روسیه از اعتراف آمریکا به کودتا در کشورهای دیگر عصبانی است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت: ادعاهایی مبنی بر دست داشتن جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق رئیس جمهور آمریکا در کودتای خارجی باید مورد بررسی قرار گیرد. موارد بیشتری وجود دارد و او اعتراف کرده است.” یک مقاله تحقیقاتی بین المللی خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک، یک دیپلمات روسی روز چهارشنبه در کانال تلگرامی خود گفت: این یک سند و مدرک واقعی برای تحقیقات بین المللی است.

زاخارووا روز گذشته در مصاحبه با CNN درباره سخنان این مقام آمریکایی که اعتراف کرد در کودتا در کشورهای دیگر کمک کرده است، اظهار نظر کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز به رادیو اسپوتنیک گفت: به یاد نمی‌آورم کسی که چنین مقام بالایی دارد و مستقیماً مسئول سیاست خارجی ایالات متحده است، به صراحت گفته باشد که در حال برنامه ریزی برای کودتا بوده است. کشورهای دیگر. .” نه بر اساس اظهاراتش مبنی بر اینکه از نیروهای به اصطلاح دموکراتیک برای ترویج و توسعه دموکراسی و کثرت گرایی حمایت خواهد کرد، بلکه خود بولتون با وقاحت می گوید که قصد دارد در خارج از کشورش کودتا کند.

یک دیپلمات برجسته روس ادامه داد: مهم است که بدانیم آمریکا در کدام نقاط دیگر جهان کودتا را طراحی کرده است.

در همان زمان، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی دولت ترامپ در یک مصاحبه تلویزیونی آشکارا اعتراف کرد که در طراحی کودتا در کشورهای خارجی نقش داشته است.

جان بولتون روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای با CNN گفت: من به‌عنوان کسی که قصد کودتا را در جای دیگری، نه اینجا (آمریکا) داشتم، می‌گویم که این اقدام (کودتا) کار و زمان زیادی می‌طلبد.

جان بولتون در پاسخ به درخواست یک مجری برای توضیح درباره اظهارات تا به حال دیده نشده در مورد نقش او در کودتا علیه نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا: نمی خواهم وارد جزئیات شوم، اما این یک تلاش ناموفق بود.

مردم ونزوئلا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ برای دومین بار نیکلاس مادورو را به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب کردند. با این حال، علیرغم پیروزی مادورو و اکثریت آرا، ایالات متحده و غرب رقیب راستگرای او خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور منتخب ونزوئلا معرفی کردند و تحریم هایی را علیه دولت و مردم ونزوئلا اعمال کردند.

خوان گوایدو که در انتخابات مردمی شکست خورده بود، پس از پیروزی مادورو، تلاش کرد تا دولت قانونی مادورو را از طریق اعتراضات خیابانی و شورش بی وقفه حامیانش سرنگون کند، اما مادورو در نهایت با کمک ارتش و حمایت مردم منزوی شد. گوایدو و قدرت را بگیرید.

آمریکا سابقه طولانی در کودتا در کشورهای دیگر دارد، اما معمولا مقامات این کشور هرگز به طور رسمی یا علنی نمی پذیرند که در کشورهای دیگر کودتا کرده اند.