در ۱۵ سپتامبر ۱۴۰۱ توافق برجام


در خبر دیروز تجارت نیوز گزارش داد قرارداد جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: خوش بینی به احیای توافق هسته ای با ایران در ۲۸ ساعت گذشته کاهش یافته است. مشاور تیم مذاکره کننده ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین و نماینده روسیه شرکت کننده در مذاکرات بازگرداندن توافقنامه همکاری نیز به این سخنان واکنش نشان دادند.

به گزارش ایسنا، کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت: اگر ایران مایل به پایبندی به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ باشد، ما آماده ایم همین تلاش را انجام دهیم.

وی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید افزود: چه بازگشت به توافق هسته ای باشد یا نه، ما برای هر سناریویی آماده هستیم.

سخنگوی کاخ سفید گفت که تنش ها با ایران همچنان پابرجاست و بایدن هرگز توافقی با ایران امضا نخواهد کرد که منافع آمریکا را تامین نکند.

اسرائیل: برای مقابله با برنامه هسته ای ایران با آمریکا به توافق رسیدیم

به گزارش خبرگزاری ایرنا، یایر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: هنوز زود است که بدانیم آیا تلاش ها برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران را خنثی کرده ایم یا نه.

وی ادامه داد: با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به توافق رسیده ایم و اسرائیل حق دارد از تبدیل شدن ایران به تهدید هسته ای جلوگیری کند.
.
مقامات رژیم صهیونیستی بارها در جریان مذاکرات با ارائه اطلاعات نادرست به مقامات غربی و حتی آژانس بین المللی انرژی اتمی سعی در بستن راه توافق کردند.

ساموئل وربرگ، نماینده منطقه ای وزارت خارجه آمریکا در گفت و گو با خبرنگاران گفت: این اظهارات در حالی مطرح شد که توپ مذاکره در زمین آمریکایی هاست و واشنگتن همچنان از دادن پاسخ شفاف به پیشنهاد ایران خودداری می کند. . شبکه تلویزیونی الشرق در حال حاضر در حال رایزنی با متحدان خود درباره واکنش ایران به دیدگاه های آمریکا در مورد پیش نویس توافق هسته ای است.

سخنگوی منطقه ای وزارت خارجه آمریکا گفت: آمریکا در حال هماهنگی و رایزنی با متحدان اروپایی (انگلیس، فرانسه، آلمان) است که این توافقنامه را امضا کرده اند.

وی افزود: باید دیدگاه ایران را بررسی کنیم و در فرصت مناسب با میانجی گری اروپا پاسخ خواهیم داد.

آیا دولت فعلی رئیسی از فرصت پس از برجام استفاده می کند؟

به گزارش نامه نیوز، باید کشور را بر اساس منابع خود و مستقل از نفت اداره کنیم. در واقع رویکرد ما تبدیل نفت به فرآورده است و تحریم نباید تاثیری بر صادرات این محصولات داشته باشد.

یک سیاستمدار اصولگرا گفت: اکثریت قریب به اتفاق تحلیلگران سیاسی بر این باورند که بر سر احیای حزب کمونیست چین توافق حاصل می شود، اما سوال اصلی این است که آیا دولت ابراهیم رئیسی می تواند با ترکیب این کابینه فرصت احیای حزب کمونیست چین را غنیمت شمرد. .

حبیب الله بور بور درباره توانایی بهره برداری از فرصت های اقتصادی پس از احیای توافقنامه همکاری دولت سیزدهم: غرب می خواهد بر اساس نیازهای خود با ایران معامله کند. در واقع اروپایی ها برای گرمایش به انرژی نیاز دارند، بنابراین قصد داریم تا قبل از فصل سرما این مشکل را حل کنیم. پس این موضوع ربطی به صلاحیت و توانمندی دولت سیزدهم ندارد.

وی ادامه داد: غربی ها هر وقت بخواهند دوباره دکمه را فشار می دهند و نقل و انتقال ارز به ما را ممنوع می کنند. آمریکایی ها از اول انقلاب تا الان به فکر نابودی جمهوری اسلامی با شروع جنگ داخلی، کمک به صدام و تحریم بودند، اما حالا فهمیده اند که این یک فکر خام است و از ایران حمایت می کنند. . توسط کشورهای دیگر

این سیاستمدار با اشاره به تداوم خصومت آمریکا با ایران گفت: آمریکا در این توافق از ما موافقت نخواست و اکنون اگر صلح و توافق باشد، این معامله فقط برای رفع نیازهای غرب است نه رفع محدودیت‌های ما. ما باید با منابع خود مستقل از نفت کشورمان را اداره کنیم، در واقع رویکرد ما تبدیل نفت به فرآورده است و تحریم نباید بر صادرات این محصولات تاثیر بگذارد.

پاسخ روسیه به اظهارات جوزف بورل

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ میخائیل اولیانوف نماینده روسیه شرکت کننده در مذاکرات برای بازگرداندن توافق هسته ای قرارداد وی در توییتی نوشت: واضح است که ایران ضعف و ابهامات توافق را نخواهد پذیرفت. البته من چندان مطمئن نیستم که اتحادیه اروپا فراموش کرده باشد که چه کسی مسئول وضعیت فعلی است.

اولیانوف در این پیام با اشاره به واکنش محمد مرندی به اظهارات بورل نوشت: مذاکره کنندگان وین علیرغم ماهیت پیچیده روابط بین الملل تاکنون توانایی عمل گرایی را به نمایش گذاشته اند.

نماینده روسیه در مذاکرات برای احیای توافق هسته ای برجام

آیا فراموش کردید که دلیل معامله نقض NDA بود؟

محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین پیشتر در واکنش به اظهارات جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتر، نسبت به احیای توافق هسته ای با ایران ابراز خوش بینی کرد. بورل یک متحد فراموش شده ایالات متحده است. دلیل این مذاکرات درگیری است. قرارداد کشورهای غربی و تحریم ها بزرگترین فشار بر شهروندان ایرانی هستند، حتی اگر ایران به طور کامل از آنها تبعیت کند. ایران فضا و عدم اطمینان را نخواهد پذیرفت. ایالات متحده برای اتحادیه اروپا هزینه می برد».

مشاور تیم مذاکره کننده ایران در توافق وین