رژیم کتوژنیک چیست؟ نکات مهم در رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک یک رژیم کم چرب و پرچرب است که برای کاهش وزن استفاده می شود. در این مقاله مزایا و معایب این نوع رژیم را بررسی می کنیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

محدود کردن مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی منجر به کتوز می شود. شرایطی که در آن بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای مصرف انرژی استفاده می کند. با این حال ، پیروی از رژیم کتوژنیک بدون توصیه پزشک برای برخی افراد نامناسب یا خطرناک است.

عوارض رژیم های کتوژنیک و راه های جلوگیری از آنها

ممکن است فردی مبتلا به بیماری مرتبط با کتو باشد

در رژیم کتو ، مصرف کربوهیدرات بدن در طول روز معمولاً کمتر از 50 گرم است. به همین دلیل بدن دچار شوک می شود. این بیماری باعث ایجاد بیماری های مشابه آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد ، سرگیجه ، خستگی ، تهوع و یبوست است. برخی از این علائم به دلیل کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت ها ناشی از رژیم کتو در بدن است. این علائم ممکن است پس از چند هفته بهبود یابد. بنابراین ، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای غنی از سدیم ، پتاسیم و سایر الکترولیت ها بخورید.

این نوع رژیم می تواند به کلیه ها فشار وارد کند

غذاهای حیوانی پرچرب مانند تخم مرغ ، گوشت ، پنیر و … بخشی از رژیم کتو هستند زیرا کربوهیدرات ندارند. مصرف زیاد این غذاها در طولانی مدت باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا می شود. زیرا مصرف زیاد محصولات حیوانی باعث افزایش خون و اسیدهای ادرار می شود. به همین دلیل ، کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. علاوه بر این ، باید به خاطر داشته باشید که بیماران کلیوی نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف نمی توانند اسیدهای خون را دفع کنند.

مشکلات احتمالی گوارشی و تغییرات در باکتری های روده

با از دست دادن کربوهیدرات در بدن ، نیاز روزانه به فیبر مختل می شود. فیبر مورد نیاز بدن توسط غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا مانند سبزیجات و حبوبات تأمین می شود که در این رژیم به طور کامل حذف می شوند. به همین دلیل ، رژیم کتو می تواند باعث اختلالات گوارشی و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش مواد مغذی در بدن می شود

به دلیل محدودیت در مصرف غذا ، ویتامین ها و مواد معدنی در بدن کاهش می یابد. در برخی از مطالعات ، رژیم کتو عناصری مانند کلسیم ، ویتامین D ، منیزیم و فسفر را ارائه نمی دهد. با گذشت زمان ، اثرات این کمبود واقعی می شود و عوارض جانبی به همراه خواهد داشت. به همین دلیل است که باید مکمل های حاوی امگا 3 ، ویتامین B ، C و E مصرف شود.

رژیم کتوژنیک

قند خون افت می کند

زیرا قند خون توسط کربوهیدرات ها تأمین می شود. اگر از آن شخص رژیم کتوژنیک توجه کنید ، آزمایش خون بدهید کمبود هموگلوبین کاملاً مشهود است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً هموگلوبین کمتری نسبت به سایرین دارند. رعایت رژیم کتو برای دیابتی ها آنقدر خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. به همین دلیل باید تمام رژیم های غذایی زیر نظر پزشک رعایت شود تا مواد مغذی لازم در بدن دارای سطوح بالا و پایین نباشد. اگر پزشک می تواند با رژیم کتوژنیک فرد مبتلا به دیابت را درمان کنید و علائم او را بهبود بخشید.

رژیم کتو برای سلامت استخوان مضر است

تراکم استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین احتمال شکستگی بیشتر است.

نیاز به مراجعه به پزشک

در نهایت ، باید توجه داشت که کسانی که از بیماری های زمینه ای یا بیماری هایی مانند بیماری های کلیوی ، بیماری های قلبی ، بیماری های استخوانی و دیابت رنج می برند ، حتماً قبل از رژیم گرفتن با متخصص تغذیه مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید