خدمت به مردم عادلانه ترین کار است


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، «استفاده از اعتماد مردم برای خلق کارهای خیر» توصیه مهم رهبر انقلاب اسلامی در سی و سومین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) است.

ایمان ثمره عمل است و عمل اساس ایمان. آیه ۴۰ مؤمن می فرماید این کار خیر و ثواب است و خداوند مؤمن را در سایه خود به بهشت ​​می برد و اگر ثواب عمل صالح به او داده نشود او را به بهشت ​​می برد. ” دنیا در روز قیامت به عالم آخرت داده می شود.»

در همین رابطه حسین متیو مدرس گروه آموزشی دانشگاه صنعتی اصفهان به خبرنگار فارس در اصفهان گفت: ایمان به قرآن کریم همواره با عمل صالح همراه بوده است. تایید دیگری عمل صالح و ایمان مانند دو بالی است که انسان و جامعه بشری را به سعادت می رساند و برای رشد و کمال انسانها بر یکدیگر لازم می شمارند.

وی در ادامه با بیان اینکه در طول تاریخ افرادی مانند بنی امیه و بنیامین معتقد بودند که ایمان به تنهایی برای نجات انسان کافی است و این را مرجع می نامیدند و اهل بیت نیز با این اندیشه مبارزه کردند. فقط اعمال درست کافی است و این نیز اشتباه است. آیه ۱۰ از کتاب فاطر تأکید می کند که حسنات کلمه طیب را بالا می برد زیرا حسن نیت یکدیگر را تقویت می کند. پس نتیجه می گیریم که عمل درست بعد از ایمان است.

عضو شورای عالی بسیج اساتید استان اصفهان: افرادی مانند دانشمندانی که در طول تاریخ بدون ایمان کارهای نیک انجام داده اند عملاً عمل صادقانه خود را ارزان فروخته اند: اگر عمل درست این افراد با ایمان همراه بود، گرانبهاتر بود و بستن. اگر چه خداوند در قرآن می فرماید که انسان های خوب اجر و پاداش خود را از دست نمی دهند، اما اگر با ایمان کار نیک انجام دهند، خوشحال می شوند.

خدمت به مردم عادلانه ترین کار است

وی از مهجوریت، کم تحرکی و تنبلی در برخی مومنان گفت: شاید تأکید مقام معظم رهبری بر درستی نه تنها کم ایمانی باشد، بلکه به دنبال سعادت در سرمایه ایمان باشد، عمل صالح.

متی در بیان اینکه بهترین اعمال صالح چیست، به سؤالی از حضرت موسی (ع) از خداوند اشاره می کند: در نزد خداوند، صالح ترین کارها خدمت به مردم و بازکردن گره های کار از دست رفته است. این خدمت را می توان با ابعاد فردی یا اجتماعی تعریف کرد. مثلاً اینکه نمایندگان مجلس با تصویب قانون مشکلات اکثریت جامعه را حل می کنند خوب است.
بهترین راه برای تشویق مردم به انجام آنچه درست است، انجام آن است

وی با تاکید بر اینکه ایمان در درجه اول دین است، گفت: قدم بعدی ایمان به وحی و احکام الهی است و مردم به احکام الهی اعتقاد دارند و احادیث صحیح از مصادیق ایمان است. در نهایت، مردم میل به خوب بودن و مذهبی بودن دارند، این اعتقاد را دارند که باید به مردم خود خدمت کنیم و کار نیک انجام دهیم.

یکی از اعضای شورای عملی گروه آموزشی دانشگاه صنعتی اصفهان با تاکید بر اینکه بهترین راه تشویق مردم به انجام کار درست، عمل است، خاطرنشان کرد: بهترین راه تشویق به کار درست، انجام کار درست است. در حدیثی آمده است که شما با کردار و گفتار مردم را به انجام کارهای درست تشویق می کنید. یک رهبر در این زمینه وجود دارد که وقتی می بینند مورد توجه و دلسردی قرار می گیرند، آنها را تشویق می کند که کار درست را انجام دهند.

جامعه برای عمل صالح به یک پایه اخلاقی نیاز دارد

وی کیفیت حقانیت را در کمیت آن مورد تاکید قرار داد و افزود: یکی از مهمترین صفات حقانیت تداوم آن است. امام علی (ع) می فرماید: «کار کوچک اما مستمر، امیدوارتر از کار سخت و طاقت فرسا است». پس اگر بخواهیم یقین داشته باشیم باید با عمل مستمر و استقامت و استقامت و نیکی و پاکی ثابت کنیم.

متیو با اشاره به اینکه عدالت نیازمند مبنای اخلاقی است، گفت: اینکه مقام معظم رهبری بر استفاده از سرمایه امانی مردم برای ایجاد عمل صالح تاکید داشتند، به نظر می رسد حکایت از خلأ در جامعه ایشان دارد. افراد جامعه به جای ناامیدی و امید دادن به دشمن، با تقویت ایمان خود به میدان ورود تشویق می شوند و با انجام کار درست جامعه را به سعادت می برند.

انتهای پیام/ ۳۶۴۹ / آ /
آن را در صفحه اول پیشنهاد دهید