در زندان های تهران ۸۰ کارخانه فعال است که سال گذشته ۱۳ هزار زندانی در استان آموزش دیده اند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس؛ این زندان در سال جاری برای اصلاح و بهبود آموزش مددجویان، توسعه اشتغال و حرفه آموزی، حمایت از خانواده های زندانیان فقیر و تامین امنیت و کاهش جرم و جنایت در مراکز آموزشی تلاش می کند. و البته تقویت سیستم های الکترونیکی زندان.

سید حشمت الله حیات الگیب، مدیرکل زندان های استان تهران در گفت وگو با خبرگزاری فارس، این برنامه را یکی از مهم ترین برنامه های فرهنگی و تربیتی توانبخشی عنوان کرد.

نگاهی به فعالیت های آموزشی و فرهنگی زندان های استان تهران

وی افزود: در رابطه با آموزش زندانیان خود با آموزش و پرورش در حال انجام آزمون های آموزشی در سایر زندان ها از جمله زندان اوین، زندان قزل حصار، تهران بزرگ و زندان زنان، زندان شهرستان رجایی و کانون اصلاح و تربیت هستیم.

حیات الغیب ادامه داد: دانشگاه بعثت نیز در اوین، دو مرکز در قزلحصار و سه مرکز در رجایی شاه فعال هستند و اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی و پیام نور با پروتکل مواجه هستند. – برگزاری کلاس ها و آزمون های حضوری بین مراجعین.

مدیرکل زندان های استان تهران با تاکید بر لزوم انجام فعالیت های فرهنگی موثر در زندان ها خاطرنشان کرد: در حال حاضر علاوه بر برنامه های هنری و جشنواره ها، ۶۰ شخصیت مذهبی در این مراسم شرکت می کنند و به زندانیان نماز کلیسا، احکام، اعتقادات و قرآن آموزش داده می شود. با همکاری انجمن های ورزشی برای محکومان در رشته های ورزش صبحگاهی و ورزش های تخصصی مانند فوتسال، کشتی، تنیس روی میز، ورزش های بومی و محلی و کشتی آزاد آموزش هایی برگزار می کنیم.

اقدامات و برنامه هایی برای توسعه اشتغال در زندان ها مشخص شده است

حیات الگیب درباره اقدامات اشتغالزایی در حال اجرا در زندان ها بیان کرد: زندانیان در ایام حبس فرصت خوبی برای کسب مهارت ها و فنون مناسب با توجه به استعدادها و توانایی های خود دارند که می تواند از بیکاری رهایی یابد. پس از آزادی ادامه دهید.وظیفه خود را به خوبی انجام دهید و هرگز به چرخه جرم بازنگردید. در این راستا اقدامات متعددی در زندان های آیماگ در حال انجام است.

وی افزود: یکی از مهم ترین برنامه های اشتغال ما ایجاد اشتغال در زندان ها، ایجاد شغل، مهارت آموزی، عقد قرارداد با بنگاه های اقتصادی در حوزه های مختلف، استفاده از تمام ظرفیت زندان ها از طریق سمینارها، دانشجو و معلم شدن است. برای دریافت گواهینامه از مقامات برای زندانیان.”

مدیرکل زندان تهران گفت: تفاهم نامه ای با تشکل های صنعت، معدن و تجارت، مرکز ملی فرش، آموزش کشاورزی، تحقیقات منابع طبیعی، بسیج سازندگی، صنعت و سایر سازمان ها در زمینه مهارت آموزی و حرفه آموزی زندانیان منعقد شده است. . . معلم ۱۶ ساعته استخدام شد.

۲۵۶۰ نفر در رشته های مختلف مشغول به کار شدند

حیات الغیب گفت: در حال حاضر ۱۵۰۹ زندانی می توانند در استان رای دهند و در کارخانه ها کار کنند. همچنین ۸۰ کارخانه در زندان های تهران وجود دارد که ۲۵۶۰ نفر در صنایع مختلف از جمله خیاطی، نجاری، قالی بافی، شیرینی پزی، نانوایی، آرایشگری، آهنگری، تراشکاری، فلزکاری، نقاشی و مونتاژ چراغ مشغول به کار هستند. بخش اشتغال فعلی سپس در ازای کار روزانه به حساب حقوق آنها واریز می شود.

وی همچنین درباره حرفه آموزی در زندان های تهران گفت: بخش دیگر کار ما حرفه آموزی است. هر متهم می تواند بدون تبعیض آموزش ببیند. همکاری بین موسسات حرفه ای و حرفه ای این امکان را برای زندانیان فراهم می کند که توسط معلمان مجرب آموزش ببینند و مهارت های حرفه ای و هنری را کسب کنند.

به گفته وی، از ۳۴۳ دوره حرفه آموزی که در سال گذشته در زندان های آیماگ برگزار شد، ۱۲ هزار و ۸۴۱ شهروند با موفقیت گواهینامه سازمان های صنایع دستی، فنی و حرفه ای دریافت کردند. البته تمامی مدارک به نام زندان صادر می شود و مددجویان می توانند به محض خروج از زندان به پرورشگاه مراجعه و پرونده را تکمیل و ارائه کنند و وام خوداشتغالی بگیرند و وارد کار شوند. خودت برو بانک راه درست زندگی رو برو.

نمایندگان با زندانیان آزاد شده به دلایل قانونی دیدار کردند

حیات الگیب گفت: کمیسیون های مختلف مجلس از ابتدای سال جاری تاکنون از زندان های استان بازدید کرده اند. مشتریان

وی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۹۸۸ قاضی ممتاز از زندان های آیماگ بازدید کرده اند که در نتیجه ۲۴۷ نفر مشروط، ۱۹۹ نفر مشروط، ۱۱۵۹ نفر و ۵۰۷۱ نفر آزاد شده اند. ۴۳۴ نفر مورد عفو قرار گرفتند و ۱۷۹ نفر به زندان شهر محل زندگی خانواده هایشان منتقل شدند.

مدیرکل زندان تهران در خاتمه گفت: در این مدت پس از بررسی درخواست یک هزار و ۶۶۹ نفر از زندانیان، مقرر شد ۳۴۹ نفر در زمان آزادی به صورت الکترونیکی محکومیت خود را بگذرانند. از سوی دیگر می توان از مجازات های غیر حبس برای کاهش جرم در زندان ها استفاده کرد که جایگاه ویژه ای در دستگاه قضایی دارد.

انتهای پیام/
آن را در صفحه اول پیشنهاد دهید