دریافت خبری مبنی بر آتش سوزی در تالاب انزلی، مدیریت بحران شهرستان به منطقه مورد درخواست اعزام شد و یگان های محیط زیست، منابع طبیعی، آتش نشانی و خدمات ارتش در محل مورد نظر قرار گرفتند. به سرعت بسیج شد در منطقه قرار داده شده است.

محمد پورهوش سعادت با بیان اینکه تعیین وسعت آتش سوزی به دلیل عدم دسترسی غیرممکن است، گفت: وسعت آتش در زمان آتش سوزی ۲ هکتار بود اما اکنون وسعت آن بیشتر شده و اندازه گیری آن غیرممکن است.

وی در ادامه گفت: اولین آتش سوزی امسال ۱۰ تیرماه در تالاب انزلی رخ داد و این آتش سوزی حدود ۱۵ هکتار از این تالاب را در روستای کوچک تومه در آتش سوخت.

سودجویان جان دریاچه انزلی را سوزانده اند

تالاب بین المللی انزلی در سال ۱۴۰۰ شاهد چندین آتش سوزی بزرگ بوده و مناطق وسیعی از نیزارهای روستای پرده شانگهای، طالب آباد، روستای لیجارکی و منطقه چراغ پشتان انزلی در آتش سوخت.

در سال ۱۳۹۷ حدود ۱۰ هکتار از نیزارهای تالاب بین المللی انزلی توسط افراد سودجو در آتش سوخت. حدود ۲۰۰۰۰ هکتار از تالاب های بین المللی از شمال به انزلی، از جنوب به صومعه سرا، از شرق به خمام، از جنوب شرقی به رشت و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود می شود.

تالاب انزلی در سال ۱۳۵۴ به عنوان تالاب بین المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسید. Birdlife International نیز این تالاب را به عنوان زیستگاه مهم پرندگان شناخته و یکی از زیباترین تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور و زیباترین مناظر آبی منطقه است.

تالاب انزلی محل پرورش آبزیان، پناهگاه و خانه پرندگان بومی و مهاجر است، این تالاب دارای اکوسیستمی منحصر به فرد با بیش از ۱۰۰ گونه پرنده، بیش از ۵۰ گونه ماهی و صدها گونه گیاهی است. ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر همه ساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بیشماری است.