درخواست مرمت مسجد عباسی اصفهان


از پایین صفحه اصلی و داخل خرید کنید

درخواست مرمت مسجد عباسی اصفهان

خبر دادن گلو این روزها کمپینی مبنی بر «درخواست مرمت بنای اصلی گنبد مسجد جامع عباسی اصفهان و تعویض کاشی» در حال برگزاری است.

در متن کمپین خطاب به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آمده است:

مرمت کاشی گنبد مسجد عباسی اصفهان از سال ۱۳۸۸ آغاز شد و اکنون ۱۲ سال از آن می گذرد و با اتمام مرمت و ساخت، شاهد تغییر شکل و چروکیدگی هستیم. و اعوجاج پوسته گنبد.

گنبد این مسجد در سال ۱۳۹۲ در قالب مقطع کارشناسی ارشد مرمت، مورد بررسی دقیق سازه، آسیب شناسی و طرح مرمت و حرکت و تغییر شکل پوسته بیرونی گنبد قرار گرفت.پایگاه میراث فرهنگی میدان جهان، معاون میراث فرهنگی کشور متاسفانه به این بررسی ها و هشدارها توجهی نکرد. .

در آن زمان ترک چهارم از ۱۶ ترک در حال تعمیر بود و قبل از مرمت دال، حرکت گنبد باید متوقف می شد و پس از مرمت و تثبیت سازه ای و استاتیکی، دال نیاز به نوسازی داشت. اگر در آن زمان به این هشدار توجه می شد، قبل از اتمام مرمت، شکل گنبد را نمی دیدیم.

با توجه به حساس بودن موضوع مورد بحث، خواهشمند است کمیته ای نخبگان و کارشناسی را تعیین کنید تا موضوع را از همه جهات بررسی کنند، پایان نامه ذکر شده در بالا را مطالعه کنند و از داخل کره دو گلوله بر روی زمین بازدید کنند تا آسیب های ساختاری عظیم را شناسایی کنند. . در دو پوسته، اقدامات لازم را برای بازگرداندن گنبد از ریشه و سپس تعمیر تخته های آن انجام داد.»

برای امضای کمپین به این لینک مراجعه کنید.

برای مشاهده و حمایت از کمپین های دیگر روی این لینک کلیک کنید.

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین

کد خبر: ۲۷۱۷۵۷ ساعت خبر: ۲۰:۴۶