رتبه بندی معلمان بهانه ای برای برکناری وزیر آموزش و پرورش شد


معصومه بیات کارشناس آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس گفت: در سال های اخیر موضوع ارزشیابی معلمان بهانه ای برای برکناری وزیر آموزش و پرورش شده است.

وی ادامه داد: اولین موضوعی که در مورد برکناری وزیر آموزش و پرورش برای هر متخصصی در این حوزه به ذهن خطور می کند گستردگی و طول این مجموعه است و ارزشیابی معلمان تنها یکی از چند چالش کلیدی است. دلیل شهرت و اهمیت وزارت آموزش و پرورش و بخش آموزش به معیشت و سطح زندگی معلمان مربوط می شود.

بیات افزود: باید بپذیریم که برای بهبود هرج و مرج در وزارت آموزش و پرورش و رفع این مشکلات تا حدودی راهی جز تصمیم گیری در سطح کلان و نحوه اجرای آن وجود ندارد. مدیران توانمند و همکاران مؤسسات آموزشی، آموزش و پرورش، اما نیروی انسانی کارآمد و باسواد مؤسسات مختلف باید همواره مورد توجه قرار گیرند.

وزارت آموزش و پرورش مشکل هیچ دولتی نیست، تجربه نشان داده است که آموزش و پرورش کار دولتی نشده است.

این کارشناس آموزش و پرورش خطاب به نمایندگان مجلس و معلمان مطالبه گر تشکل های سیاسی و صنفی وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر تمایل و تلاش برای بهبود وضعیت آموزشی پرسنل، ردیف ها و تشکل ها دارید، نگاه کنید. رنگ‌ها و سبک‌ها را روی حوزه «کنترل» متمرکز کنید و آموزش را از فاجعه بزرگ «کار سیاسی» دور نگه دارید و سعی کنید مدیران استراتژیک و خلاق را جایگزین مدیران سیاسی کنید، کار و قدرت را کنترل کنید.

وی در ادامه گفت: آموزش و پرورش باید از آمارهای دور از واقعیت پرهیز کند، کیفیت را بر کمیت ترجیح دهد و سعی کند از آمار به نفع آموزش و پرورش استفاده کند نه به نفع شخصی. همچنین باید برای بهبود وضعیت اقتصادی آموزش و پرورش و ایجاد راه حل برای کسری بودجه آموزش و پرورش با استفاده از توانمندی و توان اقتصاددانان ملی و بین المللی تلاش شود.

بیات ادامه داد: باید تلاش شود تا ساختار قطور وزارت آموزش و پرورش با کمک دستگاه های اجرایی و استخدامی به ساختاری چابک تبدیل شود و یکی از اهداف سند اصلی اصلاحات اجرایی شود. مدرسه محور، زیرا مدرسه یک نهاد و هیئت مستقل است. مدرسه وجدان شخصی دارد که برنامه را بدون ساختار میانجی برنامه ریزی و اجرا کند.

وی گفت: حتی اگر همه قوی ترین و موثرترین باشند، وضعیت تغییر نمی کند و وزارت آموزش و پرورش نیاز به جراحی عمیق در بیمارستان تخصصی دارد.

انتهای پیام/
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید