رونمایی یاندکس از مدل زبان هوش مصنوعی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانYandex امیدوار است که این ابتکار به برخی از فناوری‌های هوش مصنوعی اجازه دهد تا سریع‌تر و عمیق‌تر توسعه یابند.

استفاده از مدل های زبان بزرگ به یک روند اصلی در توسعه هوش مصنوعی تبدیل شده است. این قالب ها برنامه های قدرتمندی هستند که پاراگراف های معنی دار را از متن استخراج کرده و گفتار انسان را تقلید می کنند.

یاندکس، مانند بسیاری از شرکت‌های روسی، ماه‌هاست که از زمانی که مسکو ده‌ها هزار نیرو را به اوکراین در ۲۴ فوریه فرستاده است، دچار آشفتگی شده است.

این شرکت که تجارت آن از جستجوی آنلاین تا تجارت الکترونیک و خدمات حمل و نقل آنلاین را شامل می شود، در سه ماهه اول سال جاری در نتیجه جنگ اوکراین، مدیر اجرایی و معاونان خود را از دست داد. Yandex امیدوار است. به زودی خود را با شرایط جدید وفق دهند.

متا روز چهارشنبه بزرگترین مدل هوش مصنوعی منبع باز و منبع محدود جهان را با ۶۶ میلیارد پارامتر منتشر کرد. این شرکت در نهایت ۱۷۵ میلیارد مدل پارامتر را در اختیار جامعه تحقیقاتی هوش مصنوعی قرار داد.

اما Yandex یک مدل عمومی بزرگتر به نام YaLM 100B معرفی کرده است که شامل ۱۰۰ میلیارد پارامتر است. این مدل باید توسعه بیشتر یک شبکه عصبی کارآمد را تحریک کند.