دومین موشک به بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا اصابت کرد


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، نیروگاه اتمی Zaporozhye اوکراین روز پنجشنبه مورد حمله موشکی دوم قرار گرفت و این بار مسکو و کی یف یکدیگر را مقصر دانستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روسیه و اوکراین یکدیگر را به شلیک پنج موشک به تاسیسات ذخیره زباله های رادیواکتیو بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا متهم کرده اند.

از یک سو، سازمان انرژی اتمی اوکراین اعلام کرد که حمله روسیه به یکی از شش رآکتور نیروگاه زاپروژیه باعث ایجاد دود غلیظ و آسیب رساندن به سنسورهای تشعشعات شد.

از سوی دیگر، شبکه «راشا سگودنیا» به نقل از یکی از «مقامات منطقه» گزارش داد که ارتش اوکراین این حمله را با استفاده از توپخانه سنگین از سواحل رودخانه دنیپر انجام داده است.

این مقام دولتی محلی گفت: نیروهای اوکراینی در تلاش هستند تا انبارهای بتنی را که هزاران تن زباله رادیواکتیو را در خود ذخیره می کنند، تخریب کنند.

نیروگاه اتمی Zaporozhye که توسط ارتش روسیه کنترل می شود و توسط کارشناسان اوکراینی اداره می شود، برای دومین بار مورد اصابت موشک قرار گرفت. وزارت خارجه آمریکا امروز اعلام کرد که از “تمدن” نیروگاه حمایت می کند.

پس از حمله اولیه به نیروگاه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت که درگیری‌های جاری در اطراف این نیروگاه «می‌تواند فاجعه‌بار باشد».

ایوان نچایف، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) گفت: بمباران نیروگاه زاپروژیه توسط اوکراین یک اقدام تروریستی است که پیامدهای آن می تواند منجر به فاجعه ای فراتر از حادثه چرنوبیل شود. ”

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز هشدار داد که حادثه در این نیروگاه می تواند فاجعه بارتر از آنچه در نیروگاه هسته ای چرنوبیل رخ داد باشد.

پس از حمله ارتش اوکراین به نیروگاه اتمی Zaporozhye در جنوب شرق این کشور با توپخانه و موشک و متهم کردن روسیه به انجام این حمله، مسکو خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت شد. این جلسه امشب برگزار می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید