رقبا بازار فرش ایران را اشغال می کنند ☀️ فرش فیروزه


صنعت فرش ایران برای رقابت در بازارهای جهانی نیازمند نگاه و حمایت ویژه دولت است تا علاوه بر کسب درآمد ارزی، زمینه اشتغال پایدار را در این صنعت محقق کند.

به گزارش فرش فیروزه، عوامل متعددی در سال های اخیر هنر کهن تولید فرش کشور را تهدید کرده است و به نظر می رسد جایگاه این صنعت در برنامه های مسئولان کشور رو به کاهش است. با این حال، مسئولان باید به طور جدی رقبای خارجی را شناسایی کنند تا بر این بخش ارزشمند تمرکز کنند.

رقبا بازار فرش ایران را با صرافی های هنر ایران تحت حمایت دولت تسخیر می کنند

در قالب نمایشگاه خانه مدرن گلستان با علیرضا باجری، رئیس هیئت مدیره فرش ایده آل و بوستان ترمه درباره چالش ها و مشکلات صنعت فرش گفت و گو کردم.

* از چه سالی فعالیت در زمینه فرش را آغاز کردید؟

از سال ۱۳۵۲ در زمینه تولید فرش انواع ماشین آلات فعالیت می کنیم و با پیشرفت تکنولوژی ماشین آلات خود را به روز کرده و هم اکنون آخرین تکنولوژی تولید فرش را ارائه می دهیم. فرش دستبافت و ریزبافت برای بازارهای داخلی و خارجی انجام می دهیم.

شرکت ما در کاشان مستقر است و در حال حاضر ظرفیت تولید ۲۵۰۰ تخته فرش در ماه را دارد که تا پایان سال به ۳۵۰۰ فرش افزایش خواهد یافت. فرش های ایده آل در اکثر شهرهای بزرگ نمایندگی و نمایندگی فروش دارند و سعی کرده اند این محصول را برای مردم ایران آسان کنند.

* مواد اولیه از کجا تامین شد و چقدر افزایش قیمت داشت؟

ماده اولیه اصلی مورد استفاده در داخل، مصنوعی است که اساس آن وارداتی است و در داخل تولید نمی شود، اما پس از ریسندگی نخ در ایران، مرحله بعدی انجام می شود و شرکت ها سایر مراحل بافت و تکمیل را در داخل انجام می دهند. .

از آنجایی که مرحله اول تولید فرش مواد اولیه وارداتی است، نرخ دلار به صورت مستقیم تعیین می شود و این نوسان تاثیر جدی بر قیمت نهایی دارد.

* بازار فرش را چگونه پیدا می کنید؟

به دلیل نوسانات نرخ دلار آمریکا و کاهش قدرت خرید شهروندان، بازار داخلی تضعیف شده، عرضه بیش از تقاضا بوده و در نتیجه بازار راکد شده و تمایل شهروندان به خرید در اولویت قرار گرفته است. . با خرید نکردن فرش، مردم سعی می‌کنند آن‌ها را مرتب کنند، روی فروش هم تاثیر گذاشته‌اند و بازار امسال هیچ‌یک از رونق و جذابیت سال گذشته را ندارد.

رقبا بازار فرش ایران را با صرافی های هنر ایران تحت حمایت دولت تسخیر می کنند

* رقیب فرش ایرانی چیست؟

رقبای اصلی ما ترکیه و بلژیک هستند و چون در معرض تحریم هستیم، این رقبا توانستند محصولات خود را با جدیت و قدرت بیشتری به دنیا معرفی کنند و ارزش صادرات فرش ترکیه در سال گذشته به ۲.۵ میلیارد رسید. دلار سهم ما از این صادرات فقط ۲۵۰ میلیون دلار بوده است.

از آنجایی که سهم محصولات و هنر ایرانی که ارز مفیدی را برای کشور به ارمغان می آورد، در حال کاهش است، امیدواریم دولت حمایت هایی را در این زمینه انجام دهد، چرا که از همین حالا و یا زودتر نباید اقدام شود. مزیت این فرصت ها طلا به راحتی گذشت.

