حامیان محیط زیست خواستار ساخت سد سیوند شدند


حامیان محیط زیست خواستار ساخت سد سیوند شدند

خبر دادن گلو این روزها کمپینی به نام «تقاضای هزاران نفر برای تخریب سد سیوند» در جریان است و در حال جمع آوری امضا است.

متأسفانه در اثر سوء مدیریت راهبردی، تصمیمات غیرکارشناسی و غیرکارشناسی، سدسازی های بی رویه و غیراصولی چندین ساله کشور نه تنها با شکست مواجه شده، بلکه دشوار و گاه با مشکل مواجه شده است. مشکلات حل نشدنی.. گاتون، سد سیوند و…

اکنون در مورد سد سیوند در ماه های اول سال ۱۳۸۳ با چند هشدار رسانه های گروهی، دوستداران واقعی محیط زیست و میراث فرهنگی و سازمان های مردم نهاد. سد سیوند به گوش مردم رسید و اولین زمزمه های مخالفت با ساخت این سد از همان روز آغاز شد.

تا اواسط دهه ۸۰ دریاچه های بختگان و طشک پر آب به حساب می آمدند اما پس از افتتاح سد سیوند در سال ۱۳۶۵ به سرعت خشک شدند. این سد علاوه بر خشک شدن دریاچه های طبیعی، به دلیل موقعیت نامناسب و اشتباه خود، به جای دریاچه ای پر از آب در پشت خود کویر ایجاد کرده است.

سال ها پس از ساخت سد سیوند، به دلیل مشکلات فنی، هدف اصلی سد محقق نشد و پایین دست رودخانه کر به طور کامل خشک شد و دریاچه طشک و بختگان و کشاورزی نیز از بین رفت. مناطق حوضه آبخیز

لازم به ذکر است که به دلیل یک خطای فنی آشکار و غیرقابل بخشش در انتخاب محل احداث سد، آبی که به دریاچه پشت سد می رسید یا تبدیل به بخار می شد و یا بر روی زمین می نشست. متاسفانه سد سیوند به عجیب ترین سد ایران تبدیل شده است و کویری وسیع با چاله های آبی کوچک در پشت آن ایجاد کرده است.

بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی، حفاظت و صیانت از محیط زیست وظیفه ای همگانی تلقی می شود و این میراث ارزشمند نه تنها باید مورد حمایت سازمان حفاظت محیط زیست، بلکه مورد حمایت تمامی دستگاه های حاکمیتی نظام اعم از شهروندان عادی یا غیردولتی باشد. سازمان های. .

به همین منظور این درخواست در سایت کمپین به سازمان آب منطقه ای فارس ارائه شده است تا در اولین فرصت اقدامات علمی و کارشناسی جدی صورت گیرد. این کارزار در ۲۸ ژانویه ۱۴۰۰ آغاز شد و تا ۲۵ مارس ۱۴۰۱ ادامه یافت.

برای امضای کمپین به این لینک مراجعه کنید.

برای مشاهده و حمایت از کمپین های دیگر روی این لینک کلیک کنید.

انتهای پیام

نویسنده: ملکه طاهری عطار

ایرانی ها نگران چه هستند؟
اینجا را ببین