درخواست شهروندان برای ساخت سد الند در هوی آن


درخواست شهروندان برای ساخت سد الند در هوی آن

طبق اطلاعات گالونی جمعی از مردم هوی آن با راه اندازی کمپینی از نخست وزیر، وزیر نیرو و استانداران آذربایجان غربی خواستند سدی در هوی آن بسازند.

تا امروز، بیش از ۵۰۰۰ نفر متن کمپین را امضا کرده اند:

وی ادامه داد: امروز می دانید که بحران آب یکی از مهمترین بحران های زیست محیطی در جهان و جامعه ایران اسلامی است و در آینده ای نزدیک مهم ترین تفاوت جوامع مربوط به منابع آب خواهد بود.

ایران نیز که در مناطق خشک و نیمه خشک کره زمین قرار دارد از این قاعده مستثنی نیست و به همین دلیل کارشناسان و اساتید معتبر به مسئولان هشدار داده اند که سال هاست کشور با کمبود آب مواجه است. راه حل مناسب را پیدا کنید.

در طی ۱۵ تا ۲۰ سال گذشته، هوی آن بارها اعلام کرده است که در آینده نزدیک با کمبود آب مواجه خواهد شد و این شهر به عنوان منطقه ممنوعه اعلام شده است.

پیش بینی می شود تامین آب آشامیدنی هوی آن و استفاده از آب کشاورزی که بیش از ۹۰ درصد مصرف آب شهر را تشکیل می دهد، به شدت با مشکل مواجه شود و هیچ سد یا محل دفن زباله در هوی آن ساخته نشده است.

لازم به ذکر است که علاوه بر آب آشامیدنی و کشاورزی، آلودگی هوا نیز در نتیجه خشکسالی افزایش یافته است و تولید دوره ای گرد و غبار یکی از مشکلات همیشگی در هوی آن است.

متأسفانه سمت آبی هوی آن منطقه بسیار مهم و محدودی برای منابع آبی است و معرفی آنها به عنوان جایگزین منابع آبی نه تنها راه حل مناسبی برای حل مشکل آب است، بلکه در صورت لزوم راه حل نهایی است. مراحل باید به دقت برنامه ریزی شود، امکان حفظ منابع آب باقیمانده وجود خواهد داشت.

در حال حاضر در صورت بی توجهی مسئولان به هشدارها و پیشنهادات کارشناسان، آسیب های جدی تری را متحمل خواهند شد و در صورت عدم مطالعه و برنامه ریزی برای تامین آب شرب و کشاورزی منطقه، رودخانه ها، چشمه ها و مسیل های فراوان شهرستان دچار سیلاب می شوند. آینده شهر آسیب های اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی جبران ناپذیری را متحمل خواهد شد.

لذا ما امضاء کنندگان کمپین پیشرو از زحمات ارزنده جناب آقای دکتر نجف زاده در ساخت و ردیابی و تحقیق سد الند تشکر نموده و از این بزرگواران تجلیل می نماییم. ساخت و اجرای نهایی این سد “مراقب شبه جزیره در سمت ممنوعه باشید و آن را خارج کنید.”

این کمپین تا ۱ ژوئیه ۱۴۰۱ در این وب سایت امضا جمع آوری می کرد.

برای مشاهده و حمایت از کمپین های دیگر روی این لینک کلیک کنید.

انتهای پیام/

نگرانی ایرانیان چیست؟
اینجا را ببین