* چه نوع پشتیبانی را به طور خاص مشخص می کند؟

رقبای ما مانند ترکیه و بلژیک از حضور ۱۰۰ درصدی کشورشان در نمایشگاه جهانی فرش حمایت می کنند. به عنوان مثال، در نمایشگاه‌های فرش که فقط در آلمان و ترکیه برگزار می‌شود، دولت از کارخانه‌ها و شرکت‌های فرش رقیب ما حمایت می‌کند و تمام هزینه‌ها مانند ساخت غرفه، اقامت و سایر فعالیت‌های مرتبط را تقبل می‌کند.

حتی به این بنگاه ها مسکن خوبی با نرخ پایین ارائه می شود و از حمایت های صادراتی و مشوق های فراوان بهره مند می شوند و برای ورود به بازار جهانی این هنر را می شناسیم، نقاشی و نقاشی آن را می شناسیم تا بتوانیم ارز خوبی کسب کنیم.

اکنون به دلیل عدم حمایت بیشتر طراحان لباس ایرانی به ترکیه و کشورهای رقیب روی آورده اند که همین امر باعث صادرات این هنر به آن کشورها شده و به تدریج سهم ما از صادرات کاهش می یابد و در نهایت کسری آن باز می گردد. کل کشور در حال حاضر همه ایران را با فرش و زعفران می شناسند اگر از این محصولات حمایت نشود با حمایت دولت به کشورهای دیگر می رود و بازار را در اختیار می گیرد. در شرایط فعلی که ظرفیت تولید بالاتر از نیاز داخلی است، برای رقابت پذیری نیاز به حمایت دولت کره داریم.

در بازار داخلی به دلیل اینکه وزارت امنیت نیاز کشور را رصد نمی کند و به راحتی مجوز واردات تجهیزات را به بنگاه ها می دهد و «تولید» بیش از «نیاز» است، این ظرفیت به تدریج در حال افزایش است. ، دامپینگ (کاهش قیمت) هم اتفاق می افتد و هم شرکت ها نمی توانند از انرژی اولیه و ظرفیت کامل خود استفاده کنند که به ضرر شرکت خواهد بود. اکنون پس لرزه های این حوادث در صنعت فرش نمایان است. شیفت های کاری کاهش می یابد که منجر به بیکاری در بین نیروی کار و پیامدهای دیگر می شود.

* یعنی رقابت با کشورهای خارجی ناعادلانه است؟

در کشور ما مالیات ها دائماً در حال افزایش است و هیچ راه مشخصی برای تولیدکنندگان وجود ندارد، اگر صحبت از حمایت می شود، باید این حمایت ها در همه ابعاد (مالیات، صادرات، ساخت و ساز و …) متوجه تولیدکنندگان باشد، در حال حاضر هیچ حمایتی وجود ندارد. . از سوی دولت، کار با رقبا با دست و جیب خالی رقابت ناعادلانه است و در حالی که کشورهای دیگر از کار تولیدکنندگان قدردانی می کنند، می بینیم که در کشور ما هیچکس قدر تولیدکنندگان را نمی داند.

در حال حاضر نیاز به فرش ارزان قیمت مناسب بازارهای جهانی وجود دارد و با توجه به افزایش قیمت ارز نمی توانیم قیمت نهایی را برای رقابت با دنیا اعلام کنیم، زیرا فرش پنج تا هفت فروخته می شود. ۱۰ دلار به دنیا. در حال آمدن است، اما چون قیمت مواد اولیه ما خیلی بالاست، نمی‌توانیم با آن قیمت رقابت کنیم که به ما آسیب می‌زند.

ما عشق و علاقه داریم که این کار را ادامه دهیم وگرنه این موانع برای ادامه کار صرفه اقتصادی ندارد و می توانیم با سرمایه گذاری در حوزه های دیگر سود بیشتری ببریم. از منظر دیگری به آن نگاه کنید و از آن حمایت کنید. هنرمندان ما می دانند چه طراحی کرده اند و این برگ برنده ما نسبت به کشورهای دیگر است.

این مقاله چطور بود؟