دیپلمات روسی: قطعنامه علیه ایران کمکی نمی کند


به گزارش خبرگزاری فارس، روسیه به شدت از شورای آژانس بین المللی انرژی اتمی به دلیل تصویب قطعنامه علیه ایران تحت عنوان سه پیشنهاد آمریکا و اروپا انتقاد کرده است.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی مستقر در وین، صبح پنجشنبه وارد وین شد. صفحه توییتر او نوشت که قطعنامه علیه ایران کمکی نمی کند.

اولیانوف به نقل از بیانیه سفارت آمریکا در وین گفت که “منطق پشت این موضوع است.” [اقدام] این کم و بیش قابل درک است. اما ابتدا، آیا این قطعنامه همکاری بین تهران و آژانس را بهبود می بخشد؟

دوم، آیا به پایان مذاکرات وین کمک خواهد کرد؟ در هر دو صورت، پاسخ منفی است. -پس چرا چنین مصوبه ای صادر شد؟

شورای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه شب با تصویب قطعنامه‌ای ایران را به عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم کرد.

فرانسه، انگلیس، آلمان و ایالات متحده نیز با صدور بیانیه ای مشترک از ایران خواستند بدون تاخیر همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی را از سر بگیرد و در پاسخ به قطعنامه شورای حاکم اقدامات بیشتری انجام دهد.

مقامات بلندپایه رژیم موقت صهیونیستی همچنین به تهران هشدار دادند که شورای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب کرده و خواستار اقدامات بیشتر علیه ایران از جمله بازگرداندن پرونده به شورای امنیت شدند. (جزئیات بیشتر)

این اتفاقات در جریان مذاکرات چند ماهه لغو تحریم ها در وین رخ داد. از زمان آغاز مذاکرات، دولت آمریکا به‌جای برداشتن گام‌های مشخص برای پیشبرد مذاکرات، بارها تلاش کرده است تا طرف‌های مختلف را به کندی و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند.

کشورهای غربی از جمله آمریکا از پس از شکست مذاکرات وین و به جای ایفای نقش خود در از سرگیری کار برجام، ایران را متهم به ادامه فعالیت های رسانه ای و روانی خود کرده اند.

انتهای پیام/ خ
آن را در صفحه اول پیشنهاد دهید