دمای کویر لوت برای اولین بار ثبت شد


دمای کویر لوت برای اولین بار ثبت شد

اولین ثبت بر روی زمین داده های آب و هوا در کویر لوت در خراسان جنوبی، یکی از گرم ترین نقاط کره زمین آغاز شد.

خبر دادن گلو به گزارش ایرنا، رئیس پایگاه میراث جهانی کویر لوت روز یکشنبه گفت: نخستین ثبت دمای هوا در کویر لوت استان خراسان جنوبی گرم ترین نقطه جهان از صبح امروز پیش از طلوع آفتاب آغاز شد و تا امروز ادامه دارد. فردا صبح.”

زهرا رضایی ملکوتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: به مناسبت سالروز ثبت جهانی کویر لوت (۷ تیرماه) قرار است اولین ثبت زمینی دمای گرم ترین نقطه جهان انجام شود. جهان در کویر لوت واقع در استان خراسان جنوبی.»

وی گفت: مدت زمان استاندارد این رویداد ۲۴ ساعت است که هر ساعت در کویر لوت ضبط می شود.

کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی ادامه داد: برای ثبت این ثبت، جمعی از پژوهشگران دانشگاه ها و موسسات علمی کشور با همکاری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای ثبت این ثبت، همکاری کردند. صنایع دستی و کویر لوت که در فهرست میراث جهانی قرار دارد، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی شرکت خواهد کرد.

وی گفت: در این صورت دمای سطح زمین به مدت ۲۴ ساعت در کویر لوت گرم ترین نقطه جهان اندازه گیری می شود و نتایج این رویداد در پایان هفته جاری اعلام می شود. آخرین.”

دمای هوای کویر لوت

رضایی ملکوتی افزود: معمولا هر ساله به مناسبت ثبت کویر لوت در فهرست میراث جهانی یونسکو برنامه بزرگی در سه استان خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان برگزار می شود.

وی گفت: موضوع رکورد گرمای امسال از چند ماه پیش مطرح شد و کویر لوت در این ماه در گرمترین حالت خود قرار دارد، از این رو این رویداد علمی و پژوهشی در خراسان جنوبی برنامه ریزی و برگزار شد. دستور جلسه.”

کویر لوت، مدیر میراث جهانی گفت: پیش از اجرای این پروژه بر اساس تحقیقات جدید گزارش شده بود که گرم ترین نقطه منطقه گمت برایان در اطراف روستای دهسلم در خراسان جنوبی و نهبندان قرار دارد.

ناسا و محققان مختلف مراکز علمی بین المللی با استفاده از تصاویر ماهواره ای دمای سطح بالای ۸۰ درجه سانتیگراد را در صحرای لوت ثبت کرده اند، اما به مدت ۲۴ ساعت هیچ اندازه گیری زمینی انجام نشده است، در این صورت زمین در صحرای لوت گرم ترین نقطه روی زمین است. به مدت ۲۴ ساعت

کویر لوت که یکی از شگفتی های منطقه است و در سه استان خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان گسترده شده است، در هفتم تیرماه به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. ۲۰۱۵.

دفتر مرکزی میراث جهانی کویر لوت در تهران است و دفاتر محلی در روستاهای دهسلم نهبندان در استان خراسان جنوبی، روستای شفیع آباد شهداد در استان کرمان و روستای نصرت آباد در استان سیستان و بلوچستان ایجاد کرده است.

کویر لوت و خصوصیات زیستی آن

دمای هوا در کویر لوت هشتاد درجه بالای صفر است. گرم ترین نقطه روی کره زمین در کویر لوت

انتهای پیام

ایرانی ها نگران چه هستند؟
اینجا دیدن